<p>Tibor Gašpar országos rendőrfőkapitány hétfőn kijelentette, finoman szólva is túlzó összeesküvés-elméleteket gyártó társulásnak bélyegezni a NEF Hospodársky klub Polgári Társulást, melynek menekültellenes kiáltványát ő is aláírta.</p>
Gašpar csúsztatott a bécsi bűnözésről
Ugyanezen a sajtótájékoztatón azonban ő maga túlzott, mikor arról beszélt, hogy Bécsben a menekültek miatt drámai módon megnövekedett a bűnözés. „Egy olyan témára akartuk felhívni a figyelmet, mely aktuális, és ezen belül társadalmi vitát szerettünk volna indítani. A Pozsonytól 70 kilométerre fekvő Bécsről azt mondják, hogy a migránsok több mint 22 ezer bűncselekményt követtek el, és nagyon rossz ott a biztonsági helyzet” – válaszolta a rendőrfőkapitány arra a kérdésre, miért írta alá a társulás kiáltványát. Hozzátette: ha az osztrák rendőrség hatékony intézkedéseket léptet életbe, az elkövetőket a környező nagyvárosokba szoríthatja ki, például Budapestre vagy Pozsonyba.
Kis csúsztatás
Gašpar ugyanakkor csúsztatott a drámai bécsi biztonsági helyzettel kapcsolatban. A 22 ezres adat, melyet idézett, ugyanis az osztrák bűnügyi statisztikák szerint nem Bécsre, hanem egész Ausztriára vonatkozik – hozzá kell azonban tenni, hogy Wolfgang Sobotka belügyminiszter nyilatkozata alapján a statisztikák szerint valóban emelkedik a menedékkérők körében elkövetett bűncselekmények száma.
Ugyanakkor Ausztriában a 2015-ös évben – ekkor körülbelül 90 ezer menekült érkezett az országba, és további százezrek haladtak át rajta – a bűnözési ráta rekord alacsony volt, s a számok 2016-ban a statisztikák tanúsága szerint tovább csökkentek, 2 százalékkal kevesebb bűncselekményt regisztráltak a hatóságok. Bécsben a helyzet még ennél is jobb: 3,6 százalékos csökkenést mértek. A város egyébként a legélhetőbb városok egyike a világon a Mercer felmérése szerint.
Nem menekültek
A külföldi gyanúsítottak száma 92 ezer volt, közöttük a legtöbben románok, németek, szerbek és törökök voltak, de 3573 szlovák gyanúsított is volt – számuk magasabb, mint az afgánoké, akik 3269-en voltak. A Denník N a Die Presse napilapra hivatkozva azt írja, a menedékkérők aránya nőtt a külföldi gyanúsítottak között, elsősorban verekedésekbe keverednek bele, és a kábítószerekkel való visszaélés, illetve a szexuális bűncselekmények területén is magasabb az arányuk. A külföldiek által elkövetett nemi erőszakok 35 százalékában menedékkérő a gyanúsított, a szexuális zaklatások esetében pedig 38,5 százalék a 2016 első fél évére vonatkozó bűnügyi statisztikák szerint. 2015-ben 35 menedékkérő ellen emeltek vádat szexuális erőszak miatt, 2016 első kilenc hónapjában pedig 91 ellen.
Nem sportszerű
A Denník N megszólaltatta Hannes Swobodát, az osztrák szociáldemokrata SPÖ EP-képviselőjét, aki butaságnak tartja Gašpar helyzetértékelését. Szerinte nem sportszerű és botrányos, hogy a szlovák rendőrfőkapitány Bécset a bűn fővárosaként írja le a menekültek miatt. Elmondása szerint a statisztikák azt mutatják, a menedékkérők elsősorban kisebb bűncselekmények, például utcai lopások részesei. Szerinte ugyanilyen sportszerűtlen lenne, ha azt mondanák, Szlovákia EU-tagságával és a nyitott határokkal is nőtt a bűnözés.
Ausztriában a menekültkérdés központi szerepet játszott az elnökválasztási kampányban, s bár beigazolódni látszik, hogy választást erre játszva nem lehet nyerni – Norbert Hofer, a szélsőjobboldali Szabadságpárt jelöltje el is bukott Alexander Van der Bellen, a „bécsi kávéházak” jelöltje ellen – azért továbbra is a legkomolyabb és legtárgyaltabb belpolitikai témák közé tartozik. A Szabadságpárt Hofer bukása ellenére továbbra is a legnépszerűbb pártok egyike, és a kormánypolitika szintjén is megjelent a szigor: a koalíció az új kormányprogramban betiltotta például a teljes arcot eltakaró nikáb és a burka viselését. A bűncselekményt elkövető menedékkérők pedig az eddigieknél sokkal szigorúbb intézkedésekre számíthatnak, kitoloncolásuk jelentősen felgyorsulhat, és visszaszállítási központokban tarthatnák fogva őket a hatóságok. Wolfgang Sobotka belügyminiszter szombaton – miután Bécs egyik városrészében 22 csecsen állampolgárt vettek őrizetbe és fegyvereket is lefoglaltak – azt mondta, a menedékkérők és menekültek nem élhetnek vissza a vendégjoggal, és nem jelenthetnek veszélyt a lakosságra. A csecsen állampolgárok közül 16-an voltak menekültstátusra jogosultak, négyen pedig menedékkérők.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.