Folyamatosan csökken az élelmiszerek ellenőrzése során tapasztalt hiányosságok száma – jelentette ki az élelmiszer-felügyelet igazgatója az első hat hónapban elvégzett ellenőrzések értékelése során, az út széli árusok élen járnak a szabálysértésekben.
Grillezett hús miatt pirítottak rá a Billára?
A Billa cáfolja a mezőgazdasági minisztérium állításait, hogy azért kapott egymillió eurós büntetést, mert lejárt szavatosságú húst grillezett és árult. Továbbra is azt állítja, a bírságot lejárt piskóta és diófélék árusítása miatt kapta. A minisztérium szerint azonban az üzletláncot már többször figyelmeztették a grillezett húsokkal kapcsolatos szabálysértésekre. Az üzletlánc szóvivője úgy gondolja, a tárca pánikot kelt, és veszélyesnek állítja be a nagy üzletközpontokban való vásárlást, holott az ország összes üzlete közül éppen a hiper- és szupermarketekben találták a legkevesebb hiányosságot.
Az idei első félévben több mint 30 ezer ellenőrzést tartottak az élelmiszer-ellenőrök az egész országban, és az esetek 6,4%-ában bukkantak hiányosságokra az illetékes hatóságok. Ebben az időszakban eddig több mint 3 millió eurónyi büntetést osztottak ki, ebből egymilliót a Billa üzletlánc kapott. A mezőgazdasági minisztérium élelmiszeripari szekciójának vezetője, Milan Lapšanský tegnap elmondta, az érintett üzletlánc üzleteiben több alkalommal is tapasztalták már ugyanazt a szabálysértést. Gabriela Matečná (SNS), a tárca vezetője úgy nyilatkozott, amellett, hogy az üzletekben lejárt szavatosságú mogyorót találtak, többször is lejárt szavatosságú húst grilleztek és adtak el.
Célirányos ellenőrzés
Jozef Bíreš, az Állami Állategészségügyi és Élelmiszeripari Felügyelet igazgatója elmondta, a legtöbb szabálysértést a piaci és utcai árusoknál találták, míg legjobban a hiper- és szupermarketek teljesítettek. A célirányos ellenőrzések során a piaci vagy út mellett árusított élelmiszerek ellenőrzésekor az esetek 44%-ában találtak hiányosságokat. 27 esetben az ellenőrök megtiltották a további árusítást, mert a termékeket illegálisan, szükséges dokumentumok nélkül vagy a termék származási helyének feltüntetése nélkül árulták. Épp ezért az igazgatóság további ellenőrzéseket tervez a piacokon, de az út széli árusok között is.
Az út széli árusokat a hivatal a rendőrséggel közösen ellenőrzi. Eddig 700 tonna élelmiszert vizsgáltak, és több mint 300 tonna esetében találtak valami kivetnivalót. 8 tonna árut pedig visszaküldtek a származási országába, tehát árusításukat be tiltották.
Gyenge higiénia
Az ellenőrök a leggyakrabban higiéniai hiányosságokat tapasztaltak. Ezután következtek a munkaeszközök és a raktárak elhanyagolásával összefüggő szabálytalanságok, majd pedig az alkalmazottak személyi higiéniájával kapcsolatos hiányosságok. Az igazgató elmondta, hogy sokkal gyakoribb a szabálysértés akkor, ha az ellenőrzés a munkaidőn kívülre esik, mintha munkaidőben vizsgálnák az adott árut. A munkaidő lejárta után vagy a hétvégente végzett ellenőrzések során az esetek több mint 33%-ában állapítottak meg valamilyen hiányosságot, ez a szám a munkaidő alatt végzett ellenőrzéseknél 6% körül mozog.
Fordult a kocka
Az elmúlt évekhez képest idén több hiányosságot találtak a hús- és tejtermékek között, mint régebben, amikor még az édességek és a húsvét alkalmából árult termékek vezették a listát. A jövőben a borok ellenőrzése is gyakoribb lesz, hiszen az elmúlt hat hónapban a borok vizsgálatakor több mint 26%-os volt a szabálysértés. Bíreš hozzátette, az összes esetben külföldi borról volt szó. A bor mellett a méz ellenőrzésére is nagyobb hangsúlyt helyeznek a jövőben.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.