<p>Ma reggel újra megnyílnak a szavazóhelyiségek, hogy idén másodszor is a szavazóurnákhoz járulhassunk. Két hónapja az elnökválasztáson személyekre voksolhattunk, most - akárcsak a hazai parlamenti választásokon - pártokra és képviselőjelöltekre szavazhatunk. Az országot összesen 13 honatya fogja képviselni az Európai Parlamentben.</p>
Európai parlamenti választási útmutató
Összeállításunkban a választások alkalmával leggyakrabban felmerülő kérdéseket szedtük csokorba.
Minden olyan szlovákiai állampolgár szavazhat, aki a voksolás pillanatában már betöltötte 18. életévét. Újdonságnak számít az öt évvel ezelőtti választásokhoz képest, hogy az alkotmánybíróság döntése következtében idén már a börtönbüntetésüket töltők is szavazhatnak. Számukra a börtönökben alakítanak ki szavazókörzetet.
Hol és mikor szavazhatunk?
Mindenki az állandó lakhelye szerinti szavazókörben járulhat az urnához. Hogy pontosan melyik utcában, melyik épületben, hány órától meddig voksolhatunk, arról az önkormányzatnak mindenkit írásban kellett értesítenie. Aki nem kapott ilyen értesítőt, menjen a községi hivatalba, és kérdezze meg, szerepel-e a választópolgárok jegyzékében, illetve hogy miért nem kapott részletes tájékoztatást a voksolás helyéről és időpontjáról. A hivatalban kötelesek kielégítő választ adni. Ha a polgármester nem határozott másképpen, reggel 7 órától este 10-ig lesznek nyitva a szavazóhelyiségek. A község vezetése elrendelheti a helyiség korábbi megnyitását is - legfeljebb két órával korábban indulhat a szavazás.
Igazolni kell magam a szavazóhelyiségben?
Mindenki vigye magával személyazonossági igazolványát. Erre akkor is szükség van, ha szerepel a választópolgárok jegyzékében. Ha nem mutatja fel igazolványát, nem engedik szavazni, hacsak nem akad két személy, akik igazolják személyazonosságát. Viszont a választási bizottság tagjainak egy része más községből is érkezhet, és nincs mindig minden bizottsági tag a választási helyiségben. Az épületre láthatóan és olvashatóan kiírják: szavazóhelyiség. A bejáratnál azt is feltüntetik, melyik szavazókörről van szó. A helyiségben látható helyen kifüggesztenek egy minta szavazólapot, néhány hasznos tudnivalót arról, hogyan kell voksolni, illetve azt, hogy mely jelöltek, pártok léptek vissza.
Mi a teendő, ha nem szerepel a választók jegyzékében?
A helyiségben tartózkodó választási bizottság ellenőrzi a személyazonosságát és állandó lakhelyét, és ha kiderül, hogy a lakhelye szerinti szavazóhelyiségbe ment, csak nem szerepel a polgárok jegyzékében, a bizottságnak kötelessége felvenni önt a listára.
A lakhelyemen kívül is voksolhatok?
Természetesen, ha kikérte a választói igazolványát. Bármelyik város bármely szavazóhelyiségében felmutatja a választói igazolványát, ez alapján szavazhat. Ez csak Szlovákia területén érvényes. Külföldön nem járulhat az urnához, akkor sem, ha az Európai Unió valamelyik tagállamában tartózkodik. Nagykövetségeken sem lehet voksolni.
Mire figyeljen, hogy voksa érvényes legyen?
Mielőtt elindul szavazni, otthon ellenőrizze, megvan-e a személyazonossági igazolványa, esetleg a választó igazolványa! A szavazóhelyiségben nézze meg a kifüggesztett mintát, olvassa el a szavazási útmutatót, és ha valami nem világos, kérdezze meg a választási bizottságot!
Hogyan kell szavazni?
Egy üres borítékot és 16 szavazólapot kap. Az egyes lapokon más-más pártok képviselőjelöltjei szerepelnek. A borítékkal és a lapokkal a szavazófülkébe megy, ott kiválasztja azt a lapot (pártot), amelyikre voksolni akar. A többit félreteszi. A kiválasztott lapon bekarikázhatja két jelölt nevét - pontosabban a név előtt szereplő számot -, akiket biztosan az Európai Parlamentben szeretne látni. A karikázás nem kötelező, enélkül is be lehet dobni a szavazólapot. Ha három vagy több nevet karikáz be, preferenciaszavazata érvénytelen, a pártra leadott voksa azonban így is érvényes. Miután bekarikázta a megfelelő egy vagy két sorszámot, a lapot - ezt az egyet! - beleteszi a borítékba, leragasztja, és az urnába dobja. Ha a lapot nem teszi borítékba, és anélkül dobja az urnába, szavazata érvénytelen. A többi szavazólapot hazaviheti, vagy eldobhatja.
Csak karikázni lehet?
Kizárólag karikázni lehet, és csak a név előtti számot! Nem szabad aláhúzni vagy átfirkálni a neveket. Többször is ellenőrizze, jó nevet, neveket választott-e. Ha elrontotta, szóljon a választási bizottság tagjainak, új szavazólapokat kaphat. Ne felejtse el borítékba tenni a lapot!
Több személy is lehet a szavazófülkében?
A szavazófülkében sem családtagjai, sem barátai, sem a választási bizottság tagjai nem lehetnek jelen, amikor kiválasztja a pártot.
Hogyan voksoljak, ha például sérült a kezem?
Ha a választópolgár egészségügyi okokból (balesetet szenvedett, nem tudja használni az ujjait, gyengén látó stb.) nem képes egyedül kiválasztani a szavazólapot, valaki elkísérheti őt a szavazófülkébe, és az utasításai szerint megjelölheti helyette a szavazólapot. Ha kell, az urnába is bedobhatja helyette. A segítő személy semmiképpen sem lehet a választási bizottság tagja.
Muszáj a szavazófülkében voksolni?
Igen, mert a választójogi törvény értelmében a szavazásnak titkosnak kell lennie, azaz elkülönített helyiségben kell történnie. Ellenkező esetben a szavazat érvénytelennek minősül.
Ha betegvagyok, szavazhat valaki helyettem?
Nem. Mindenki személyesen lép a választási bizottság elé, egyetlen polgárt sem lehet „helyettesíteni“. Ellenben az ágyhoz kötött személy kérheti a lakhelye szerinti körzeti választási bizottságot, hogy küldjön a lakására mozgóurnát. Ilyen esetben két bizottsági tag szállítja házhoz a szavazólapokat, a borítékot és az urnát, és a polgár otthon szavazhat, miközben a bizottsági tagok ügyelnek a voksolás titkosságára.
Mi a teendő, ha állandó lakhelye külföldön van?
Az a szlovákiai állampolgár, akinek az állandó lakhelye nem Szlovákiában van, szintén szavazhat, de csak Szlovákia területén. A választások napján bármelyik község szavazóhelyiségében voksolhat, csak útlevelét kell felmutatnia.
Külföldiek is szavazhatnak Szlovákiában?
Az a külföldi állampolgár voksolhat, aki már betöltötte 18. életévét, és az országban állandó lakhelye van, viszont csak a szlovákiai pártokra és jelöltjeikre adhatja le szavazatát.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.