Hisztéria a bejelentési kötelezettség körül

<p>Pozsony. Felbolydult az internet a parlament által csütörtökön elfogadott lakhelybejelentéssel kapcsolatos törvénymódosítás miatt. A belügyminiszter magyarázkodni kényszerült.</p>

ÚJ SZÓ-HÍR

Pár óra alatt több Facebook-csoport alakult, polgárok százai kezdtek mémeket gyártani vagy tiltakozó e-maileket küldeni a belügyi tárcának a változtatás miatt. Az embereknek nem tetszik, hogy ha több mint 90 napig külföldön készülnek tartózkodni, ezt be kell jelenteni a hivatalban – ha valaki ezt elmulasztja, bírságot fizethet.

Kevés olyan intézkedés van, amely olyan heves reakciókat vált ki, mint a fenti intézkedés. Robert Kaliňák emiatt tegnap rögtönzött sajtótájékoztatót hívott össze, ahol csitítani próbálta az indulatokat. A belügyminiszter demagógoknak nevezte a „hisztériakeltőket”, szerinte hasonló rendelkezést az összes uniós tagállam jogrendje tartalmaz.

„Gyakran szoktak a külföldön lakó polgárok arra panaszkodni, hogy nem informáljuk őket, ha valami itthon történik a családjukkal. Ha viszont nem jelentik be, hogy elmennek, s hol lesznek elérhetők, ezt nem is tudjuk megtenni” – mutatott rá Kaliňák. Szerinte megtörtént olyan eset, hogy valaki egy évre külföldre távozott, addig itthon végrehajtási eljárás indult ellene, ám mivel nem jelentette be, hol lesz elérhető, ezt nem tudta megakadályozni. „Mire visszaért, semmije sem volt” – tette hozzá a miniszter. Kaliňák szerint olyan esetek is előfordulnak, amikor valaki külföldön dolgozik, közben itthon kapja a szociális juttatásokat.

Tény, hogy bejelentési kötelezettsége eddig is volt a polgároknak, ám ezt szinte senki sem vette figyelembe. Azért, mert nem teljesítése esetén nem járt bírság. Most ezen változtatott a parlament. Kaliňák szerint az intézkedés összeegyeztethető az uniós tagsággal és az általa biztosított szabad mozgás elvével, ez utóbbi ugyanis csak a 90 napnál rövidebb külföldi tartózkodás esetében mentesít a bejelentési kötelezettség alól. „Ha Ausztriában akar tartózkodni több mint 90 napig, akkor be kell jelentkeznie átmeneti lakhelyre. Ha nem teszi meg, bírságot kap” – tette hozzá Kaliňák.

„Az intézkedés alapja racionális. Kérdéses, hogy a három hónap adekvát időnek számít-e” – véli Miroslav Kusý politológus. A belügy egyébként nem fogja ellenőrizni, hogy a polgárok betartották-e a kötelezettséget – erre nincs is nagyon lehetősége –, azt fogják megbüntetni, akiről ez azért derül ki, mert pl. nem vett át időben egy kézbesített bírósági vagy rendőrségi végzést.

Az elégedetlenségi hullámot az ellenzék is igyekszik meglovagolni. A parlamentben leginkább az SaS kardoskodott a módosítás ellen. A liberálisok arra szólították fel az elnököt, hogy vétózza meg a törvényt. Ugyanezt kérte tegnap Ivan Gašparovičtól a Híd is. „Megalapozatlanul avatkozik a polgárok magánéletébe, s feleslegesen zaklatja őket” – véli Bugár Béla pártelnök. Bugár szerint a személyek szabad mozgása 1989 egyik ikonikus vívmánya. (MSz, SITA)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?