Pellegrininek csak minimális mozgástere lenne egy szakértői kormánnyal (TASR-felvétel)
Hogy vehetné át a hatalmat Pellegrini?
Új irányt vett a koalíción belüli konfliktus a hétvégén: Andrej Danko, az SNS elnöke már nem csak a Hlas képviselőit gyanúsította meg a kormány szétverésével, de Peter Pellegrini államfőt tüntette fel értelmi szerzőként, aki egy hivatalnokkormány kinevezésével lépne át Robert Ficón.
Bár Pellegrini nagyon rövid időn belül cáfolta a vádakat, amennyiben a Hlas és az SNS nem hajlandó egymással megegyezni, később is előkerülhet az államfő érintettsége. Főként azért, mert az államfő nagyon sajátos helyzetben van: annak ellenére, hogy minden állampolgárt képvisel, továbbra is nagy hatása van a Hlas döntéseire a párt tiszteletbeli elnökeként.
Sötét tervek
Danko két tényezővel indokolja, miért gondolhat Pellegrini az irányított kormányváltásra: az egyik, hogy az államfő a véleménye szerint nincs jó személyes viszonyban Robert Fico miniszterelnökkel, a másik pedig hogy a Hlas önállósodó képviselőinek ellenkezése az SNS-hez kötődő javaslatok miatt tovább gyengítette a koalíció pozícióját a parlamentben.
Önmagában mindkét állításnak van igazságmagva. Fico és Pellegrini több hangsúlyos témában – csak az elmúlt időszakot tekintve például a konszolidációs csomag vagy a politikai kultúra megítélésében – eltérő nézeteket vallanak.
A két politikus között nincs teljes összhang, Pellegrinit meglepetésként érte például Fico bejelentett moszkvai látogatásának híre, de nem értett egyet az orvosok megbélyegzésével sem. Nyílt ellenségeskedés azonban nincs az államfő és a miniszterelnök között, Pellegrini pedig hangsúlyos ügyekben nem nehezíti meg a kormány dolgát: legutóbb például a kifogásai ellenére is aláírta az egészségügyi ellátásról szóló törvényt, amivel megakadályozható az orvosok önkéntes távozása. Hasonló módon, az is alapvetően igaz, hogy a Hlas képviselőinek egy része destabilizálta a koalíciót: Samuel Migaľnak és három társának több olyan törvénytervezettel és kezdeményezéssel is gondja van, amelyekről előzetesen nem született koalíciós egyezség.
Bár Danko korábban is előszeretettel kritizálta a Hlas-t a párt liberálisabb alapelvei és állítólagos hatalmi túlsúlya miatt, a politikus a hétvégén először fogalmazta meg teljesen nyíltan, hogy az események mögött Pellegrinit kell sejteni és egy nagy tervet egy szakértői kormány létrehozására. A kormánykoalíciónak februárig van ideje rendezni a belső konfliktusokat és még egyszer nekifutni a konfliktusos törvényjavaslatok elfogadásának – beleértve az SNS sporttörvényeit, vagy épp a tévétanács összetételét.
Irreális forgatókönyvek
Az alapvető kérdés az, hogy mégis miként alakulhatna meg egy szakértői kormány Szlovákiában? Gyakorlatilag nagyon nehezen, a jelenlegi körülmények között ennek a fejleménynek a realitása minimális. Ráadásul akkor is így lenne ez, ha Peter Pellegrini nyíltan kijelentené, szeretne kinevezni egy új miniszterelnököt Robert Fico helyére (amit nem tesz, látszólag semmilyen személyes kifogása nincs a Smer vezetőjével kapcsolatban).
A szakértői kormány kinevezéséhez első lépésként a parlamentnek meg kellene vonnia a bizalmat Ficótól. A miniszterelnök korábban utalt rá, hogy a költségvetést egy bizalmatlansági szavazással kapcsolja össze, de ez végül nem történt meg, sőt, a kormányfő még Huliak csoportjának beleegyezését is megszerezte a tervezet megszavazásához. A Hlas-os renegátok sem tiltakoztak.
Szlovákiában korábban többször is akadt már példa arra, hogy a parlament megvonta a bizalmat a kormánytól: 2022 decemberében a SaS közreműködésével bukott meg a Heger-kormány, tizenegy évvel korábban pedig Iveta Radičová veszítette el a bizalmat azzal, hogy az uniós mentőöv megszavazásához kapcsolta saját kormányának sorsát. Érdekesség, hogy a második esetben szintén az SaS kiugrása okozta a miniszterelnök bukását. Ficónak a költségvetés megszavazását követően semmi oka nincs arra, hogy saját maga kérjen bizalmi szavazást a személye ellen, ellenzéki indítványról pedig nem tudni.
Abban a jelenleg valószínűtlennek tűnő esetben, ha a Fico-kormány megbukna a törvényhozásban, Pellegrini ideiglenes, korlátozottabb jogkörökkel ruházná fel a jelenlegi kormányfőt, amíg meg nem találná az utódját. Amennyiben egy külső szakembert bízna meg egy szintén korlátozot jogkörökkel rendelkező szakértői kormány vezetésével, újabb dilemmával találná magát szembe: az SNS-nek és valószínűleg magának Ficónak sem állna érdekében, hogy támogassanak egy független kabinetet. A törvények elfogadtatására képtelen, a parlamentben kisebbségben lévő kormány pedig gyors bukásra van ítélve – hiszen nem tud érdemben megvalósítani egyetlen komolyabb változtatást sem, akár a személycserék, akár a kulcsfontosságú gazdasági döntések terén.
Taktikázás
Összességében tehát nagyon valószínű, hogy a hivatalnokkormányra vonatkozó lebegtetés Andrej Danko taktikájának a része.
Az SNS vezetője igyekszik nyomást gyakorolni a Hlas képviselőire, hogy minél kevesebb kompromisszumot kelljen meghoznia a tárca hatáskörébe tartozó törvények és kinevezések terén.
Az a forgatókönyv, miszerint a Huliak-csoport, az engedetlen Hlas-os képviselők és Pellegrini összedolgozik a kormány megbuktatása érdekében, látványosnak tűnik és értelmezhető a választópolgárok számára – hiszen az Ódor-kormánnyal a lakosságnak van tapasztalata a közelmúltból. Végeredményben azonban a nyomásgyakorlás ellenére a koalíciós konfliktus házon belül dőlhet el: az SNS-nek januárban el kell elhatároznia, mennyiben hajlandó engedni a Hlas liberálisabb szárnya nyomásának.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.