<p>Egyre komolyabban foglalkoztatja a közlekedési tárcát annak a lehetősége, hogy átalakítja a bősi vízerőmű alatti vízáteresztő csatornák egy részét úgy, hogy azokat az autósok, valamint a gyalogosok és a kerékpározók is használni tudják. </p>
Egyre reálisabb: alagút válthatja a vajkai kompot
A minisztérium szerint az eddigi tanulmányok mind igazolják, hogy a Duna felvízcsatornája által elzárt községeknek ez lenne a legolcsóbb és legpraktikusabb közlekedés. Jelenleg a helyiek a vajkai komppal juthatnak át a túlsó partra – s bár korábban szó esett egy híd, illetve új közúti alagút megépítéséről, a projektek egyikénél sem történt előrelépés. Az átalakítás megkezdésének időpontja még nem világos.
Nem kizárt, hogy néhány éven belül sikerül tartós megoldást találni a Duna felvízcsatornája által elzárt községek közlekedésére. Az illetékesek szerint ugyanis egyre valószínűbb, hogy a felvízcsatorna alatti vízátereszből kettőt aránylag gyorsan átalakíthatnak a közúti forgalom, illetve a gyalogosok és a kerékpározók igényeinek.
A csatorna által elzárt községek lakosai jelenleg csak a vajkai kompra számíthatnak, ez viszont rossz időjárásban nem közlekedik. Korábban szó esett egy híd megépítéséről is, ám ez túl költségesnek bizonyult, így a projektek kapcsán nem történt előrelépés. „A miniszter egy esetleges új Duna-híd projektjének bemutatóját is megnézte. A híd építése viszont technikailag rendkívül bonyolult, ráadásul nagyon költséges lenne. Ezért is tűnik jelenleg a legjobb megoldásnak kihasználni a már létező vízátereszeket és átalakítani ezeket a személyforgalom igényeinek” – közölte lapunkkal Peter Podstupka, a közlekedésügyi tárca kommunikációs osztályának munkatársa. A minisztérium szerint a vízátereszes megoldás lenne a leggyorsabb az érintett községek lakói és azok számára, akik ezen az útvonalon közlekednek.
A Vízgazdálkodási Építővállalat már kidolgoztatott egy projektet, amely igazolta, hogy a vízáteresztő csatornákból kettő műszakilag átalakítható. A terv az, hogy az egyiket a gépkocsik használnák, a másikat a gyalogosok és a kerékpárosok. Ez utóbbi ugyanakkor vészkijáratként szolgálna, ha a gépjárművek által használt kamrában közúti baleset történne. Az átalakításhoz ugyan néhány kivételt kell jóváhagyni a vonatkozó normák alól, ám a tervezők szerint ez sem áthidalhatatlan probléma. Érsek Árpád közlekedési miniszter szerint a felvízcsatorna által elzárt falvak, Bodak, Doborgaz, Vajka lakossága, valamint a kis-Csallóközbe tartó látogatók autóval, gyalog vagy kerékpárral könnyen és gyorsan átjuthatnának a felvízcsatorna másik oldalára, ráadásul ezt a megoldást a komppal ellentétben az időjárás sem befolyásolná.
„Eddig minden intézmény, minden tanulmány reálisnak nevezte a projektmegvalósítást; az érintett községek polgármesterei is díjaznák ezt a megoldást ” – nyilatkozta Daniel Kvocera, a Vízgazdálkodási Építővállalat vezérigazgatója. Podstupka szerint jelenleg készülnek azok a részletes elemzések és felmérések, amelyek pontosan meghatározzák a projekt feltételezett költségeit. „A kiadásokat, valamint a kivitelezés dátumát ezért jelenleg nem lehet meghatározni” – fűzte hozzá a közlekedési tárca munkatársa. (dp, béva, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.