<p>A képviselői fizetések csökkentése már másfél hónapja megoldatlan probléma, pedig Richard Sulík házelnök már szeptember első hetére ígérte a megoldást. Habár állítólag több változat is létezik a fizetések csökkentésére vonatkozóan, a házelnök szerint azt kell megnézni, hogy pontosan mennyit is költ az állam a képviselőkre, és ennek alapján kell dönteni a képviselői fizetésekről.</p>
Évi 85 ezer eurónkba kerül egy parlamenti képviselő
A képviselők fizetése 2008 óta nem emelkedett, a válság miatt befagyasztották, és még mindig a 2007-es átlagbér alapján számolják. A képviselők bruttó átlagfizetése 2009 euró, ehhez kapnak még költségtérítés címén a pozsonyi képviselők 1406 euró, a Pozsonyon kívüli képviselők pedig 1607 euró átalánydíjat.
Ennél természetesen sokkal többe kerül egy képviselő egy hónapban, hiszen mint minden munkaadó, a parlament is fizet társadalom és egészségbiztosítási járulékot a képviselők után, ezen felül további kiadást jelent, hogy az egyes funkcióban lévő képviselők, például a házelnök, alelnökei vagy a bizottsági elnökök, a funkciónak megfelelő bérkiegészítést kapnak. A társadalom- és egészségbiztosítási járulék a képviselő havi bruttó alapkeresetén felül havonta további 688 euró, a funkcióban lévő képviselők esetében azonban elérheti a 855 eurót is.
A képviselői juttatások további jelentős tételét a parlamenti asszisztensek jelentik, erre a célra a képviselők bruttó alapfizetésük 80 százalékát költhetik. A jelenlegi 2009 eurós bruttó fizetés alapján ez az összeg havonta 1607 euró.
Mivel a képviselői asszisztensek vállalkozóként dolgoznak, ezt az összeget nem terheli további járulék, az asszisztens számára ez a „szuperbruttó” bér, vagyis ebből kell fizetnie az összes járulékot és az adót. Az összeg nem változik akkor sem, ha egy képviselőnek több asszisztense van, ebben az esetben megosztja közöttük a már említett 1607 eurót.
További jelentős tétel a képviselői iroda költségeinek térítése, amire a képviselő 896 eurót költhet havonta. Ezt az összeget akkor sem lépheti túl, ha több irodája van, az összes költséget tekintve bele kell férnie ebbe az összegbe, vagy saját zsebből kell finanszíroznia a költségeket.
További havi költséget jelent a parlament számára, hogy minden képviselőnek van irodája a parlament épülete mellett, a pozsonyi vár egyik új szárnyában. Sulík szerint ennek fenntartása képviselőnként és havonta mintegy 50 euróba kerül.
Ugyancsak egyszeri költség, de ez is a képviselőkhöz kapcsolódik, hogy a választási ciklus kezdetén mindegyikük kap egy notebookot a hozzá tartozó nyomtatóval együtt, ami Sulík szerint egy képviselőre számítva 1222 euró költséget jelent.
A fővároson kívüli képviselőknek szállást is biztosít a parlamenti iroda az ülések idejére. Egyrészt a parlament melletti képviselői szállóban kaphatnak szobát, vagy bérelt lakásokban szállásolhatják el magukat. A szállásköltségekre a parlament 2009-ben 200 274 eurót költött.
A költségek összesítése alapján Sulík szerint a képviselők személyi költségei évente átlagosan 12,83 millió eurót tesznek ki, vagyis egy képviselő 85 530 eurójába kerül az országnak.
Ez az összeg természetesen nem tartalmazza a parlamenti apparátus költségeit, valamint a parlament épületének fenntartási költségeit, Sulík összeállításában csak azokat az összegeket számította fel, amelyeket közvetlenül a képviselők kapnak, a bérüknek megfelelően járulék formájában befizet a parlament, vagy olyan egyéb költségek – asszisztens, képviselői iroda stb. –, ami a képviselők személyéhez kapcsolódik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.