<p>Mintegy 277 millió euró hiányozna az egészségügyi költségvetésből, ha a kormány megvalósítaná valamennyi, béremelésre és minimálbér-emelésre vonatkozó javaslatát, illetve az érintettek követeléseit. Relatív összehasonlításban a nyugati országok szintjén vannak a bérek az egészségügyben.</p>
Egyáltalán nem keresnek rosszul az orvosok
Pozsony |
Megfelel a hazai gazdaság teljesítményének az egészségügyi dolgozók fizetése, derül ki az Egészségpolitikai Intézet (HPI) elemzéséből. „Az egészségügyi dolgozók bére az utóbbi években az átlagbérnél gyorsabban emelkedik, és uniós összehasonlításban megfelel a gazdaság teljesítményének” – jelentette ki Karol Morvay, a HPI elemzője. Az orvosok bére 2013-ban meghaladta az átlagkereset 2,54-szeresét, ami 824 eurós átlagbért figyelembe véve 2092 eurós átlagkeresetet jelent. Például a szlovákiai orvosok jobban keresnek holland társaiknál, akik 2011-ben a helyi átlagbér 1,92-szeresét kapták. „Természetesen euróban kifejezve a holland orvos fizetése jóval magasabb szlovákiai társánál, de a béreket az adott országon belül kell értelmezni” – véli Morvay. A nővérek kicsit rosszabbul állnak az orvosoknál, de nemzetközi összehasonlításban még mindig jól: 2013-ban az átlagkereset 1,10-szeresét kapták, míg a holland nővérek a helyi átlagkeresettel voltak kénytelenek megelégedni. A HPI az egészségügyi dolgozók teljes fizetését vette figyelembe, vagyis beleszámítva az ügyeletekért és túlórákért kapott pénzt is, a számításaikhoz az egészségügyi dolgozók szakszervezetének és a statisztikai hivatalnak az adatait használták. Az orvosok fizetését 2012 óta törvény szabályozza, és az elmúlt években ennek hatására jelentős béremelés következett be. Így jelenleg a szakvizsgával rendelkező orvosok éves bruttó fizetése nem lehet 20 261 eurónál, a szakvizsga nélkülieké 12 060 eurónál kevesebb. Jövőre a szakvizsgás orvosok minimális éves bére 22 261 euró lesz. A nővérek kamarája azonban nem hisz a statisztikának, úgy vélik, nem lehet kiindulni az átlagos bérekből, figyelembe kell venni azt is, hogy mennyit dolgozik egy nővér Szlovákiában és mennyit Hollandiában. Az OECD adataira hivatkozva azt állítják, hogy nálunk nővérhiány van, sokkal több beteget kell gondozniuk, mint a nyugati országokban. Az OECD-tagállamok 2011-es átlaga alapján 8,8 nővér jut ezer lakosra, míg Szlovákiában ez a szám csak 5,5, Svájcban 16,6, Dániában és Belgiumban egyaránt 15,4.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.