Felelősséggel tartozunk

Bécs. Örömteli és csodálatos eseménynek nevezte Habsburg Ottó a schengeni övezet kiszélesítését, a belső határok megszűnését a Kurierban megjelent interjújában.

Bécs. Örömteli és csodálatos eseménynek nevezte Habsburg Ottó a schengeni övezet kiszélesítését, a belső határok megszűnését a Kurierban megjelent interjújában. Kifejtette: azért tartja jelentős előrelépésnek a határellenőrzés felszámolását a „régi” és az „új” EU-tagok között, mert az emberek jobban megismerhetik egymást. Nem kis részben azért robbantak ki háborúk, mert a népek semmit sem tudtak egymásról – mondta.

Ismét kiállt az EU bővítése mellett, hangsúlyozva, „felelősséggel tartozunk ezeknek a népeknek”. Elutasította Törökország csatlakozását, a teljes jogú tagság helyett „különleges partneri viszonyt” ajánlott Ankarával. Szerinte Törökország inkább Ázsiához kötődik.

Nemmel válaszolt arra, támogatja-e hasonló privilegizált kapcsolat kiépítését az EU és Oroszország között. Habsburg Ottó szerint ezzel egyelőre várni kellene, mert „Oroszország az egyetlen gyarmati hatalom az egész világra kiterjedő dekolonizációs folyamat időszaká-ban”. Ha megszűnik gyarmatbirodalom lenni, az „Uráltól nyugatra fekvő Oroszország” is jogot formálhat arra, hogy szorosabb viszonyra lépjen az EU-val – fejtette ki.

Az APA hírügynökségnek Habsburg Ottó azt mondta, november 20-át Szarajevóban tölti, ott, ahol Ferenc Ferdinánd trónörököst és feleségét, Zsófiát megölték. (A merénylet szolgált alapul az I. világháború kirobbantásához.) A Die Presse osztrák konzervatív lapban megjelent interjújában – a kormánykoalícióhoz tartozó és a kancellárt adó szociáldemokratákra (SPÖ) célozva – érzékeltette, hogy Ausztriában van egy párt, amellyel semmilyen viszonyban sincs, nem úgy, mint a „magyar szociáldemokra-tákkal”. Utalt arra is, hogy a múltban a szociáldemokraták voltak azok, akik mindenféle akadályt gördítettek hazatérése elé, és hangulatot keltettek ellene. Habsburg Ottó a visszatérése feltételéül támasztott követelésnek eleget téve 1961-ben mondott le a császári trónról – mint a Die Pressének fogalmazott: bárcsak ne tette volna meg –, de csak öt évvel később látogathatott először Ausztriába. Az 1970-ben rendezett választásokat megnyerő Bruno Kreisky kancellár előtt egyetlen SPÖ-politikus sem állt szóba vele.

Öt évvel ezelőtt, 90. születésnapján a bécsi Stephansdomban ünnepi misét tartottak tiszteletére, majd a Hofburg dísztermében rendeztek nagyszabású ünnepséget köszöntésére. (mti)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?