Hetekig eltarthat az áldozatok azonosítása

<p>Berlin. Hét Düsseldorfból induló járatot kellett törölnie a Germanwings légitársaságnak a keddi légi baleset után, mivel több pilóta bejelentette, hogy a katasztrófáról érkező hírek után nincs olyan lelki állapotban, hogy repülhessen. Még nem hitelesítették a teljes utaslistát. Kegyeletsértő spanyol megjegyzések miatt nyomoz a rendőrség.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

Tegnap is útnak indult a Germanwings menetrend szerinti járata Barcelonából Düsseldorfba, a pilóta viszont úgy döntött, módosítja az útvonalat, s elkerülte az Alpokat, azt a hegységet, amelybe kedden délelőtt lezuhant a társaság egyik repülője. A Germanwings több pilótája és légi utaskísérője viszont olyan rossz pszichikai állapotban van, hogy képtelen beszállni a repülőbe. Carsten Spohr, a Germanwings anyavállalatának, a Lufthansának az elnöke közölte, hogy megérti őket, nem szabad elfelejteni, hogy közülük sokan ismerték a lezuhant gép legénységét. „Ennél fontosabb, hogy pszichológiai segítséget nyújtsunk nekik, ha erre szükségük van. Mihamarabb visszatérünk a teljes repüléshez. Számomra azonban ez másodlagos fontosságú” – mondta a légitársaság vezetője.

Megvan a másik

fekete doboz

A baleset okát vizsgáló nyomozó-csoport vezetője, Remi Jouty tegnap közölte, hogy a pilóták kommunikációját sikerült lementeni az első fekete dobozból, a hangfelvétel elemzését viszont még nem fejezték be. Jouty szerint a pilóták utoljára a légi irányítással folytattak rutin kommunikációt, igazolták, hogy az előre betervezett útvonalon repülnek az adott utazómagasságban.

Egy perccel később a gép süllyedni kezdett, a pilótákkal pedig már nem sikerült felvenni a kapcsolatot. Azt már sikerült igazolni, hogy a gép nem robbant fel a levegőben. „Az utolsó percig repült. Hatalmas sebességgel csapódott a hegyoldalnak, apró darabokra szakadt, s ezek aránylag nagy területen szóródtak szét” – pontosított Jouty azzal, hogy ettől bővebb tájékoztatást egyelőre nem adhat.

Nem térnek haza

Fokozatosan az áldozatok személyazonossága, tragikus és megrázó sorsok egész sora tárul fel. A szerencsétlenséget szenvedett gépen utazott a düsseldorfi operaház két énekese, a 33 éves Maria Radner és az 54 éves kazahsztáni származású Oleg Bryjak. Radner férjével és csecsemőjével együtt halt meg a katasztrófában. Mindkét művész Richard Wagner Siegfried operájában énekelt a barcelonai operaházban.

A 37 éves Marina Bandres Lopez Belio spanyol állampolgár héthónapos kisfiával halt meg a gépen. A nő Manchesterben élt férjével, Spanyolországba egy rokonuk temetésére utazott. „Minél előbb akart hazatérni, s mivel nem talált közvetlen járatot, úgy döntött, Düsseldorfban fog átszállni” – mondta a német DPA hírügynökségnek a nő férje.

A 28 éves Paul Andrew Bramley brit férfi Zürichben dolgozott, Barcelonából, ahol nyaralt, Angliába utazott meglátogatni édesanyját. Düsseldorfból folytatta volna útját Londonba, anyja viszont már hiába várta. Carles Milla üzletember, a Milla Masanas nevű cég főigazgatója is a gépen volt – közölték a kollégái. A férfi egy nemzetközi vásárra utazott Düsseldorfba, hogy népszerűsítse a céget, amelynek igazgatását édesapja halála után vette át. Felesége és egy kislánya volt. A gép utasai közül mások is erre az élelmiszeripari eseményre tartottak Spanyolországból.

„Katalán nem ember”

Akadtak olyanok is, akik gúnyt űztek az interneten elhunyt spanyol állampolgárokból. Jorge Fernández Díaz spanyol belügyminiszter már nyomozást rendelt el azokkal szemben, akik az internetes közösségi oldalakon soviniszta bejegyzéseket közöltek.

Főként a Twitteren jelentek meg azok a bejegyzések, amelyek kifejezetten ünnepelték a katalán utasok halálát. „Remélem, hogy a légi baleset minden áldozata katalán” – írta valaki, míg egy másik bejegyzés így szól: „ne csináljunk drámát, mert a gépen katalánok voltak és nem emberek”. A katalánok többsége az utóbbi években el akar szakadni Spanyolországtól, ez komoly feszültséget okoz a spanyol többség és az autonómiát élvező katalánok között.

Tegnap egyébként a francia hírügynökség emlékeztetett, hogy a keddi tragédia közelében már történt egy hasonló baleset. 1953. szeptember elsején, éjfél előtt ebben a térségben zuhant le az Air France egyik gépe, amely Párizs és Saigon (a mai Ho Si Minh-város) között közlekedett. A katasztrófában 42-en haltak meg. A gép pilótája öt perccel a baleset előtt felvette a kapcsolatot az irányítótoronnyal, de nem jelentett hajtóműhibát, csupán arra kért engedélyt, hogy 13,5 ezer láb magasságból 11,5 ezer lábra ereszkedhessen. A gép 2800 méter magason sziklahasadéknak csapódott és meggyulladt, 200 méterrel a Mount Cemet hegyorma alatt. (MTI, dem)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?