Jarábik Balázs: „Bárki jobb, mint Hillary”

<p>November 8-a előtt kevesen jósolták Hillary Clinton vereségét. Jarábik Balázs külpolitikai elemző néhány nappal a választások előtt azt írta, hogy nem lesz meglepve, ha Donald Trump győz. Most ez bekövetkezett. A választások eredményéről kérdeztük.</p>

Mi okozta Hillary Clinton vereségét?

Teljesen egyértelmű, hogy a rejtőzködő választók. Minden előzetes felmérés csődöt mondott. A választások előtt egy héttel jártam az USA-ban, elég volt átlépni Washington DC határát ahhoz, hogy lássuk, mindenki Trump. Trump démonizálása a médiában nagyban hozzásegített ahhoz, hogy sokan Trumpra szavazzanak. A másik oka Trump győzelmének, hogy Hillary Clinton lehetetlen jelölt, a politikai vezető osztály jelöltje volt. Most változást akart az USA, ilyenkor az a lényeg, hogy ki ellen szavaznak az emberek, nem pedig az, hogy kire. Bárki lehetett volna Trump helyett, megválasztották volna. A Demokrata Párt taktikai hibát követett el Hillary jelölésével. Sok ember számára ő a neoliberális gazdasági rendszer, a korporációk és a politikai intézmények összefonódásának megtestesítője. Az is visszaütött, hogy az úgynevezett véleményformáló média démonizálta Trumpot, kis túlzással mindenki náci és fasiszta volt számára, aki Trump oldalán állt.

Mit várnak Trumptól a választói?

Trump programjából erre nem nagyon lehet következtetni. Én úgy látom, elsősorban azt, hogy lassítsa le a globalizációt, ha megállítani nem lehet is. Az újraelosztás átalakítását, mivel sokan kifogásolják, hogy a gazdasági haszon egyre kevesebb ember kezében összpontosul, és csak várják, hogy csurran-csöppen belőle valami az alsóbb rétegeknek is. Azt, hogy hozza rendbe az amerikai gazdaságot. Kérdés, mennyire gondolja komolyan, amit mond. Szerintem ő egy reagani adottságú ember, sokkal liberálisabb, mint ahogyan a republikánusok hiszik. Emellett jó színész, most eljátszotta azt, hogy elnökjelölt, és bejött neki. Hogy a politikai témákban mennyire radikális, azt a kinevezése után látjuk meg. Az biztos, hogy a globalizáció lelassul, várható, hogy a szabadkereskedelmi egyezményeket az USA felülvizsgálja, ez vonatkozik az EU-val előkészített egyezményre, a TTIP-re is. Azt mondják, megválasztása hatalmas csapás az amerikai gazdaságra, de erről én nem vagyok meggyőződve. Szerintem a korrigálás folyamata indul el, nem hiszem, hogy óriási „hátraarcok” lesznek, nem kezdenek vagdalkozni.

Európa mit várhat Trumptól, mennyire kell tőle tartani?

Nem lehet tudni, pontosan mire számíthatunk. Nagy kérdés, hogy most „szőnyegbombázásba kezd-e Szíriában”, vagy megegyezik az oroszokkal, száznyolcvan fokos fordulatot tesz. Én azt várom, hogy Obama politikáját fogja követni, nem hiszem, hogy a háború mint olyan politikai cél lesz, inkább a geopolitikai feszültségek fokozatos csökkenését várom mind az oroszokkal, mind Szíriában, mind Ukrajnában. Olyan politikát, amely a kiegyezés irányába indíthatja ezeket a régiókat.

TRUMP GYŐZELME: LAJČÁK SZERINT NEM TÖRTÉNT TRAGÉDIA

Európa számára ez mit fog jelenteni?

Európa bizonyos értelemben joggal fél. Ne feledjük, hogy Trump az amerikai érdekeket helyezi majd előtérbe, azt mondja, hogy „America first”. De Amerikának érdeke az, hogy az európai biztonsági rendszer fennmaradjon, ahogyan érdeke az is, hogy a csendes-óceáni biztonsági rendszer megmaradjon. Viszont azt is mondja, hogy az USA nem tudja fedezni ennek minden költségét, ezért elvárjuk, hogy Európa nagyobb részt vállaljon. Most az USA fizeti a költségek 70–80 százalékát.

Milyen viszonyban lesz Trump saját pártjával, a Republikánus Párttal?

A republikánusok neokonzervatív része átállt Clintonhoz. De az első nyilatkozata egyáltalán nem a vagdalkozó Trump képét mutatta. Most az egyesítőt fogja játszani, ezt is kell játszania. Azt is látni kell, hogy most a republikánusok elvitték a Szenátust és a Kongresszust is, ami nagyon jól jön ahhoz, hogy politikai megoldásokat találjanak, megszűnjön az eddigi iszonyatos politikai polarizáció, ami eddig jobbára a republikánusoknak volt köszönhető. Ha a republikánusok fel tudnak venni egy konszenzusra törekvő álláspontot, akkor előremutató folyamatok indulhatnak be. Kérdés, hogyan viszonyul majd ehhez a Demokrata Párt. Újra csak ismételni tudom, hogy a rejtőzködők azért szavaztak Trumpra, mert elutasították Hillaryt. Ezek a szavazók szerintem nem szavaztak volna Trumpra, ha a Demokrata Párt Bernie Sanderst indítja.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?