Kevesebb a munkanélküli

Pozsony |

<p>A Statisztikai Hivatal adatai alapján is jelentős mértékben csökkent a munkanélküliség az év első három negyedévében. Közben nőttek az átlagbérek is.&nbsp;</p>

Évközi szinten 1,8 százalékponttal, 11,6 százalékra esett vissza az állástalanok aránya. Ez azt jelenti, hogy több mint 40 ezer emberrel csökkent a munkanélküliek száma, a munkaerő-felmérés alapján szeptember végén 309 800 embernek nem volt munkája. Ez a nagy mintás kutatás azt vizsgálja, hogy a megkérdezés időpontjában kinek nem volt munkája az utolsó hónapban.  A munkanélküliség nagyobb mértékben csökkent a férfiak körében: náluk évközi összehasonlításban a csökkenés 2,3 százalékpontos volt, és elérte a 10 százalékot. A nőknél csak 0,7 százalékponttal esett vissza a munkanélküliség, a harmadik negyedévben így 12,9 százalékon állt.  Sok a tartósan állástalan  A statisztikai hivatal adatai szerint a csökkenést jelentős részben a tartósan munkanélküliek számának visszaesése eredményezte. Egy év alatt a számuk 32 300-zal csökkent, az egy évnél hosszabb ideje állástalanok számának esése jelentette a teljes csökkenés 80 százalékát.  Az ágazatokat figyelembe véve a legnagyobb csökkenés az építőiparban mutatkozott. Az elmúlt egy évben 7000 olyan munkanélküli talált magának állást, aki korábban ebben az ágazatban dolgozott. Arányait tekintve még mindig nagyon magas a munkanélküliség a pályakezdők között, a nyilvántartásban levők negyedének még sohasem volt munkája. A foglalkoztatottság mértéke ennek megfelelően emelkedett az első kilenc hónapban. A harmadik negyedévben összesen 2,43 millió embernek volt munkája, ami 2,5 százalékkal több, mint egy éve, vagyis 58,5 ezer emberrel többen dolgoztak az országban. A statisztikai hivatal adatai alapján 153 ezer ember dolgozott külföldön, ez egy év alatt 13,5 százalékos emelkedést jelent. A legtöbben Ausztriában - 45 600 ember, a második helyen Csehország áll, ahol közel 40 ezren dolgoztak. A legtöbben Eperjes és Zsolna megyéből dolgoznak külföldön.  Emelkedett az átlagbér  Nőttek az első három negyedévben a fizetések is. Az átlagkereset elérte a bruttó 861 eurót, ami 2,9 százalékos emelkedést jelent. Az inflációt, pontosabban az árak csökkenését figyelembe véve a reálbér emelkedése így 3,2 százalékos volt.  A legmagasabb átlagkeresetet az informatikai és kommunikációs ágazatban mutatták ki, a statisztikai hivatal szerint 1686 euró volt a havi átlag. A második helyen a bank- és biztosítási szektor áll 1550 euróval, majd az energiaipar következik 1446 euróval. A hivatal szerint tíz ágazatban a bérek nem érték el az átlagot, a legalacsonyabb a vendéglátóiparban volt 563 euróval, majd az építőipar következett 635 euróval. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?