Egyre gyakoribbak a szándékos gyártási hibák

Pozsony |

<p>Új mosógépet, nyomtatót vagy okostelefont vesznek, a berendezés tökéletesen működik, a jótállás lejártával viszont hirtelen valami elromlik. Hogyan tovább? Reklamációra már nincs lehetőség. Saját zsebből fizetik ki a javítást vagy inkább új terméket vesznek? Az elektronikai berendezések szerelői szerint ezek a hibák nem véletlenül bukkannak elő.</p>

Lépten-nyomon azt hallani, mennyire modernek a jelenleg kapható elektronikai berendezések, milyen korszerű alkatrészeket használnak gyártásuk során. A gyártók leleményessége viszont, úgy tűnik, nem ismer határokat, s állítólag egyre többen dobják piacra szándékos gyártási hibával termékeit.

Miért? A válasz egyszerű! Azt akarják, hogy a terméket minél előbb megjavíttassák, vagy újat vásároljanak, nagyobb forgalmat biztosítva ezáltal a gyártónak. Egy napokban közzétett német tanulmány is arra figyelmeztet, hogy egyes gyártók előszeretettel használnak gyenge minőségű alkatrészeket, szándékosan lerövidítve ezzel az elektromos készülékek élettartamát. Maguk a felhasználók is gyakran panaszkodnak arra, hogy egyes berendezések sokkal korábban elromlanak. Gondoljanak csak vissza, hogy például a rendszerváltás előtt vásárolt mosógépek évekig, akár évtizedekig is kibírták, legfeljebb kisebb javításra szorultak. Manapság viszont nem számít ritkaságnak, ha egy mosógép három vagy négy év után elromlik.

Milliárdos biznisz

Stefan Schridde fogyasztóvédelmi szakember és Christian Kreiss közgazdász tanulmányukban leginkább nyomtatókra, fülhallgatókra, mosógépekre, elektromos fogkefékre és hasonló termékekre összpontosítottak. A tanulmány konkrétan fel is sorolja, mely vizsgált termékeknél alkalmazhattak a gyártók tudatosan olyan gyenge minőségű alkatrészeket, amelyek idő előtti meghibásodásokat okozhattak.

Arra a megállapításra jutottak, hogy éves szinten több milliárd euróra rúghat az az összeg, amit a fogyasztók az egyre gyakrabban meghibásodó készülékeik pótlására fordítanak.

Több módszer létezik

A gyártók több módszert ismernek arra, hogyan csikarjanak ki még több pénzt a vásárlókból. Némelyik terméket például úgy szerelik össze, hogy azt lehetetlen szétszedni, tehát ha egy alkatrész meghibásodik, kénytelenek újat venni. Gyakori problémát jelent, hogy a terméket működtető elem vagy akkumulátor a műszaki cikk teljes értékű részét képezi, tehát ha ennek lejár a szavatossága, akkor az egész termék cserére szorul.

A tisztességtelen praktikák közé sorolandó az a taktika is, amikor bizonyos berendezések csak az adott gyártó alkatrészeivel működnek, tehát a gyártó biztos lehet benne, hogy ha valami elromlik, akkor a vásárló újabb pénzt költ el nála, mivel a konkurencia termékeivel semmire sem menne.

Csúcsok csúcsa

Mondhatjuk, a szemtelenség csúcsa, amikor egy gyártó saját termékébe beprogramozza elromlásának pontos idejét. A német tanulmány ezt egy lézeres nyomtató példáján ábrázolta. A gépben olyan elektromos számláló volt, amely minden 15 ezer oldal kinyomtatása után jelezte, hogy szükséges a festékpatron lecserélése. A szakértők viszont megtalálták a nyomtatóban a számlálót, visszatekerték, minek köszönhetően további 50 ezer oldalt tudtak az eredeti patronnal kinyomtatni.

Ezt a taktikát számos más terméknél is alkalmazzák. Például a fényképezőgépekbe vásárolt memóriakártyákba is előre táplálják, milyen mennyiségű adat befogadására képesek. Ha túllépik ezt a mennyiséget, a kártya elromlik. Állítólag nem egy kávéfőzőnél is ugyanezt tapasztalták. Bizonyos mennyiségű kávé megfőzése után a termék egyszerűen elromlik, s jelzi, hogy itt az ideje újat venni.

Laptopok esetében a beépített alkatrészek gyakran ragasztottak, ami jelentősen megnehezíti a cserét vagy a javítást. Az elektromos fogkeféknél általában a beépített, természetesen cserélhetetlen akkumulátor adja meg magát idő előtt. A vizsgálat nem csak a drága elektronikai eszközökre terjedt ki. Hasonló visszaéléseket találtak egyszerű cipzárak, cipősarkak, textíliák vagy irodai székek esetében is.
 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?