Elkészült a helyreállítási terv: a tét több mint 6 milliárd euró

Eduard Heger
Pozsony |

Az uniós helyreállítási alapból származó támogatások lehívásához szükséges nemzeti helyreállítási terv nyers változata ugyan már decemberben kiszivárgott, a végleges változatot azonban csak most bocsátotta tárcaközi egyeztetésre a pénzügyminisztérium.

Az uniós vezetők tavaly júliusban fogadták el a 750 milliárd eurós helyreállítási alapot, amelynek a fő célja, hogy a tagállamok könnyebben megküzdhessenek a világjárvány negatív következményeivel, egyúttal azt is biztosítva, hogy a tagállami gazdaságokban megvalósuljon a zöld és digitális átállás. Ahhoz, hogy a helyreállítási alapból támogatáshoz jussanak, az uniós országoknak ki kell dolgozniuk a nemzeti helyreállítási terveiket, amelyekben meghatározzák a 2026- ig tartó időszakra szóló reform- és beruházási menetrendjüket, és amelyeket 2021. április 30-ig kell benyújtaniuk Brüsszelnek.

Milliárdos pénzeső

Szlovákia az elkövetkező hat évben 6,15 milliárd eurós támogatással számolhat az alapból, a pénzügyminisztérium – az ellenzék és a szakemberek folyamatos unszolása ellenére – azonban nem siette el a nemzeti helyreállítási terv kidolgozását. Annak ellenére, hogy a nyers változata már az elmúlt év vége felé kiszivárgott, a végleges javaslatot csak tegnap bocsátotta tárcaközi egyeztetésre.

Így költjük el

„A terv kidolgozásánál elsősorban azokra a területekre összpontosítottunk, amelyek esetében az Európai Bizottság folyamatosan figyelmezteti Szlovákiát a lemaradásra: egészségügy, oktatásügy, zöld átállás, digitális transzformáció” – nyilatkozta Eduard Heger pénzügyminiszter. A zöld gazdaságra a terv 2,17 milliárd eurót szán, 1,45 milliárd euró jut az egészségügyre, 1,03 milliárd a közigazgatás hatékonyságának a növelésére, 800 millió az oktatásügyre, 700 millió pedig a kutatásra és fejlesztésre. A zöld gazdaságra szánt összegből 220 millió eurót fordítanak a megújuló energiaforrások támogatására, 700 milliót a lakásfelújításra, 750 milliót a közlekedési projektekre, 350 milliót az ipar karbonmentesítésére, 150 milliót pedig a klímaváltozással kapcsolatos adaptációra. A terv a közigazgatás hatékonyságának a növelésére elkülönített összegből 10 millió eurós támogatást fordít a vállalkozói környezet javítására, 240 milliót a bíróságok reformjára és 200 millió eurót a korrupció elleni harcra is. A pénzügyminisztérium Érték a Pénzért (ÚHP) elemző osztályának az igazgatója, Štefan Kišš szerint az államháztartás szempontjából elengedhetetlen lesz a nyugdíjrendszer újabb reformja is. Heger szerint pontos útitervet dolgoztak ki arra, hogy az elkövetkező hat évben pontosan mikor és mire veszik igénybe a Szlovákiának megítélt pénzösszeget.

Nőhet az életszínvonal

A szaktárca szerint a tervet az elkövetkező hetekben megvitatják a szakemberekkel is, és folytatják a finomhangolást az Európai Bizottsággal. A szlovák tervről ez utóbbi várhatóan a nyár folyamán mondja ki a végső szót, és ha mindent rendben talál, Szlovákia ezt követően juthat hozzá az első részletekhez az előfinanszírozás keretében. Heger szerint szeretnék elérni, hogy a támogatásoknak köszönhetően a szlovák életszínvonal 2030-ra az uniós átlag 92 százalékára nőjön a jelenlegi 74 százalékról.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?