A tagországok lakosságának 42 százaléka bízik az unióban, Szlovákia polgárainak pedig 43 százaléka gondolja ugyanezt. Általában véve az Európai Bizottságban a megkérdezettek 43 százaléka, az Európai Parlamentben pedig 46 százaléka bízik meg.
A közös valuta, vagyis az euró iránti bizalom rekordmagasságot ért el, az eurozóna lakosságának 75 százaléka támogatja a közös fizetőeszközt.
Az unióban a legtöbben, 40 százaléknyian, a bevándorlástól tartanak, 20 százalék pedig a terrorizmust érzékeli a legnagyobb veszélyforrásnak. A szlovákiai lakosság is hasonlóan vélekedik, nálunk a polgárok 48 százaléka gondolja, hogy a bevándorlás jelenti a legnagyobb veszélyt és 23 százalék a terrorizmusról gondolja ugyanezt.
A kutatásból kiderül, hogy Szlovákia polgárainak az unió elsősorban az utazás és a tanulás szabadságát jelenti (56 százalék). A lakosság 74 százaléka gondolja úgy, hogy az EU egy modern intézmény, 69 százalék értékeli demokratikusnak. Szlovákia lakosságának pedig 77 százaléka érzi magát egyben Európa polgárának is.
A hazai helyzet értékelése
Szlovákia belső, aktuális állapotait a lakosság 47 százaléka értékelte pozitívan. Ez az előző méréshez képest jelentős növekedést jelent, hiszen 2018 tavaszán csak 28 százalék gondolta úgy, hogy jó irányba tartanak a dolgok az országban. Arra a kérdésre, hogy mit tartanak az ország legnagyobb problémájának, a szlovákiai megkérdezettek 37 százaléka az áremelkedést, 34 százalék pedig az egészségügyi és szociális biztonságot jelölte meg. 55 százalék úgy vélekedett, hogy a következő egy évben az ország általános helyzete nem változik meg.
Márciusban a kormányban a megkérdezettek 21 százaléka bízott meg, novemberben ez az arány már 32 százalékos volt. A legszavahihetőbb intézmény továbbra is a hadsereg, amelyben a megkérdezettek 59 százaléka bízik.A Kuciak-gyilkosság után márciusban csak az emberek 38 százaléka bízott a rendőrségben, novemberben pedig már 45 százalékuk.
„A tavaly februári események nagy szerepet játszottak a rendőrség iránti bizalom csökkenésében, a viszonylag sikeres nyomozás és a gyanúsítottak elfogása pedig részben visszaállította ezt a bizalmat" – mondta Pavol Baboš politológus a felmérés margójára.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.