Létezik hatékony szlovákiai magyar politika?

<p>Szűk egy év múlva parlamenti választásokat tartanak Szlovákiában, a törvényhozás és a kormány összetétele is megváltozik. A Smer erős marad, de egyedül valószínűleg nem lesz képes kormányozni; pár leépülőfélben levő jobboldali alakulat eltűnik, mások felszínen maradnak és átgondolják, kik az új körülmények között a valódi szövetségeseik. A magyarság és a déli régiók szempontjából a választások tétje az érdemi változás. Jelen írásban azt próbálom áttekinteni, vajon milyen helyzetben van most a szlovákiai magyarság az érdekérvényesítés szempontjából, továbbá mi lehet a hatékony érdekképviselet kulcsa.</p>

TOKÁR GÉZA

A tapasztalatok azt mutatják, hogy Dél- és Kelet-Szlovákia nemcsak a rendszerváltáson, hanem Szlovákia első húsz évén is rengeteget veszített. Az állami befektetések a főváros környékére, északra és a Vág-völgybe összpontosulnak, a régiós különbségek pedig idővel nem csökkennek, hanem egyenesen növekednek. A leszakadás összetett folyamat végeredménye: a rosszul működő érdekérvényesítésnek, a konstruktív elképzelések hiányának vagy éppen a szlovák politikai elitnek és a gazdasági törvényszerűségeknek a számlájára írható. Fontos, hogy a következő húsz évben ne ismétlődhessenek meg az előző húsz év hibái, mindehhez azonban tervekre, nyers erőre és aktív hozzáállásra van szükség a politikai elit és a szlovákiai magyar társadalom részéről is. Problémás feladat, ugyanis több területen is a leépülés felé haladunk. Nincs egység, nincsenek természetes szövetségesek, és hiányzik a társadalmi közmegegyezés arról, hogy saját magunk konkrétan mit szeretnénk.

A káros folyamatok öngerjesztők

További súlyosbító tényező, hogy a káros folyamatok öngerjesztők. Minél gyengébb a társadalmi összetartás, annál gyengébb a politikai érdekérvényesítésünk is. Annak, hogy a régiók közti szakadék nő, az a következménye, hogy fokozatosan növekszik a felvállalt érdekvédőinkből való kiábrándultság. Minél nagyobb a kiábrándultság, annál inkább csökken a választásokon való részvétel és a polgári aktivizmus mértéke. Minél kisebb a választási részvétel és az aktivizmus, annál kisebb az erőnk ahhoz, hogy a gyakorlatba is átültessünk a fontos célkitűzéseinket. Minél kevésbé vagyunk képesek érvényesíteni a követeléseinket, annál inkább súlyosbodik a leszakadó régiók helyzete. A folyamat önmagát juttatja el egy kritikus pontig, és tegyük hozzá, a szlovákiai magyar társadalom már most is nagyon elkeserítő helyzetben van.

A legkönnyebben a politikai jelenlét számosítható. A két, szlovákiai magyarokat megszólító párt egymás riválisa, kevés az esély a kiegyezésre. Emellett a legutóbbi választásokon az elitellenes hangulatban egyenesen erényként volt tálalva, hogy egyes levitézlett politikusok nem kerültek be a parlamentbe. Talán megteremtődik a lehetőség a vezetők részleges cseréjére, de – ha fennmarad ez a status quo – százezer olyan szavazat tűnik el a politikai rendszer süllyesztőjében, amely, legalábbis elméletben, a szlovákiai magyarság hangjának hallatását és pozícióinak erősítését szolgálná.

Ennek még egyszer nem szabad megtörténnie. A magyar közösség annyira már érett, hogy csalódott a politikusaiban, ugyanakkor nincs kihez fordulnia és nincs normális alternatívája. A Smer nem képes teljesíteni a jobb élet ígéretét Szlovákiában, Kotleba nem képes és nem is akar rendet tenni Besztercebánya megyében, a széteső jobboldal pártjai pedig nem szeretnének a kelleténél feltűnőbben barátkozni a magyarokkal. Még Andrej Kiska, a polgári és civilizált Szlovákia megtestesítője sem megy délre, hacsak kötelességből nem muszáj. Ez nem egy toleráns, hanem egy, a konfliktusait mélyre eltemető és elhallgató ország.

Mindig csak a reaktív hozzáállás

Amikor arról beszélünk, hogy a déli, magyarok lakta régiókban számos problémát kellene kezelni, hosszú listát állíthatnánk össze a kifogásokból és a megoldás előtt álló akadályokból. Az ellenállásnak és a tétlenségnek megvannak az okai. A nehézségek néha pusztán abból erednek, hogy a közeg, a hivatalok vagy a szlovák partnerek kevésbé nyitottak a változásokra, elutasítók az újításokkal szemben, noha alapvetően nincs rossz szándék bennük. Olykor viszont kimondottan ellenséges és visszahúzó a közeg, amelyben ténykedünk. A környezetet azonban elsősorban akkor tudjuk tesztelni, ha a megfelelő időben és a megfelelő helyen megjelennek a fontos kezdeményezések. A szlovákiai magyar politikai érdekképviselet legnagyobb problémája, hogy túlságosan sokszor ígér homályos dolgokat vagy magyarázza visszamenőleg a sikertelenségét.

A szlovákiai magyar közéletre mindez szintén igaz, csak átvitt értelemben: a közeg nem proaktív, hanem reaktív. A kezdeményezőkészség és a cselekvésre való hajlam csak akkor jelenik meg, mikor a baj házhoz jön. Példa erre az iskolaügyi reform alakulása: a 2013 decemberében, a kisiskolák érdekében tartott pozsonyi tüntetés idején a szlovákiai magyar közeg – polgármesterek, iskolák, szülők – nem tudatosította, mekkora a baj, a változások jelentőségét és hozadékait pedig éveken keresztül kellett magyarázni. Magába a törvényalkotási és előkészítési folyamatba pedig késve vagy rosszul kapcsolódunk be, kevés a friss ötlet és a kezdeményezés, amíg nem jelentkezik látványosan az adott probléma.

Tiltakozni valami ellen könynyű, bár nem kecsegtet sok sikerrel. Síkra szállni valami mellett ugyanakkor nehéz feladat (különösen, ha a politikába és a közügyekbe belefáradt társadalom nem áll látványosan egy ügy mögé), de azok a felvetések, amelyekkel sikerül megelőzni, hogy rólunk döntsenek a szlovák elit tagjai nélkülünk, sokkal eredményesebben valósíthatók meg.

A reaktív hozzáállás a szlovákiai magyar politikai elit munkájára is érvényes. Az egységes MKP 1998 és 2006 közötti kormányzati pozíciójából két konkrét, számonkérhető dolog maradt meg, amit azóta is előszeretettel emelnek ki a politikusok: a Párkányt és Esztergomot összekötő Mária Valéria híd mint régiós infrastrukturális beruházás, valamint a komáromi Selye János Egyetem létrehozása. Amennyiben viszont a Brian élete mintájára meg kellene válaszolni a kérdést, mit hozott nyolc év kormányzás a déli régióknak, nem lenne túl hosszú az eredménylista, kivéve a legutolsó pontot: a magyarok politikai szerepvállalása békét jelentett. A passzív és eredménytelen, cserébe konfliktusmentes szerepvállalásnak tehát másfél évtizedes hagyománya van.

Hasonló konfliktuskerülésre és a csendes haladásra alapozott a 2010 után másfél évig tartó nyílt, majd a további egyéves rejtett kormányzati Híd-szerepvállalás, és ha voltak is komoly tervek, azok megvalósulását a Radičová-kormány gyors széthullása, illetve a kormánybiztosi poszt erőtlensége megakadályozta. Jelenleg a szlovákiai magyar intézményesített érdekérvényesítés a tűzoltóállomások átadásában, a jobbára passzív parlamenti jelenlétben, valamint a megbízott kisebbségi kormánybiztossal való egyezkedésben merül ki. Marad még egy fórum, Magyarország, viszont az országhatáron túli esetleges infrastrukturális vagy gazdasági fejlesztések nem tudják kiváltani azokat a befektetéseket, amelyeket a szlovák félnek kellene ösztönöznie, és amelyeknek Szlovákiában kellene megvalósulniuk.

Azért vannak

a jó barátok

Tételezzük fel, hogy az érdekképviseletünknek valóban van elképzelése arról, mivel tudja fellendíteni a déli régiókat, és ezt az üzenetet érthetően meg is fogalmazza a nyilvánosság felé. Mindez azonban nem elég: egy kezdeményezésnek akkor van értelme, ha azt át is lehet ültetni a gyakorlatba. A szervezett nyomásgyakorlás működhet régiós szinten, országosan azonban elveszik a magyarok hangja.

Kik a lehetséges partnerek a dél jobbá, élhetőbbé tételében? Vajon hajlandó a Smer nemzetiségi engedményeket is tenni, miközben a baloldali párt végig az SNS-szel kokettál, és a déli infrastruktúra fejlesztéséről látványosan letett? Vajon képesek a jobboldali pártok arra, hogy nyílt és felvállalt gesztusokat tegyenek a magyar kisebbség felé, vagy legalábbis szimbolikusan állást foglaljanak a Híd vagy az MKP elképzelései mellett? Ebből a szempontból az utóbbi évek legkárosabb üzenete, hogy a rendszerváltás óta eltelt huszonöt év nem volt elég ahhoz, hogy egy szlovák párt felvállajon egy ilyesféle gesztust, miközben a szlovákiai magyar szavazók fele indirekt módon radikálisként és szélsőségesként lett elkönyvelve. A két, szlovákiai magyarokat megszólító párt ugyanazzal a problémával küzd: ha van is tervük, abból nem látszik, milyen módon tudnak eljutni reálisan a megvalósításáig.

A szavazók pedig ezt nehezen nyelik le. Korábban mindig létezett egy szent grálként kezelt ígéret, amiért cserébe el lehetett siklani a rövid távú eredménytelenség felett. 1998 előtt a hatalomra és a döntéshozói pozícióba kerülés jelentette a motivációt. Az egységes MKP kormányzása alatt az uniós csatlakozástól várta a közvélemény, hogy egy csapásra sikerül megoldani a mindennapi gondokat. Később az euró bevezetése vált fő céllá, az MKP széthullását követően pedig az „értelmes” szlovákokkal való együttműködés reménye igazolt minden kompromisszumot. Egyik stratégia sem hozott megoldást. A kiüresedést viszont el kell kerülni – mert ha ez nem sikerül, a választások után tovább zuhanunk lefelé abban a bizonyos spirálban, a teljes passzivitás és az erőtlenség felé.

A szerző a Szlovákiai Magyarok Kerekasztalának szóvivője

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?