Kažimír uniós vezető lenne

Pozsony/Brüsszel |

<p>Ismét fontos uniós pozícióért száll versenybe Szlovákia: Peter Kažimír pénzügyminiszter bejelentkezett az eurózóna vezetőjének. A testület irányítóját a zóna 19 tagországának pénzügy-miniszterei választják meg.</p>

Már hétfőn szavazhatnak az eurózóna pénzügyminiszterei arról, ki vezesse az általuk alkotott csoportot a következő években. Az eredeti forgatókönyvet – miszerint egyedüli jelöltként Mário Centeno portugál pénzügyminiszterről szavaznak – felforgatta Peter Kažimír bejelentése, miszerint ő is elindul a posztért. „A célom az egész közösség integrációja, azoké is, akik már bevezették az eurót, és azoké is, akik még nem” – jelentette ki Peter Kažimír. Az eurócsoport vezetői posztjára jelölnek még a liberálisok és a zöldek is, az EP másik nagy frakciója, a néppárti a politikai egyezség alapján nem indít senkit.

Több forrás szerint azonban Kažimír nem a legideálisabb jelölt erre a posztra, mert gyakran „előbb beszél, és csak utána gondolkodik”, vagyis attól tartanak, hogy nem fogja majd tudni úgy irányítani pénzügyminiszter kollégáit, hogy ne sértse meg őket. A Politico című, általában jól informált uniós politikai lap szerint a szlovák diplomácia éppen azzal szeretne előnyt szerezni, hogy hangsúlyozzák, ideje lenne már kelet-európai jelöltet is megválasztani ilyen fontos pozícióra. Ebből a szempontból még jól is jöhet Kažimírnak, hogy az Európai Gyógyszerügynökség székhelye nem Pozsonyba, hanem Amszterdamba kerül.

Az eurócsoport vezetőjét az eurózóna pénzügyminiszterei választják meg. Zuzana Gábrižová szerint mindkét jelöltnek vannak előnyei és hátrányai is. „Kažimír megszerezheti a néppárti miniszterek támogatását, mivel tudják róla, hogy hajlik a német pozíció támogatására, ám ez szavazatokat is elvehet tőle” – értékelte az elemző Kažimír esélyeit. Ugyancsak a németek vagy a hollandok támogatását jelentheti számára, hogy szigorú miniszternek tartják.

Centeno előnye az, hogy sikerült kivezetnie Portugáliát a 2009-es válságból, amely komoly uniós támogatásra szorult. Éppen ez a hátránya is, ugyanis egy olyan országból származik, amelynek komoly pénzügyi mentőövre volt szüksége.

Az eurócsoport eredetileg egy informális egyeztető fórumként jött létre még az 1990-es években, a jelentősége a 2009-es válság után nőtt meg. (lpj, sme)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?