<p>A Focus ügynökség legfrissebb közvéleménykutatása szerint a Smer túlnyerné magát a választásokon, a két magyar párt közül viszont az egyik elbukna - az MKP 4 százalék alatt szerepelt. Ha ilyen eredményt hoznának a választások, jobboldali koalíciónak esélye sem lenne. S elveszne közel 100 ezer magyar voks.</p>
Focus: bent a Híd, kint az MKP
A Focus felmérése szerint Robert Ficónak társra sem lenne szüksége a kormányalakításhoz. ASmer 45,2 százalékkal nyerné meg a választást, a pártnak 79 képviselője lenne a parlamentben - annyi, mint a hetekkel ezelőtt szétesett sokpárti koalíciónak volt 2010-ben.
A felmérés szerint a két magyar párt közül csak az egyik jutna be a parlamentbe. A Híd 7 százalékos eredményt érne el, az MKP-nak 3,6 százalékos a támogatottsága. Ez utóbbi egyébként az utóbbi egy év leggyengébb mért eredménye a Magyar Koalíció Pártja tekintetében. Az MKP legutóbb tavaly szeptemberben szerepelt gyengébben a Focus felmérésben, akkor 3,3 százalékon állt. Korábban három egymást követő felmérésben (június, július, szeptember) - a közvéleménykutató ügynökségek között egyedüliként - a Focus több mint 5 százalékos támogatottságot mért Berényiéknek. Októberben már a bejutási küszöb alatt voltak, a novemberi mérés szerint még alacsonyabb a párt népszerűsége.
A tegnap közölt felmérés egyik legérdekesebb eredménye, hogy a kormány bukása csak minimálisan változtatta meg a népszerűségi mutatókat. A Focus ugyanis közvetlenül a Radičová-kabinet október 11-ei bukása előtti napokban készített egy kutatást, ám annak eredményeit az alapjaiban megváltozott helyzet miatt akkor nem hozták nyilvánosságra - csak tegnap, a novemberi felmérés mellett, kiegészítő adatként.
Az akkori és a mostani eredmények között nincs számottevő különbség, a pártok támogatottsága a turbulens belpolitikai események ellenére is csak hibahatáron belül mozgott. Október elején a Híd 6,9 százalékon állt, míg az MKP 4,2 százalékon. Akkor is csak hat párt - a hat jelenlegi parlamenti párt - küldhetett volna képviselőket a törvényhozásba, a Smer pedig egymaga is kormányt alakíthatott volna.
A felmérést a Focus november 3. és 8. között, 1041 válaszadó megkérdezésével végezte. 65,2 százalékuk válaszolt a kérdésre, 13,9 százalékuk nem menne el voksolni, 20,9 százalékuk pedig nem tudta vagy nem akarta elárulni, kire szavazna. Ennél viszont várhatóan alacsonyabb lesz a részvétel, a 2010-es választásokon a választásra jogosultak 58,8 százaléka vett részt, elemzők pedig most még alacsonyabb választási kedvet prognosztizálnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.