Azt kívántam a minap, hogy lettem volna inkább filozopter. Gondolataim rendszerint akkor vesznek ilyen destruktív irányt, amikor záros határidőre olyasmit kell megírnom, amihez ihletre van szükségem.
Filozopterek a klónpiacon — 4.
Hogy miért? Először is, egy filozopter mindig pontosan tudja, mit akar mondani. Azért filozopter, hogy ne legyenek kétségei. (Vagy ha vannak, a szövegeiben a világért se lehessen a nyomukra akadni.) Aki lamentálni kezd, azt a filozoptertársadalom előbb-utóbb kiveti magából. Másrészt a filozopter-szakmaiság krédója így hangzik: ha már kikerülhetetlenek bizonyos eredetieskedő mondandók, ezek legyenek jó mélyen beágyazva valamelyik filozopter-iskola közhelyeibe. Ez természetesen a megfelelő nyelvi panelek használatával jár. Tehát a nyelvi megjelenítéssel akkor sincs gond, amikor a filozopter, ne adj’ isten, bizonyos részletkérdések óvatos újragondolását tűzi ki célul.
Ezzel szemben a szépirodalmi alkotások legalapvetőbb, a tulajdonképpeni mondandót is megelőző kérdései éppen a nyelvi megjelenítésre vonatkoznak. (Még akkor is, ha az adott írásmű elsősorban a logikai tudatra kíván hatni.) Ezeket a folytonosan sorjázó kérdéseket az írónak mondatról mondatra egyéni módon kell megválaszolnia. Úgy érzi ugyanis, eredeti gondolatok csupán a személyiség zárjegyével ellátott mondatokban képződhetnek meg. Eredetiség nélkül pedig szellemi értelemben nem ember az ember. Az ember viszont, úgymond, maga a stílus. A stílus, amely közvetlen kihatással van a gondolatmenetre. A szépirodalomban tehát a stílus gondolkodik. A stílus, vagyis az individuum. Az egyedi gondolja újra az általánost. Ezért aztán ha késik a homlokcsók (ha eltompult az érzéki látás), homályba burkolóznak a szavak — és a legragyogóbb logika sem rendezheti el őket úgy, hogy az inspiráció láncreakciója beindulhasson közöttük. S ha nem kerekednek újszerűségükben érvényes érzéki egésszé a mondatok, valójában nincs is mit mondani. (Ezt a jelenséget a filozopterek újabban „nyelvi megelőzöttség”-nek nevezik, és a korszerűség mércéjeként használják. Nem is lenne ezzel semmi baj, ha a korszerűséget viszont nem kötnék meghatározott stílusirányzathoz. Igazán nem akarok kötekedni, de ha már feltétlenül kötögetni kell, hát akkor a korszerűséget inkább a minőséghez, úgy általában.)
Szóval, így állunk mi, írók ezzel a fránya ihlettel. Ha csalfa múzsáink szétszélednek, úgy érezzük, mintha nagy műgonddal építgetett egyéniségünk esne szét alkotóelemeire: szavakra, betűkre. Csoda-e hát, hogy ilyenkor éppen a tudomány embereit irigyeljük?!
Hogy csoda-e, nem tudom (már semmit sem tudok, influenza kerülget, messze elkerülik homlokom a csókos ajkak, már csak holmi alpári undokságokra futja), de annyi biztos, nem véletlen.
Hapci...!!!
Hizsnyai Zoltán
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.