<p>A német Legfelsőbb Szövetségi Bíróság megerősítette a nemzetközi döntőbíróság jogosultságát: Szlovákiának várhatóan fizetnie kell az Union Egészségbiztosító holland tulajdonosának, az Achmeának. A kártérítés és a perköltség összesen 25 millió euró.</p>
Fizetnünk kell az Union-tulajnak
Egyre valószínűbb: Szlovákia kártérítést kell, hogy fizessen a holland Achmea társaságnak, amely még 2008-ban perelte be az országot az egészségbiztosítók nyereségének betiltása miatt. A tiltást az első Fico-kormány szavazta meg 2007-ben.
A társaság a befektetések védelmére vonatkozó, Szlovákia és Hollandia közötti nemzetközi szerződésre hivatkozott, és a választott döntőbíróság neki adott igazat egy évvel ezelőtt. Szlovákia megkérdőjelezte, hogy a bíróság hatáskörébe tartozik-e a döntés, de a német Legfelsőbb Szövetségi Bíróság úgy döntött: nem foglalkozik Szlovákia beadványával, vagyis megerősítette, hogy a döntőbíróság jogosult volt ítéletet hozni az ügyben. A döntés értelmében az Achmea 22 millió eurós kártérítésre és további 3 millió euró perköltségre jogosult.
Az ítéletet Szlovákia a frankfurti tartományi bíróság előtt is megtámadta még idén januárban, ám jogászok szerint nagyon valószínű, hogy ezt a pert is elveszti, mivel ebben a beadványban is elsősorban a kártérítést megítélő döntőbíróság hatáskörét kérdőjelezi meg.
A pénzügyminisztérium továbbra is optimista. „A Legfelsőbb Szövetségi Bíróság nem a beadvány tartalmáról hozott döntést, ebből nem következik, hogy Szlovákia köteles kifizetni a kártérítést – írta lapunknak a tárca. – A pénzügyminisztérium továbbra is Szlovákia érdekeit fogja védeni.” Azt nem részletezi, hogy milyen módon.
Az Achmea jogerősnek tartja a nemzetközi döntőbíróság tavalyi ítéletét, és követeli a kártérítés kifizetését. A követelését nyomatékosította is: 29,5 millió, a szlovák állam külföldi bankszámláin lévő eurót zároltatott egy luxemburgi bírósággal. A pénzügyminisztérium ezt sem tartja veszélyesnek. „A luxemburgi számlákon zárolt pénz továbbra is az ország tulajdonában van, és marad is a per befejeztéig” – áll a szaktárca nyilatkozatában.
Az ellenzék szerint a mintegy 25 millió eurós bírság egyértelműen a Smer eddigi politikájának következménye, ezért Robert Ficónak le kellene mondania. „Ismételten figyelmeztettük, hogy ne tiltsa be a nyereség kifizetését az egészségbiztosítók számára, mivel ez alkotmányellenes” – magyarázta Richard Sulík, az SaS elnöke. Szerinte azonban ennél sokkal nagyobb kártérítésre számíthat az ország, ha Fico megvalósítja tervét, és létrejön az egybiztosítós egészségügyi rendszer.
A Fico-kormány eddigi ötletei az egészségügy átalakítására több tízmillió euróba kerültek. Az egészségbiztosítók nyereségképzését megtiltó jogszabály miatt, csak az ügyvédi irodák költségeire több mint 20 millió eurót fizetett ki a kabinet. Az Achmea szerint a megítélt kártérítés kifizetésének halogatása további milliókba kerül majd, mivel havonta 50 ezer euró kötbért számolnak fel, vagyis tízhavonta újabb félmillióval nő a bírság összege. (lpj, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.