<p>Elégedett Tomáš Drucker eddigi munkájával Robert Fico kormányfő. Szerinte jó döntés volt menedzsert kinevezni az egyik legproblematikusabb tárca élére. Nem zavarja az sem, hogy Drucker az egészségügyi reformminiszter, Rudolf Zajac egyik volt munkatársát, Tomáš Szalayt is magához vette.</p>
Druckerrel mindenki elégedett
„Nemcsak a Smerre, hanem a koalíció mind a négy pártjára támaszkodhat az egészségügyi miniszter” – jelentette ki Robert Fico miniszterelnök, miután a múlt héten meglátogatta Tomáš Druckert. Szerinte Drucker hideg fejjel vette át a tárca vezetését. Egyrészt tiszteletben tartja a kontinuitást, de tudja, hogy bizonyos kérdésekben határozott lépésekre lesz szükség.
A minisztérium a következő hónapokban a kórházi beszerzések központosítására törekszik majd. „Egy hónapon belül szeretnénk közbeszerzést kiírni CT-berendezésekre minden, a minisztérium hatáskörébe tartozó kórház számára” – tájékoztatott a miniszter. Ezzel meg akarják előzni az olyan botrányos közbeszerzéseket, mint amilyet a pöstyéni kórházban készítettek elő, amely végül Zuzana Zvolenská egészségügyi miniszter, valamint Pavol Paška házelnök bukásához vezetett 2014-ben. A miniszter szerint a közbeszerzésbe bekapcsolódhatnak a megyei kórházak is. Ugyancsak gyorsan elő akarják készíteni a gyógyszertörvény módosítását, meg akarják akadályozni, hogy a gyógyszerek reexportja veszélyeztesse a szlovákiai gyógyszerellátást. A gyógyszerek árszabályozása miatt ugyanis Szlovákiában a legalacsonyabb egyes készítmények ára, ami azt eredményezi, hogy a forgalmazók az itt megvett készítményeket olyan uniós államokba exportálják, ahol sokkal drágábban értékesíthetik őket.
A miniszterelnök elégedett a Drucker által kinevezett vezetőkkel is. „Szabad kezet kapott az egészségügyi vezetők megválasztásában, az Általános Egészségbiztosító és az Egészségügyi Felügyeleti Hivatal vezetőjének kiválasztásában profi döntést hozott, nem érezhető sem a pénzügyi körök, sem mások hatása, amit a múltban talán érezni lehetett” – jelentette ki Fico.
Folyik a párbeszéd az ellenzékkel és a civil szférával is, keresik a megfelelő személyeket az Általános Egészségbiztosító felügyelőtanácsába. „A parlamenti ellenzék mellett lehetőséget kapnak az egészségüggyel foglalkozó civilszervezetek is, amelyek szintén egy embert jelölhetnek” – mondta a miniszter.
Ficónak nem volt kifogása más személyi jelölésekkel sem. „Mindegy, hogy a szíve jobb- vagy baloldalon van, az a fontos, hogy racionális döntések szülessenek, amelyek tiszteletben tartják a páciensek érdekeit” – jelentette ki a miniszterelnök. Drucker szerint azonban a jobboldali elemző jelenléte nem jelenti, hogy az egészségügy átalakítása is abba az irányba fordul. Nem tervezik például a kórházak részvénytársaságokká átalakítását sem. „A részvénytársaság nem varázsszer, olyan szabályozókat akarunk életbe léptetni, amelyek átalakítás nélkül is segítenek” – mondta a miniszter. (lpj, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.