<p>Az emberek közel fele fél az elszegényedéstől, derül ki az Eurobarometer legfrissebb felmérésének elemzéséből. Az Európai Unió tagállamai közül csak 5 ország van rosszabb helyzetben.</p>
Félünk az elszegényedéstől
Pozsony |
Az elszegényedéstől való félelem két oka a munkanélküliség és az alacsony bérek, derül ki a Postabank elemzéséből. Az országban minden nyolcadik aktív korban lévő ember munka nélkül van, de azok sem érezhetik biztonságban magukat, akiknek van állásuk. „A szlovákiai átlagbér az uniós átlagnak mintegy 30 százalékát teszi ki, de az alkalmazottak kétharmada ennél is kevesebbet keres, ezért nem szabad csodálkozni azon, hogy sok szlovákiai család pénzügyi nehézséggel küzd és fél a jövőtől” – derül ki az elemzésből. Szlovákiában 2013-ban az átlagkereset 824 euró volt, természetesen bruttóban számítva. Az emberek 44 százaléka értett egyet azzal az állítással, hogy tartanak az elszegényedéstől, ennél nagyobb arányt csak öt tagállamban mért az Eurobarometer. Az elszegényedéstől leginkább az új tagállamokban tartanak, kivételt jelent azonban Görögország, ahol a 2009-es válság óta komoly megszorításokat léptettek életbe, csökkentek a keresetek és a nyugdíjak is. Görögország esetében komoly tényező a munkanélküliség is, a gazdaságilag aktív korú emberek negyede munkanélküli. A görögök kivételével csak új uniós tagállamok előzik meg Szlovákiát a lecsúszástól való félelem tekintetében, Magyarország például 46 százalékkal az ötödik helyen szerepel. Nem minden volt szocialista országban ilyen borúlátóak az emberek: Lengyelország például a 15. helyen áll 32 százalékkal, vagyis kevesebb lengyel fél a lecsúszástól, mint ahány spanyol (43%), francia (36%) vagy olasz (33%). Az uniós átlag 32 százalék, ennél sokkal jobb a helyzet például Csehországban, amely a 24. az uniós tagállamok közül. A legkevésbé a skandináv államok lakói félnek a lecsúszásától, igaz, a 26. Svédország (14%) és a 28. Finnország között találjuk 10%-kal Máltát.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.