<p>Az illegálisan foglalkoztató vállalatok száma ugyan csökken, de a feketemunkások száma növekszik az állami szervek ellenőrzéseinek adatai alapján. Tavaly közel 26 ezer ellenőrzés során 2924 feketemunkást találtak.</p>
Egyre több feketemunkást alkalmaznak
Elsősorban a kisvállalatokban bukkantak bejelentés vagy megfelelő munkaszerződés nélküli alkalmazottakra a munkaügyi hivatal, a Nemzeti Munkafelügyelőség ellenőrei. „A munkaügyi előírásokat a leggyakrabban az úgynevezett mikrovállalatok, vagyis az 1–9 főt alkalmazó cégek, kft-k sértik meg” – áll a kormány elé tegnap beterjesztett tanulmányban. Ezek teszik ki az összes törvénysértés több mint 80 százalékát.
Egyre több ellenőrzés
Az utóbbi években folyamatosan nőtt az elvégzett ellenőrzések száma, részben ennek köszönhető, hogy egyre több illegális alkalmazottra bukkannak az ellenőrök. 2013 óta több mint duplájára emelkedett a lebukott feketemunkások száma: míg négy évvel ezelőtt összesen 1323 olyan alkalmazottat találtak az ellenőrök, akinek nem volt rendben a munkaszerződése, addig tavaly ez a szám már 2924 volt. A számokat tekintve a legtöbb feketemunkást az építőiparban találták az ellenőrök – összesen 787 embert.
Enyhébb jogszabály
Ján Richter szociális ügyi miniszter ugyanakkor elismerte, hogy sok esetben csak adminisztrációs hiba állhat a háttérben. „Viszonylag magas a számuk azoknak a törvénysértéseknek, amelyek adminisztrációs hibára vezethetők vissza, például arra, hogy a könyvelő későn jelentette be az új alkalmazottat a Szociális Biztosítóba” – mondta a miniszter a kormány tegnapi ülése után. Jelenleg ugyanis legkésőbb egy nappal a munkába állás előtt be kell jelenteni az új alkalmazottat, vagyis aki nem szerepel a Szociális Biztosító nyilvántartásában, az automatikusan feketemunkásnak számít. A kormány tervezi a vonatkozó jogszabály enyhítését, a bejelentés várhatóan a munkába állást követő néhány napon belül is megengedett lesz, a tervezetet júniusra ígéri.
Emelkedő bírságok
A jelenlegi szigorú szabályok és a növekvő számú ellenőrzés hatására jelentősen emelkedett a kiszabott bírságok száma és összege is. 2013-ban összesen 441 bírságot szabtak ki a munkaellenőrök 1 millió euró értékben, 2016-ban viszont már 1139 bírságot ítéltek meg több mint 4,1 millió euró összegben. Ezek a számok várhatóan csökkennek, ha enyhül a törvény szigora.
Szerbek
A kormány által tegnap elfogadott jelentésben nincsenek benne az idei ellenőrzésen, a galántai Samsungban lebukott szerb munkavállalók. A minisztérium ellenőrzése alapján 680 szerb vendégmunkás dolgozott engedélyek nélkül, igaz, a hiba nem a Samsungot terheli, hanem a Largo munkaerő-kölcsönző céget, mivel ez utóbbi számít munkaadónak. A tavalyi ellenőrzések során összesen 301 külföldi állampolgár bukott le, közülük 81 érkezett uniós tagállamból, a többiek, 220-an harmadik országokból érkeztek. Az uniós tagállamok állampolgárai közül leggyakrabban magyar állampolgárokat alkalmaztak illegálisan – összesen 56 embert találtak, akik jobbára az építőiparban és a szállítmányozásban dolgoztak. Nem uniós tagállamok közül a szerbeké volt már tavaly is az elsőség, a 220 emberből 138 szerb állampolgárságú volt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.