Pozsony. Január 1-jétől, azaz jövő keddtől hatályos az emberjogi biztosról szóló jogszabály. A. Nagy László, a parlament emberjogi bizottságának elnöke szerint a képviselők – ideális esetben – már februárban megválaszthatják Szlovákia első ombudsmanját.
Ki lesz a nép ügyvédje? Jelölt és önjelölt van elég
Pozsony. Január 1-jétől, azaz jövő keddtől hatályos az emberjogi biztosról szóló jogszabály. A. Nagy László, a parlament emberjogi bizottságának elnöke szerint a képviselők – ideális esetben – már februárban megválaszthatják Szlovákia első ombudsmanját. A nép leendő ügyvédjének legalább 35 évesnek, megfelelő végzettségűnek (a jogi végzettség nem, viszont a jogban való jártasság meghatározó), büntetlen előéletűnek és pártonkívülinek kell lennie. A parlamenti vita során felvetődött az abszolút büntetlenség és pártatlanság feltétele is, ami azt jelentené, hogy a biztos csak olyan személy lehetne, aki még sohasem ült börtönben, illetve sohasem volt tagja egyetlen pártnak sem. „Csakhogy a volt rendszer alatt sokan voltak igazságtalanul, meggyőződésük miatt bezárva. A forradalom után pedig többen azért léptek be valamilyen pártba, mert így láttak esélyt a közéleti szereplésre, hogy elképzeléseiket valóra válthassák” – jegyezte meg A. Nagy László, aki szerint így sem Ján Hrubala jogász, sem Miroslav Kusý professzor vagy sokan mások – akiknek rengeteg tapasztalatuk van az emberi jogok terén – sem pályázhatnák meg a funkciót. Kusý lapunknak egyébként elárulta: nem akar ombudsman lenni, túl öregnek érzi már magát. A. Nagy László neve is felmerült, de ő sem pályázza meg e posztot. Šarlota Pufflerová, a Polgár és Demokrácia Alapítvány munkatársa is szóba jött; nem erősítette meg, de nem is cáfolta a dolgot, csak tapintatosan Ján Hrubalára hívta fel a figyelmet. Hrubala korábban bíró volt, mindig az emberi jogokat védte, az ombudsmanról szóló törvény kidolgozásában is sokat segített.
Még az alkotmánymódosítás vitája során az ellenzék azzal érvelt a hivatal létrehozása ellen, hogy ezzel csak Michal Kováč volt köztársasági elnöknek próbálnak „meleg fészket” kialakítani. Azóta Kováčról hallgatnak, helyette viszont több szervezet is indít jelöltet. A Szakszervezeti Szövetségek Konföderációja saját alelnökét, Igor Lenskýt választotta, akit talán még a baloldal is hajlandó támogatni. A sokat bírált Ondrej Srebala, az Emberi Jogok Nemzeti Központjának elnöke is hallatott itt-ott magáról, és elképzelhető, hogy szintén jelölteti magát. A politikai pártok is javaslatot tesznek, a kormánypártok előbb a koalíciós tanács elé terjesztik elképzeléseiket. A Demokrata Párt a napokban felvetette Jana Dubovcová nevét. A Besztercebányai Járásbíróság elnöknője korrupcióellenes intézkedéseiről híres. A Matica slovenská Ladislav Ťažký prózaírót jelölte. Juraj Švec liberális demokrata képviselő ugyancsak kinyilvánította: megpályázza a funkciót. (sza)
Mindenki anyanyelvén fordulhat hozzá
Pozsony. Az emberjogi biztos hivatala Pozsonyban a Štefánik utcában működik majd, körülbelül tizenhat alkalmazottja – a fele jogász – lesz. Az iroda költségeit, kiadásait évi 26 millióra becsülik, a büdzséből külön összeget hagytak jóvá e célból a honatyák. Az ombudsman független lesz, évente a parlamentnek tesz jelentést munkájáról. A nép ügyvédje díjmentes szolgáltatást nyújt, mindenki anyanyelvén fordulhat hozzá, ha valamilyen jogsértés éri. A visegrádi országok közül Szlovákia az utolsó állam, ahol létrejön az intézmény. (sz-a)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.