<p>Elítéljük a korrupciót, ám ha kell, csúszópénzzel intézünk el ezt-azt. Úgy véljük, a korrupció ellen harcolni kell, ám kevesen tennének feljelentést, ha ilyen esettel találkoznak.</p>
Lefizetésben dobogósok vagyunk
Pozsony |
Minden ötödik szlovák háztartás évente legalább egyszer használ csúszópénzt a közintézményekben. A görögök és a litvánok után így a harmadikok vagyunk az unióban, derül ki a Transparency International Globális Korrupciós Barométer nevű felméréséből, amelyben több mint 100 ezer személy vett részt a világ 107 országából. Az unióból érkezett válaszok egyébként azt jelzik, hogy Európában átlagban minden tizedik személy folyamodik a korrupció valamely formájához. Orvosnak, rendőrnek, hivatalnoknakSzlovákiában leggyakrabban az egészségügyben, valamint az engedélyek igénylésénél és a rendőrökkel szemben alkalmazzuk a csúszópénzt. A szegényebbek gyakrabban folyamodnak a lefizetéshez, éspedig elsősorban az egészségügyi intézményekben, magyarázta Gabriel Šípoš, a Transparency vezetője. „A gazdagabbak inkább az adó- és földhivatalokban alkalmazzák a módszert, például a telkekkel kapcsolatos ügyekben” – fejtette ki. A középosztály elmondása szerint a rendőrségi és a bírósági ügyekben alkalmazza leginkább a kenőpénzt.Bár a Szlovákiában élők kétharmada elismeri, hogy a korrupció ellen az egyszerű emberek is tudnak tenni, a többi országban adott válaszokhoz képest nálunk csak kevesen lennének hajlandóak lépéseket tenni az ügyben. „A szlovákoknak csak a fele lenne hajlandó feljelentést tenni, ez pedig a 16. legrosszabb arány a 107 ország közül” – mutatott rá Šípoš. Félünk feljelenteniUniós szinten a sereghajtók közt vagyunk feljelentésben: az EU országaiban a lakosok átlag kétharmada tenne feljelentést, ha korrupcióról szerezne tudomást. Nálunk kevésbé már csak a magyarokat és az észteket érdeklik az ilyen bejelentések. A lakosság 40 százaléka fél az érintettek bosszújától, ezért nem népszerű a feljelentgetés, áll a felmérésben. Ennél nagyobb arányban az unióban csak a ciprusiak, az olaszok és a portugálok félnek. A válaszadók majdnem 40 százaléka hajlandó lenne részt venni egy nyugodt korrupcióellenes tüntetésen, az emberek negyede csatlakozna is a korrupcióellenes intézményekhez. Az emberek öt százaléka kész többet fizetni azokért a termékekért, amelyek korrupciómentes vállalatoktól származnak. A szlovákiai megkérdezettek 37 százaléka úgy gondolja, semmilyen negatív visszahatás nem fenyegeti, ha valakit korrupció miatt feljelent – áll a felmérésben. Az idősebb korosztályt egyre kevésbé érdekli a téma, teszi hozzá Šípoš. „Az érdektelenség a megkérdezettek korával nő, bevételükkel pedig csökken” – magyarázta. Szerinte a leginkább aggasztó, hogy 22% azt sem tudja, hol tudja bejelenteni az ilyen eseteket. Nem hiszünk a kormánynak sem: a válaszadók 63 százaléka szerint nem hatékonyak a korrupcióellenes törvények. Nagyjából ugyanennyien gondolják azt, hogy a kormányt magánérdekek irányítják. A legkorruptabbnak mégis az igazságügyet tartják Szlovákiában (69% gondolja ezt). (vps, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.