<p>Az oktatási minisztérium rendelete alapján már csak az állam által regisztrált, illetve olyan szervezetek tarthatnak különböző gyakorlatokat az iskolákban, melyeknek van erre engedélyük. A tárca így szeretné megakadályozni, hogy félkatonai szervezetek toborozzanak az iskolákban.</p>
Kitiltanák a szélsőségeseket az iskolából
Katonák, rendőrök, tűzoltók, mentők, cserkészek és sportolók – ők azok, akik a jövőben különböző témakörben gyakorlatot és előadásokat tarthatnak az oktatási intézményekben. Peter Plavčan (SNS-jelölt) oktatási miniszter rendeletben szabályozza, hogy az iskolák pontosan milyen szervezetekkel működhetnek együtt a különböző gyakorlati napokon. Ennek értelmében az igazgatók csak az állam által regisztrált szervezeteket, és azokat a társulásokat engedhetik be a tanintézményekbe, melyeknek engedélyük van arra, hogy különböző képzéseket tartsanak. Az oktatási miniszter szerint ezek közé az olyan állami, oktatási és társadalmi intézmények sorolhatók, mint a hazai fegyveres erők, a tűzoltók, a mentők, a rendőrük, a városi rendőrök, a cserkész szövetség, a vöröskereszt, a szlovák természetvédők és a különböző sportszervezetek. Végső soron azonban az igazgatókon múlik, hogy az ajánlott szervezetek közül melyiket hívják meg a honvédelmi napra. „Azt szeretnénk, hogy az iskolák pontosan tudják, milyen szervezetekkel és társulásokkal működhetnek együtt, amikor honvédelmi napot szerveznek, és mire kell figyelniük” – magyarázta Peter Plavčan. A rendeletet minden oktatási intézménybe eljuttatja a tárca, és a honlapján is közzé teszi.
Az oktatási miniszter a rendelettel a közelmúltban történtekre reagál, amikor is a Szlovák Honvédek (Slovenskí branci) szélsőséges, félkatonai szervezet honvédelmi gyakorlatot tartott az egyik nyitrai iskolában. A Szlovák Honvédek szervezet iskolákban való felbukkanása nem egyedi eset, a szervezet a Nyitra környéki iskolákba már 2015-ben beszivárgott. Akkor két tanintézményben tartottak fegyveres bemutatót a diákoknak. Juraj Draxler (Smer) volt oktatási miniszter akkor óva intette az iskolákat attól, hogy szélsőséges csoportoknak adjanak teret. A kormány szélsőséges szervezetek munkájáról szóló jelentése is kitér a Szlovák Honvédekre, radikális jegyeket viselő csoportokként definiálja a szervezetet, melynek tagjai radikális nézeteket vallanak. Sőt, a titkosszolgálatok is megfigyelik a szervezetet. Jellemzőjük, hogy városokban menetelnek, erdőkben hatástalanított fegyverekkel gyakorlatoznak. A Szlovák Honvédek visszautasítják a szélsőséges jelzőt, állításuk szerint semmi rosszat nem tesznek.
A tanfelügyelet a korábbi és a májusi eseteket is kivizsgálta, komolyabb következménye azonban nem voltak az igazgatók ballépésnek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.