Lipšic nálunk is bevezeti az objektív felelősség elvét

<p>Nem támogatja a már így is magas büntetések növelését, viszont állítja, hogy szigorúbban kell fellépni azok ellen az agresszív sofőrök ellen, akik rendszeresen megsértik a közúti közlekedés szabályait. A rendőröktől elsősorban a balesetveszélyes helyeken követelné meg az előírt sebesség betartásának ellenőrzését, nem pedig autópályák vagy községek végén. Daniel Lipšic belügyminiszter.</p>

Az elmúlt években számtalan bírálat érte a rendőrséget, amiért olyan kihágásokért adott bírságot, amelyeket szóbeli figyelmeztetéssel is lehetett volna tisztázni. Mi erről a véleménye?

A rendőrségnek különbséget kell tennie a tisztességes emberek és az ámokfutók között. Azok között, akik mondjuk gondatlanságból valamilyen kihágást követnek el, például nem kapcsolják be a biztonsági övet a fényszórókat, és azok között, akik rendszeresen sértik a szabályokat.

A minisztérium előző vezetésének sok mindent kifogásolhatunk, de egyvalamit elértek. Elfogadtak egy törvényt a közúti közlekedésről, amelynek köszönhetően csökkentek a halálos kimenetelű balesetek az utakon.

Több oka volt annak, hogy csökkent a balesetek száma. Már az előző kormány megbízatási idejében is csökkentek a karambolok. További ok, hogy több biztonságos autópályánk van, amelyeken lényegesen több biztonságos autó közlekedik. Az időjárás is fontos szempont, hisz ha enyhe a tél, akkor kevesebb baleset történik. Tehát nem csak a törvénynek köszönhetjük mindezt. Tény, hogy a törvény szintén hozzájárult a pozitív eredményhez. Ez így rendben van. Ami a jogszabállyal kapcsolatban gond, az a paragrafusok kivitelezése. A rendőröknek elsősorban azokra kéne összpontosítaniuk, akik a leginkább veszélyeztetik az emberek életét az utakon, az ámokfutókra. Nem azokra, akik néha figyelmetlenségből 10 kilométerrel túllépik az előírt sebességet és főleg olyan szakaszon, amely nem veszélyes. Gyakran előfordul, hogy a rendőrök olyan helyen mérnek, ahol véget ér az autópálya, ahol rendszerint 130-ról 60 km/órára kell lelassítani, ahol sok ember egyszerűen nem győz lefékezni, túllépi a sebességet és büntetést kap. Ezek nem veszélyes szakaszok, nem történik sok baleset, de mégis itt szedik be a legtöbb bírságot. A rendőröknek meghatároznak egy bizonyos összeget, amit bírságokon kell begyűjteni, és ezt természetesen ilyen helyen lehet a leggyorsabban teljesíteni. Ez viszont téves hozzáállás. Gond, hogy nincsenek meghatározva a legbalesetveszélyesebb szakaszok. Épp ilyen szakaszon kéne állniuk a rendőröknek, ott kéne mérniük. Ilyen helyen csak az ámokfutók hajtanak mint az őrültek, a tisztességes sofőrök nem, mert tudják, hogy ez veszélyes szakasz.

A bírságok beszedése során is gondot okoz a korrupció, a rendőrök lefizetése. Korábban szó volt arról, hogy a rendőrautókat kamerákkal, a rendőröket mikrofonokkal szerelik fel, hogy felvétel készüljön a kihágás tisztázásáról.

Gondolkozunk ezen, tervbe van ilyen intézkedés is. Jó ötletnek tartom, de a kivitelezés a minisztérium anyagi lehetőségeitől lesz függő.

Készülnek az objektív felelősség elvének bevezetésére, amely Magyarországon már a gyakorlatban is működik. Milyen lesz a szlovák jogszabály?

Ha ezt sikerülne bevezetni, akkor lehetőségünk lenne radarokat állítani az autópályákra. Ennek köszönhetően anélkül is könnyen bemérnénk a gyorsan száguldó sofőrt, hogy járőrök lennének a helyszínen. A kihágásról készült fényképet aztán a bemért sebességgel és bírságról szóló határozattal együtt postán küldenénk ki a gépjármű tulajdonosának. A szabálytalanságért őt terhelné a felelősség. Csak abban az esetben mentesülne alóla, ha kiderülne, hogy autóját például ellopták.

Az elmúlt időszakban többször szó esett arról, hogy az autópályák egyes szakaszain 160 km/órára növelnék az előírt sebességet.

Ha lesz rá ok, nem fogom ellenezni ezt a lépést. Bár úgy gondolom, hogy nincs különösebb értelme. Szlovákia nem olyan nagy, hogy órákat spórolnának meg a sofőrök a sebességnöveléssel. Inkább percekről lenne szó, mivel mindez csak rövid útszakaszokra lenne érvényes. Ez az intézkedés biztos nem prioritás a számomra.

Nem gondolkozott azon, hogy növeli a bírságokat bizonyos kihágásokért?

A büntetéseket nem emelném, viszont szűkíteném a legmagasabb és legalacsonyabb kiszabható bírság közti különbséget. Ha ez nagyon széles, például 60-tól 100 euróig terjed, akkor a rendőr szubjektív megítélésén múlik az eset tisztázása.

Lengyelországban bevezettek egy jogszabályt, melynek értelmében az ittas sofőrök életfogytiglanra is elveszíthetik jogosítványaikat. Mi a vélemény erről?

Nézze, én még ellenzéki képviselőként javasoltam, hogy bűncselekmény legyen az ittas vezetés. Ha valaki részegen ül volán mögé, akkor az autó fegyverré válik kezében, s ezt szigorúan kell büntetni. Nem tartom kizártnak, hogy a továbbiakban előterjesztek egy módosítást, amely növelné szigorítaná ezekért a kihágásokért járó büntetéseket.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?