Ennyivel drágulhat az élelmiszer a következő hónapokban

zöldség
Pozsony |

Hogy Szlovákiában az elmúlt év első felében két számjegyű inflációt mért a Statisztikai Hivatal, az nagyrészt az élelmiszerárak drasztikus növekedésével magyarázható. Mire számíthatunk e tekintetben az előttünk álló évben?

Tavaly januárban, amikor az átlagos infláció huszonkét éves csúcson, nagyjából 15 százalék körül mozgott, az élelmiszerek éves drágulása elérte a 29 százalékot. Mára ugyan javult a helyzet, tavaly novemberben már „csak” 7,6 százalékkal nőttek az élelmiszerárak az egy évvel korábbiakhoz képest, a szlovákiai háztartásoknak azonban még ez is túl magas, a családok kiadásainak a legnagyobb részét ugyanis az élelmiszerekre és lakhatási költségekre fordított összeg teszi ki. Az élelmiszerek és alkoholmentes italok részaránya az összkiadásokon eléri a 24, a lakhatási költségeké a 26 százalékot, így az sem meglepő, hogy a lakosság ezek drágulására a legérzékenyebb.

Mire számíthatunk az elkövetkező időszakban?

„Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) az élelmiszerár-indexe, amely öt élelmiszeráru-csoportot (gabonafélék, zöldségek, tejtermékek, hús, cukor) követ nyomon, azt mutatja, hogy az élelmiszerek világpiaci ára már most tíz százalékkal a 2021 végi szint alatt van. A gyártási költségek is lefelé araszolnak, a termelői árindex szerint a mezőgazdasági termékek árai közel 29%-kal csökkentek az előző évhez képest, amit elsősorban a növényi termékek húztak lefelé”

– mondta el lapunknak Matej Horňák, a Szlovák Takarékpénztár makrogazdasági elemzője.

Szerinte, mindezt figyelembe véve, az élelmiszerárak csökkenésére számíthatnánk, a probléma csak az, hogy számos egyéb tényező is hatással van a termékek végső árára. Ilyen például a hazai gazdaságban a munkaerőre fordított költségek alakulása, vagy a kormány beavatkozásai. „Ezeket a tényezőket figyelembe véve idén is drágulásra számítunk, az élelmiszerárak növekedési üteme azonban lassan tovább csökkenhet. A havi inflációt tekintve az év első felében még enyhe növekedést várunk, míg az év második felében már inkább árcsökkenésre számítunk. Az egyes élelmiszer-kategóriák alakulása azonban eltérő lesz, a drágulás várhatóan inkább a gyümölcsök és zöldségek esetében lesz erőteljesebb. Mindenesetre, az élelmiszer-kategóriában az árak alakulása már most fokozatosan visszatér a normál értékekhez. Becsléseink szerint az élelmiszerárak idén éves szinten átlagosan 4,5 százalékkal nőnek majd a tavalyihoz képest” – tett hozzá Horňák, aki úgy véli, hogy az élelmiszerárak egyhamar nem térnek vissza a korábbi szintre. Horňák szerint azonban mindehhez fontos hozzátenni, hogy lassan beindul a reálbérek növekedése, aminek köszönhetően a lakosság vásárlóereje is nőhet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?