<div>Magyar nyelvű oktatás a Kárpát-medencében – a jövő dilemmái címmel rendezett szakmai konferenciát a városban a magyarországi Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet (OFI) a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségével közösen.</div><div> </div>
Közös stratégia kialakítását szorgalmazzák a pedagógusok
Komárom |
Az aktuális helyzet felvázolása mellett egy Kárpát-medencei szintű magyar oktatási stratégia kialakításának szándékáról is beszéltek a résztvevők. „Még tavaly ősszel bízta meg az ORI a határon túli magyar pedagógusszövetségeket, szakmai szervezeteket egy helyzettanulmány elkészítésével, ezeket mutatták be a mostani zárókonferencián az erdélyi, a felvidéki, a kárpátaljai, a vajdasági, a horvátországi, a muravidéki és a bécsi kollégák – nyilatkozta lapunknak Jókai Tibor, az SZMPSZ elnöke. – Az elhangzott előadások alapján leszögezhető, hogy mindenütt hasonlóak a problémák: a szaktárcák folyamatosan, minden előkészület, felmérés nélkül vezetik be az oktatási reformokat, amelyekhez nem készülnek el a megfelelő tankönyvek, a szakmának nincs meg a társadalmi presztízse, megszűnt a gyakorlóiskolai hálózat, a nemzetiségi iskolákban használt tankönyvek túlnyomó többsége fordítás, ami nem felel meg a kisebbségek számára, csökkenteni akarják a magyarórák számát, és még hosszan lehetne sorolni. Míg Szlovákiában idén szeptembertől, a Kárpátalján 2017-től írnák elő a minimális diáklétszámokat az alap- és középiskolákban, ami számukra is elfogadhatatlan. A vajdasági és a kárpátaljai kollégák arra is rámutattak, hogy nem csupán a demográfiai hullám, hanem a fokozódó elvándorlás miatt is egyre kevesebb a gyerek a magyar iskolákban.” Kaposi József, az OFI főigazgatója úgy fogalmazott: a tavaly aláírt együttműködési szándéknyilatkozat után eljött a konkrét feladatok végrehajtásának ideje. „A határon túli oktatási szervezetek és szakmai egyesületek azt szeretnék, ha a minisztérium háttérintézményeként működő OFI négy területen támogatná őket – mondta. – Az egyik a tankönyvfejlesztés, a másik a pedagógusok továbbképzése, a harmadik a mérésértékelési tapasztalatok összegzése, a negyedik pedig a szakmai kapcsolatok szorosabbá fűzése, nemcsak az anyaország és az egyes határon túli szervezetek, hanem a határon túli és határon túli szervezetek között is.” A főigazgató nagy jelentőségűnek nevezte a nemzeti köznevelési portál jövő tanévben tervezett beindítását: az ott megjelenő terjedelmes tartalom hozzáférhető lesz a határon túli pedagógusok és diákok számára is. Az OFI azt szeretné, ha erre a portálra a külhoni pedagógusoktól is érkeznének anyagok, amely ennek köszönhetően hosszú távon Kárpát-medencei nemzeti pedagógia tudástárat képez majd. Ugyancsak számítanak a határon túli pedagógusok szakmai tapasztalataira a tankönyvfejlesztések terén. „Közösen akarunk tanulni, a kölcsönös partneri viszonyt helyezzük az együttműködés centrumába” – tette hozzá Kaposi József.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.