Híd: bejáratott arcok a listán

<p>Már szinte összeállt a Híd választási listája, legalábbis az első 20&ndash;30 helyre már többé-kevésbé tudható, ki kerül. Az első tízben jobbára az eddigi képviselők kapnak helyet, az új arcok a 10. hely után következnek. A listát november 21-én véglegesíti a párt.</p>

Az első helyen ezúttal is Bugár Béla pártelnök szerepel majd, ezt indokolja a népszerűsége is. Az MVK ügynökség legutóbbi felmérése szerint a lakosság őt tartja a legmegbízhatóbb ellenzéki politikusnak, a teljes listán 14,9%-os népszerűséggel negyedik helyen szerepel Fico, Kiska és Kaliňák mögött. A hidasok közül Bugár kapta a 2012-es és a 2010-es választáson is messze a legtöbb preferenciaszavazatot.

Az első tíz

A négy évvel korábbi listához képest a legnagyobb változás, hogy a második helyen Lucia Žitňanská, a párt új alelnöke szerepel. A volt SDKÚ-s igazságügyi miniszter 2014 áprilisában igazolt a Hídba, jelenleg az igazságügyi terület mellett ő felel a párt északibb, szlovák többségű járásaiban lévő alapszervezeteiért. A listán négy évvel ezelőtt Simon Zsolt volt a második, őt Solymos László követte. Ők várhatóan a 3–4. helyen szerepelnek majd, egyelőre még kérdés, hogy kettejük közül ki szorul le a dobogóról. Nem lesz képviselőjelölt a párt egyik alapítója, a Radičová-kormány miniszterelnök-helyettese, Rudolf Chmel, aki négy évvel korábban még a negyedik helyen szerepelt – korára való hivatkozással már nem indul a választáson. „A párt közelében marad, számítunk a szakértelmére” – mondta lapunknak Solymos László, a párt alelnöke.

Az 5–10. helyen a párt jelenlegi parlamenti képviselői lesznek, sorrend még nincs, de a négy évvel ezelőtti lista alapján hozzávetőlegesen Gál Gábor, Bastrnák Tibor, Ivan Švejna, Jakab Elemér, Érsek Árpád, František Šebej kerülhet még be az első tízbe. Érsek és Šebej négy évvel ezelőtt ugyan csak a második tízben kaptak helyet, most azonban nem lesz a listán Andrej Hrnčiar, aki a választási ciklus közepén Radoslav Procházkával létrehozta a Sieťet.

Négy éve szintén az első tízben volt Vörös Péter, aki azonban akkor nem került be a parlamentbe, majd lemondott a pártban viselt tisztségeiről is. 2014-ben tért vissza, amikor mandátumhoz jutott az európai parlamenti képviselővé megválasztott Nagy József helyett. Vörös most valószínűleg csak a második tízben lesz. Az élbolyban tehát várhatóan három szlovák nemzetiségű jelölt kap esélyt, mint négy évvel ezelőtt. „A 3:7 arány nagyjából megfelel a tagságunk és a támogatóink arányának is” – magyarázta Solymos.

A második sor

Az első tízben ugyan nem kapott helyet, de várhatóan a másodikban benne lesz majd a pártot elhagyó, de a parlamentbe 2014-ben Andrej Hrnčiar helyére bekerülő, és végül a Híd parlamenti frakciójába is visszatérő Pfundtner Edit. Ő függetlenként szerepel majd a listán, a pártba ugyanis nem lépett be. A 11–20. helyen szerepel majd Csicsai Gábor parlamenti képviselő is, aki négy éve szintén karikákkal jutott be (a 18. helyről). Nem lesz viszont a listán a párt egy másik nagy „öregje” , A. Nagy László. Ő az előző választásokon a 12. helyen indult, most viszont már lemondta a képviselőjelöltséget.

Új arcok

A Híd az ismert képviselői mellett a 10–30. helyet több új és viszonylag ismeretlen arcokkal akarja feltölteni. „Több teljesen új jelölt jelenik meg, és lesznek független jelöltek is, vagyis olyanok, akik nem a párt tagjai – mondta lapunknak Solymos. – A függetlenség azonban nem elég, olyan jelölteket kerestünk, akik valahol már bizonyítottak, például polgármesterek és emellett még valamilyen szakterületet is le tudnak fedni.”

Függetlenként szerepel majd az első húszban Vavrek István, Rimaszécs roma nemzetiségű polgármestere is, és várhatóan itt kap helyet Peter Antal garamszentkereszti (Žiar nad Hronom) polgármester, akivel idén tavasszal egyezett meg a Híd az együttműködésben. A listának erre a részére kerülnek majd a pártból érkező új jelöltek is. Az első húszban lesz Sárközy Irén, a párt női szervezetének, az Ideának az elnöke, aki az egészségügyi területtel akar foglalkozni. Előbbre léphet a négy évvel korábbi 22. helyéhez képest Peter Krajňák ruszin nemzetiségű eperjesi jelölt, aki azóta már a párt elnökségébe is bekerült. A 2012-es választások után egy ideig A. Nagy László mellett is dolgozott a kisebbségi kormánybiztos hivatalában.

Galbavý hátrább lesz

Várhatóan a listán lesz Tomáš Galbavý is, de kérdés, bejut-e az első 20-ba. Galbavý korábban az SDKÚ parlamenti képviselője volt, de 2012-ben már nem jutott be a parlamentbe. 2013-ban a jobboldali pártok − az SDKÚ, az SaS, a Híd, az MKP és az OKS – közös jelöltje volt Nyitra megye elnöki posztjára, ahol 44,4 százalékkal lett a második Milan Belica smeres jelölt mögött. A lista alsóbb régióiban lesznek még olyan jelöltek, akik inkább csak a nevükkel akarják támogatni a pártot. Ilyen lesz Medgyes Renáta távolugró, akit a párt dunaszerdahelyi járási szervezete javasolt a listára. Lojkovič Sámuel, a korábban korrupcióért elítélt nagymegyeri polgármester a 30. helynél gyengébb pozícióra számíthat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?