Érvényes a parlamenti döntés

Ivan Lexa ellen nyolc vádiratban, 11 vádpont kapcsán folyik büntetőeljárás. Az ügyek egy részét a pozsonyi kerületi bíróság tárgyalja. A bíróság alelnökével, Kubík Tibor bíróval beszélgettünk.

„Lexa kéthetente kérheti az előzetes fogság megszüntetését”A szerző felvételeIvan Lexa dél-afrikai letartóztatásával kapcsolatban többféle változat merült fel. Mi a valódi ok, amelynek alapján letartóztatták őt a dél-afrikai hatóságok?

A Dél-Afrikai Köztársaság bevándorlási törvényeinek megsértése miatt tartóztatták le, majd ezt követően kiutasították az országból. Miután bíróságunk tudomást szerzett arról, hogy a dél-afrikai hatóságok Pozsonyba kísérik a SIS volt igazgatóját, az ellene beadott első vádirat alapján az illetékes bírónő kiadta az elfogatási parancsot. Miután Szlovákia területére érkezett, a rendőrök letartóztatták őt.

Lexa jelenleg előzetes fogságban ül, amit ugyanaz a bírónő rendelt el. Mivel indokolta döntését?

Az alapot a már említett vádirat szolgáltatta, mely hivatali beosztással való visszaéléssel és állami pénzek hűtlen kezelésével vádolja Lexát és négy társát – valamennyi a SIS volt alkalmazottja. A vád szerint nemlétező személyeket alkalmaztak a titkosszolgálatban, és ezzel az államot 3 692 293 koronával rövidítették meg. A közvetlen indok az volt, hogy Lexa esetleg újra megszökhet.

Lexa elfogultsággal vádolta meg a kerületi bíróság valamennyi bíráját.

Ezt a vádat az én egyik, a bíróság szóvivőjeként, még az előzetes letartóztatás elrendelése előtt tett nyilatkozatommal indokolja, melyben elmondtam, hogy szerintem az elfogatóparancs kiadása indokolt volt, és teljesültnek érzem az előzetes letartóztatás elrendelésének törvényi feltételeit is. Az ügyvédei azt állítják, hogy ezzel befolyásoltam a bírákat.

Ennek a vádnak lehet valamilyen befolyása Lexa ügyeinek elbírálására?

Az ügyben a Legfelsőbb Bíróság a megvádolt bírók nyilatkozata alapján hozza meg döntését; véleményem szerint a bírók nem érezték befolyásolásnak nyilatkozatomat, várhatóan a nálunk levő ügyeket mi tárgyalhatjuk majd.

Lexa panaszt nyújtott be a bírónő döntése ellen, ügyvédei és a HZDS több képviselője is kétségbe vonta a parlament jóváhagyásának érvényeségét Ivan Lexa őrizetbe vételére. Önnek mi a véleménye erről?

A határozat ellen benyújtott panaszról szintén a Legfelsőbb Bíróság dönt majd, nem akarom megelőlegezni a döntését. A parlamenti jóváhagyás véleményem szerint ma is érvényes. A képviselők a 2000. augusztusi határozatot a főügyész kérvénye alapján hozták meg, melyben beleegyeztek abba, hogy a bíróság őrizetbe vegye Ivan Lexát bármelyik vele szemben benyújtott vádponttal kapcsolatban. A kérvény felsorolja mind a 11 vádpontot, szerepel köztük az is, melynek kapcsán Ivan Lexát most őrizetbe vették.

Hány bíróság tárgyalja Lexa ügyeit?

Elsőfokon két bíróság, a pozsonyi harmadik kerületi járásbíróság és a kerületi bíróság az illetékes; jelenleg három vádirat a mi bíróságunkon van, 2 ügy a Legfelsőbb Bíróság előtt fekszik.

A laikus állampolgárnak úgy tűnhet, hogy a bírók félnek Lexa ügyeivel foglalkozni, többet visszautaltak a ügyésznek kérve a nyomozati anyag kiegészítését, két ügyben pedig még ki sem tűzték a tárgyalás napját. Elképzelhetőnek tartja, hogy a bírók valóban tartanak az ítélethozataltól?

Olyan ügyekről van szó, melyek Szlovákia egész lakosságát foglalkoztatják, ezért a bírók fokozott figyelemmel kezelik ezeket. Ha olyan hibát találunk a nyomozati anyagban, mely megkérdőjelezi a nyomozás törvényes lefolytatását, akkor, már csak az ügy fontossága és az objektív döntéshozatal miatt is kérjük a nyomozati anyag kiegészítését. Nem kizárt azonban, hogy néhány bíró kiváró magatartást tanúsít, ennek lehetnek politikai okai is, meg akarják várni a választások kimenetelét. Szerintem azonban minden bírónak elsőrendű feladata, hogy alaposan átvizsgálja az általa tárgyalt ügyet, mely ebben az esetben akár több ezer oldalas is lehet. Enélkül a bíró kockáztatja, hogy a tárgyalás során olyan fejlemények derülhetnek ki, melyek méginkább elnyújtják a tárgyalást.

Minek az alapján kapják meg a bírók az egyes ügyeket?

A bíróság minden részlegén kidolgozunk egy tárgyalási tervet, a bírókat sorrendbe állítjuk, és ennek a sorrendnek alapján kapják meg az elsőfokú ügyeket, azok beérkezési sorrendjében. Hozzánk olyan ügyek tartoznak, melyekben a vádlottra, ha bűnössége beigazolódik, 8-tól 15-évig tartó fegyházbüntetés vár.

Hány ügyet tárgyal egyszerre egy bíró?

Átlagban egyszerre kilencet, de más ügyek tárgyalásában is részt vesz a bírói tanács tagjaként. A szlovákiai bíróságokon ugyanis egy öttagú tanács hoz döntést, melynek a vezetőjén kívül még egy bíró tagja van, a tanácsot 3 ülnök egészíti ki. Ők általában egyszerű nyugdíjasok, mivel csak ők engedhetik meg maguknak, hogy gyakran egész napokat eltöltsenek a bíróságon.

Több helyen is elhangzott, hogy a parlamenti választások előtt már nem történik semmi Lexa ügyeiben. Ön szerint mikor kerülhet sor az első tárgyalásra?

A Legfelsőbb Bíróság elnöke úgy nyilatkozott, hogy előnyt élveznek azok az ügyek, melyek esetében a vádlott előzetes letartóztatásban van, ez nálunk is érvényes. Nem tartom kizártnak, hogy a Legfelsőbb Bíróság még ezen a héten eldönti, jóváhagyja-e Lexa őrizetbe vételét; ebben az esetben már a jövő héten újra visszakerül hozzánk az ügy. Sajnos, a tárgyalást vezető kolléganő május végétől beteg, talán a jövő hét végén már munkába áll. Rajta múlik, mikorra tűzi ki a tárgyalást. Nem hiszem, hogy szeptember előtt sor kerül rá.

Meddig maradhat Lexa előzetes letartóztatásban?

A törvény legfeljebb 3 évig engedélyezi az előzetes fogságot, de ha az ügy korábban befejeződik vagy a bíróság úgy dönt, hogy óvadék ellenében szabadlábra helyezi, akkor már korábban is kijöhet a börtönből. A törvény lehetővé teszi, hogy Lexa 14 naponkét panasszal éljen az előzetes letartóztatás ellen, a Legfelsőbb Bíróság minden esetben kénytelen foglalkozni a panasszal.

A többi ügyben lehetséges korábbi tárgyalás?

A szabotázs ügyében – Lexát a korábbi államfő, Michal Kováč lejáratásával vádolják – a Legfelsőbb Bíróság utasította a kerületi bíróságot, hogy haladék nélkül tárgyalja az ügyet. Ezzel szintén a jelenleg beteg kolléganő van megbízva.

Várható változás a Mečiar által kihirdetett amnesztia miatt nem tárgyalt ügyekben?

Ha a főügyész az ügyben óvást nyújt be a Legfelsőbb Bírósághoz – már jelezte ezt a szándékát –, és az helyt ad az óvásnak, akkor a bíróság újratárgyalja az ügyet.

Ön tárgyal egy ügyet, melyben Lexa tanúként szerepel. A vádlott itt Jaroslav S.

Az ügyet augusztus közepén tárgyalja az általam vezetett bírói tanács, a vádlott az SIS valamikori igazgatóhelyettese. A vád csalás, a vádlott mintegy 17 millió korona értékben vásárolt műszaki berendezést a SIS számára, melynek azonban csak egy részét kapta meg a titkosszolgálat. A kár a vádirat szerint több mint 13 millió korona.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?