Nem minden diák érettségizik idén – döntött az oktatásügyi minisztérium. Ha valaki elégedett az év végi és félévi jegyeinek átlagával, azzal kiválthatja az érettségi bizonyítvány osztályzatait. Ha javítana, szigorú feltételek mellett megteheti.
Ilyen érettségi még nem volt
A szóbeli érettségikre május 25-e és június 13-a között kerül sor az ország több mint 600 középiskolájában – erről Branislav Gröhling (SaS) oktatásügyi miniszter tájékoztatott tegnap. Ez azonban nem érinti egyformán az ország több mint 40 ezer végzősét.
A rendkívüli helyzet rendkívüli intézkedéseket igényel
– mondta a tárcavezető, mielőtt ismertette az idei érettségik menetét. A minisztérium úgy döntött, idén minden diáknak az adott tantárgyból az év végi jegyei átlaga határozza meg a végső osztályzatot. Az utolsó két tanév félévi jegyei is beszámítanak az átlagba. Az 1,5-ös, a 2,5-ös, a 3,5-ös és a 4,5-ös átlag lefelé kerekítődik.
A végső jegyről május 12-ig kell értesíteni a diákokat, három napjuk lesz eldönteni, megelégednek-e a jegyükkel. Ha elégedetlenek és inkább javítanának, akkor május 15-ig értesíteniük kell az iskolát.
Szintén május 7-ig kapnak határidőt a diákok arra, hogy eldöntsék, szeretnének-e érettségizni a szabadon választott tantárgyakból. Ha úgy döntenek, a körülményekre való tekintettel inkább csak a kötelező tárgyakat szeretnék az érettségi bizonyítványukban tudni, szintén írásban kell értesíteniük az iskolát.Ha ezt nem teszik, a Közegészségügyi Hivatal által meghatározott, szigorú óvintézkedések mellett vizsgáznak.
A javasolt jegyekkel elégedetlen diákok akár egy videókonferencia keretei között is leérettségizhetnek, ha erre adottak a körülmények. Fontos, hogy a végzősöknek maximum két nap alatt az összes tárgyból le kell érettségizniük, de a lehető legjobb az lenne, ha egy nap alatt letudnák a vizsgákat.
Ha nem megoldható az interneten keresztül történő vizsgáztatás, a Közegészségügyi Hivatal útmutatója szerint kell megtartani az érettségit. Ennek értelmében kötelező lesz a szájmaszk viselése, a kétméteres távolság betartása, a rendszeres fertőtlenítés és szellőztetés, valamint a lázmérés.
Azt, hogy pontosan mely tantárgyak értékeléseit fogják beleszámítani a végső jegybe, az igazgatók határozzák meg május 7-ig. Így tehát előfordulhat, hogy az angol nyelvből ajánlott végső jegybe beleszámítják a szemináriumra, valamint a konverzációs órákra kapott jegyeket is.
A nyolcosztályos gimnáziumok esetében szintén az utolsó négy év jegyeit veszik figyelembe, beleszámolva az utolsó két év félévi osztályzatait is.
Legfontosabb határidők
Május 7.: – a végzősöknek befejeződik a tanév, az iskola kiállítja a bizonyítványaikat;
– eddig értesíthetik a diákok az iskolát arról, hogy kívánnak-e érettségizni a szabadon választott tárgyakból;
– eddig kell véglegesíteni az érettségi tételeket.
Május 12-ig kell értesíteni a diákokat a javasolt végső osztályzatról.
Május 15-ig kell értesíteni az iskolát, ha a diák javítana a jegyén.
Május 19-ig kell meghatározni az érettségik pontos dátumát, amelyre május 25. és június 13. között kerül sor.
Június 30-ig a középiskoláknak ki kell adni az év végi és az érettségi bizonyítványt.
A tavalyi iskolaévre vonatkozó pótérettségik szóbeli részére is május 25. és június 13. között kerül sor, míg az írásbelit és a központi részt szeptember 3. és 8. között írják.
A vizsgáztató bizottságok tagjainak névsora május 7-ig tisztázódik. A bizottsági elnöknek április 29-ig kell értesítenie az igazgatót, egyetért-e a kinevezésével. Ha például kora miatt a rizikós csoportba tartozik, kérheti, hogy felmentsék a kötelezettség alól.
Andruskó Imre, a komáromi Selye János Gimnázium igazgatója úgy véli, bármilyen döntés is született volna, egyik se lett volna igazságos. „Ebben a helyzetben ez a legjobb megoldás” – nyilatkozta lapunknak az igazgató. Hozzátette, az a fontos, hogy minden diák kapjon egy érettségi bizonyítványt, amellyel majd tovább tud lépni. Mint mondja, intézményében általában öt tárgyból szoktak érettségizni a diákok, és ha nem mondják vissza, akkor köteles megszervezni az érettségit. „Már beszereztünk hat darab hőmérőt és 70 liter fertőtlenítőt is, a diákoknak pedig maszkban és kesztyűben fog kelleni érkezniük az érettségire” – magyarázta Andruskó, aki szerint az online érettségi náluk nem járható út.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.