Akik külföldre utaznak, azoknak a koronavírussal kapcsolatban is megéri utasbiztosítást kötniük, a biztosítók szerint azonban az ügyfeleknek nem árt ügyelniük a részletekre.
Koronavírus: mikor fizet a biztosító?
A koronavírus miatt külföldön felmerült kezelési költségeket az utazási biztosítás fedezi – nyilatkozta Lucia Muthová, a legnagyobb szlovákiai biztosítótársaság, az Allianz szóvivője. Szerinte ez azonban nem érvényes arra az esetre, ha a biztosított olyan államba vagy régióba utazik, amelyet a hatóságok hivatalosan is járvány sújtotta államnak vagy régiónak tartanak, és akkor sem, ha az Egészségügyi Világszervezet (WHO) figyelmeztetést adott ki az adott régióra.
„Ha azonban a biztosított olyan helyre utazik, ahol még nem jelentettek koronavírus-járványt, vagy amelyre a hatóságok még nem adtak ki figyelmeztetést, a biztosító megtéríti a koronavírussal kapcsolatos kezelési költségeket”
– mondta Muthová.
Aki biztos szeretne lenni abban, hogy ha elkapja valahol a koronavírust, az ezzel járó külföldi kezelést állja-e a biztosítója, annak erre érdemes az út előtt rákérdeznie a biztosítónál. Muthová szerint fontos megjegyezni, hogy a fent jelzettek csak a koronavírusra érvényesek, vagyis, ha például valaki olyan régióba utazik, amelyet a hatóságok már hivatalosan is járvány sújtotta régiónak hirdettek meg, és ott például eltöri a lábát, az ezzel járó kezelést természetesen állja a biztosító.
Problémás útlemondás
Akik már korábban megvásárolták a külföldi kirándulásukat egy olyan régióba, amelyben időközben megjelent a koronavírus, az útlemondási biztosítás az ilyen esetekre nem érvényes, vagyis, aki visszamondja az útját, az nem számíthat pénzre a biztosítótól.
„Az útlemondási biztosítás kizárólag a természeti katasztrófákra, háborús eseményekre vagy terrorcselekményekre érvényes”
– mondta Muthová.
Ha azonban az utat a kirándulás szervezője, például az utazási iroda vagy a légitársaság mondja le, akkor ez utóbbiak kötelesek megtéríteni az ügyfélnek a kirándulásért kifizetett összeget. Akik már külföldön vannak, ám a vírus megjelenése miatt korábban haza kell térniük, a kiegészítő biztosítás ezt is fedezi.
Megéri tájékozódni
A koronavírus miatt egyre több régiót vagy például hajót és szállodát vonnak vesztegzár alá. Muthová szerint ezzel kapcsolatban nem árt tudni, hogy a karantén nem tekinthető betegségnek, ezért nem is fedezi a biztosítás.
„Karanténba helyezésnél az embereket nem helyezik el kórházban, így a karantén lejárta után nincs orvosi igazolásuk, amely lehetővé tenné, hogy a biztosító fizesse a kezelésüket. A karantén során felmerülő költségek, például a szállás vagy az étkezés, nem számít gyógyászati költségnek, ezért nem is fedezi a biztosítás”
– mondta az Allianz szóvivője.
A biztosító azt ajánlja az ügyfeleknek, hogy kövessék figyelemmel a járványügyi helyzetet és az állami intézmények, elsősorban a szlovák külügyminisztérium ajánlásait. Ez utóbbiak az interneten, a mzv.sk/aktuality/koronavirus-2019 címen érhetők el.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.