<p>A múlt hét közepén még arról szóltak az Európai Parlamentből érkező hírek, hogy a testület is tárgyalni fog a szlovák nyelvtörvényről. Értesüléseink szerint viszont ez valószínűleg nem kerül egyhamar napirendre. Bokros Lajosnak, az MDF európai parlamenti (EP) képviselőjének az indítványára az EP konzervatív frakciója plenáris vitát kezdeményez a szlovák nyelvtörvényről – közölte az MDF az MTI-vel.</p>
Koppintás lehet a kiöltött nyelv?
A tájékoztatás szerint a frakció támogatta Bokros Lajos azon javaslatát, hogy az EP bocsássa vitára plenáris ülésén a nyelvtörvényt és az azzal kapcsolatos észrevételeket. Hogy megtartják-e a plenáris vitát ebben a kérdésben, azt a frakcióvezetők és az EP-elnök közös tanácskozása hivatott eldönteni.
Információink szerint viszont az sem teljesen egyértelmű, hogy Bokrosnak sikerült volna teljes mértékben meggyőzni frakciója vezetőségét és annak „erős embereit”. Értesüléseink szerint egyelőre a parlament legerősebb frakciója, az Európai Néppárt (EPP) – melynek az MKP mellett a FIDESZ és az RMDSZ is tagja – sem tervezi, hogy vitára bocsátaná a nyelvtörvényt a parlamentben. A lapunknak nyilatkozó Bauer Edit MKP-s EP-képviselő szerint egyhamar nem lesz vita a nyelvtörvényről az Európai Parlamentben. „A helyzet nem olyan egyértelmű. Pillanatnyilag egyet tudok biztosan mondani, hogy nem történt megegyezés az elnökök konferenciáján erről a kérdésről” – mondta a képviselőnő. Kérdésünkre, hogy ezek után az Európai Néppárt, vagy konkrétan az MKP javasolni fogja-e a nyelvtörvény vitáját az EP-ben, a képviselő azt felelte, „ez eljárási kérdés”. „Egyet biztosan tudni: a parlament októberi első ülésén a téma nem kerül napirendre”– mondtaBauer.
Jogsértő lehet az MKP nyelvtörvényellenes óriásplakát-kampánya. A plakát az új nyelvtörvény mellett – ezt egyébként a Híd-Most óriásplakátjai is deklaráltan megsértették – a szerzői jogokat is sértheti. A plakáton szereplő kiöltött nyelv ugyanis jogvédett, a Rolling Stones amerikai rockegyüttes számára készítette John Pasche 1970-ben – a két szimbólum között csak annyi a különbség, hogy az MKP plakátjainak készítői a nyelvet a magyar trikolór színeivel „festették ki”.
Az eredeti logó azóta a legendás rockcsapat szimbólumává vált. Ahhoz viszont, hogy valaki egy jogvédett logót felhasználjon – még ha bizonyos fokig módosítja is –, a jogtulajdonos beleegyezését kell kérni.
Nem ez az első eset, hogy szerzői jogvédelmi problémák merülnek fel az MKP vagy valamely politikusa körül. 2003-ban az Európai Unióba való belépésről kiírt népszavazás előtt a Csáky Pál vezette belépéspárti kormányzati kampánystáb Varga Miklós Vén Európa című dalát akarta felhasználni a kampányban anélkül, hogy előtte kikérték volna a szerző és a jogtulajdonos beleegyezését. (sán, msz)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.