<p>Pozsony. Valakiket zavar, hogy a Gombaszögi Nyári Tábort hirdető felületeken csak magyar nyelven szerepelnek a rendezvénnyel kapcsolatos információk, ezért feljelentést tettek. A nyelvtörvény szerint bírság ezért nem jár.</p>
Kipécézték a Gombaszögi Tábort

VERES ISTVÁN
Bírságot kaphattak volna a Gombaszögi Nyári Tábor szervezői, ha nem küldtek volna információt a Szlovák Kereskedelmi Felügyeletnek (SOI). Az interneten tegnap heves reakciókat váltott ki a tábor szervezőinek sajtóhíre, amelyben közölték, hogy a szlovák megújhodási mozgalom (Slovenské Hnutie Obrody) feljelentette őket a vasúttársaságnál, mivel plakátjaikon (például a vonatokon is) csak magyarul hirdetik a tábort.
Szemet szúrt
a színmagyar szöveg
A vasúttársaság megállapította, hogy az államnyelvről szóló törvény rendelkezései sérültek, ezért felhívta a reklámfelületek tulajdonosát, hogy távolítsa el a törvénysértő hirdetéseket. A reklámfelületek tulajdonosát ezek után értesítette a kulturális minisztérium, hogy eljárást indít az ügyben, melynek keretén belül megvizsgálja az egynyelvű hirdetőfelületek ügyét.
Az SAD buszjárataira kihelyezett reklámanyagok miatt is történt feljelentés. Június végén a Szlovák Kereskedelmi Felügyelet (SOI) kezdett eljárást a tábor hirdetőanyagait érintően. A tábor szervezőitől kért információt a buszokon elhelyezett anyagokkal kapcsolatban. A felhívásban az is szerepel, hogy amennyiben a szervezők nem biztosítják a kért információkat öt napon belül, az eljárás akadályozása miatt 1659,69 eurós büntetésre számíthat a szervezőség. Az internetes kommentelők közül tegnap többen jelezték, hogy „összedobnak” a bírságra. Erre a jelek szerint nem lesz szükség. A közleményben ugyan ez nem szerepel, de mint lapunk tegnap a szervezőktől megtudta, az információkat elküldték, így nem kaphatják meg a fenti bírságot.
Sérül a törvény,
de bírság nem jár
Bár a közlemény mást sugall, a szervezők nem kaphatnak bírságot a kulturális minisztériumtól sem. Az államnyelvtörvény 2011-től hatályos változata kimondja, hogy az alkalmi nyomtatványok, vagy a rendezvények reklámanyagai készülhetnek a kisebbségek nyelvén is. „Az ilyen nyomtatványoknak tartalmazniuk kell az alapinformációkat államnyelven” – áll a törvényben. Ha ezt elmulasztják (mint a fenti esetben), bírságot akkor sem kaphatnak. A minisztérium csak az önkormányzatokat bírságolhatja az államnyelvtörvény alapján: ha nem írják ki szlovákul a veszélyhelyzetet jelző információt, és ha ezt írásos figyelmeztetés után sem pótolják.
A szervezők egyébként indokolatlannak tartják a szlovák feliratokat a hirdetőanyagokon, amelyeken leginkább együttesek nevei szerepelnek. „A Gombaszögi Nyári Tábor pedig, mint márkanév, már szintén beivódott a köztudatba, így véleményünk szerint ennek szlovák nyelvre fordítása is teljesen életszerűtlen” – vélekednek. Tehát a kulturális minisztérium vizsgálódhat, kérheti a hiányosságok eltávolítását, de bírságot nem szabhat ki, mint az kiderült a Csallóközben csak magyarul hirdető utazási irodák plakátjainál is a közelmúltban. Az üggyel információink szerint a Szlovákiai Magyarok Kerekasztalának Jogsegélyszolgálata is foglalkozni fog.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.