Felébredt a tanárok szakszervezete

Pozsony |

<p>A pedagógus-szakszervezet összegezte követeléseit, melyek teljesítését az új kormánytól várja. Közben az egyetemi oktatók folytatják a sztrájkot, már 18 felsőoktatási intézmény 443 oktatója csatlakozott a munkabeszüntetéshez.</p>

Közös nyilatkozatban foglalták össze követeléseiket oktatásügyi szervezetek és az Oktatási és Tudományos Dolgozók Szakszervezete. Azt szeretnék, hogy 2018-ra minden oktatási intézmény irányítási és finanszírozási jogköre kizárólag az oktatási tárca hatáskörébe tartozzon. Több pénzt kérnek az ágazatnak és a pedagógusoknak. A szakszervezet szerint a kormánynak 2020-ra a hazai össztermék (GDP) legalább 6%-át kellene az oktatásügyre fordítania. Szeretnék, ha a következő választási ciklus végére a pedagógusbérek elérnék a más felsőfokú végzettségű alkalmazottak átlagkeresetének 80%-át. 2017-ben 25%-os, a következő években pedig évente további 10%-os béremelést követelnek. A kezdő egyetemi oktatók alapbérét az átlagkereset 1,7-szeresére emelnék. Gondoltak a nem pedagógiai alkalmazottakra is, a csoport tarifabérét évente frissítetnék, hogy az valóban a minimálbérnek feleljen meg. Sürgetik továbbá a felsőoktatás hosszú távú fejlesztési tervének kidolgozását, és évente 60 millió euróval emelnék az állami felsőoktatási intézmények működésére szánt összeget. „Azt szeretnénk, hogy a választások után alakuló új kormány prioritásként kezelje és végre megoldja az oktatásügy problémáit. Az új kabinet a kormányprogram megalkotásakor a nyilatkozatból induljon ki” – mondta Pavel Ondek, a szakszervezet elnöke, aki szerint reális követeléseket állítottak össze. A dokumentumot holnap eljuttatják Juraj Draxler (Smer-jelölt) oktatási miniszternek és azoknak a pártoknak is, melyek átléphetik a parlamenti küszöböt. Vladimír Crmoman szerint van alapja a határozott fellépésnek, ugyanakkor a nyilatkozat nem lesz hatással a pedagógussztrájkra. „A sztrájkolók egyebek mellett azt szeretnék, hogy 2016-tól emelkedjenek a bérek” – magyarázta a Szlovák Pedagóguskamara elnöke és a Szlovák Pedagógusok Kezdeményezésének (ISU) tagja. Ráadásul a szakszervezet az ISU-val egyáltalán nem egyeztet. Közben az ISU adatai alapján országszerte már 18 felsőoktatási intézmény 53 kara csatlakozott a sztrájkhoz. Összesen 443 pedagógus és tudományos munkatárs sztrájkol. A tiltakozók különböző programokat, kerekasztal-beszélgetéseket, találkozókat szerveznek pedagógusoknak, diákoknak és a nyilvánosságnak. „Kivétel a kassai Pavol Jozef Šafárik Egyetem (UPJŠ), melynek vezetése megtiltotta a sztrájkoló oktatóknak, hogy olyan akciókat szervezzenek az egyetem területén, melyek nem köthető szorosan az oktatói, kutatói munkához” – közölte Juraj Halas, az Egyetemi Oktatók Kezdeményezésének (IVU) tagja. „Egyetlen akció sem hiúsult meg, a rendezvényeket azért kötjük dékáni engedélyhez, hogy az egyetem vezetésének áttekintése legyen arról, mely tantermeket foglalják le a szervezők” – közölte Mária Hrehová, az UPJŠ szóvivője.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?