Demokrata recept: négy év masszív kampány

MÓZES SZABOLCSBarack Obama győzelme több okra vezethető vissza. Az egyik az ellenfélben keresendő.

MÓZES SZABOLCS

Barack Obama győzelme több okra vezethető vissza. Az egyik az ellenfélben keresendő. Az utóbbi két évben a választók viszonylag elégedetlenek voltak Obama munkájával, egy évvel ezelőtti felmérések szerint a republikánus jelölt – nem egy konkrét ember, „az” ellenfél – megverte volna Obamát. Ám amikor a jelöltállítás során látszott, kik lehetnek a befutók, a konkrét jelöltek egyike sem tudta őt megelőzni. Ez is azt mutatja, hogy a republikánusoknak nem sikerült igazán ütőképes jelöltet találniuk .

Romney nem tudta tűzbe hozni saját táborát és a bizonytalan szavazókat, kampánya csak az első tévévita után kezdett felpörögni – így egy rendkívül erős hajrával tudta volna csak legyőzni Obamát. A lendületet részben megtörte a Sandy hurrikán, ami miatt egy héttel a választások előtt két-három napra fel kellett függeszteni a korteshadjáratot. Az utolsó napokra így megtört a korábbi hetekre jellemző republikánus előretörés, Obama pedig fokozatosan a billegő államokban is stabilizálta előnyét.

Az elnökválasztásokat sokszor a mobilizáció dönti el. Ki tudja saját szimpatizánsait minél nagyobb számban „elvinni” a választóurnákhoz, illetve ki tud előnyt szerezni a stratégiailag fontos államokban. Ahogy a francia Le Monde szakírója fogalmazott, Obama úgy tudott könnyedén nyerni, hogy valójában nem volt óriási különbség a leadott szavazatok tekintetében közte és Mitt Romney között. De elvitte a billegő államok nagy részét.

A győzelemben fontos szerepe volt Obama stratégiájának. A kampány a választások másnapján kezdődik, szól a politikai klisé, ez az ő esetében szó szerint igaz volt. Míg a 2008-as kampánystáb egy része a kormányzatba ment, másik része maradt kampányt szervezni. 2009-ben létrehozták a Szervezkedés Amerikáért nevű szervezetet, átmentve ide a 2008-as kampány önkénteseit és új embereket toborozva – a köztes időszakban az Obama-kormányzat aktuális lépéseit (pl. az egészségügyi reformot) népszerűsítve. Obama négy éve az internetre építette kampányát, ez most már kevés lett volna, ám az elmúlt négy évben hatékonyan szólította meg támogatóit a közösségi hálózatokon.

Míg Romney-nak több pénz állt rendelkezésére, Obama hatékonyabban használta fel forrásait. Stábja 800 irodát nyitott országszerte, míg ellenfele csak 300-at. Az Obama-stratégia fontos eleme volt a személyes kapcsolatra épített meggyőzés. A stáb abból indult ki, hogy a választások közeledtével nem elég a hagyományos kampányeszközöket (óriásplakátot, tévéreklámok, nagygyűlések) bevetni, közvetlenül, lakásukban, a kis üzletekben kell megszólítani a választókat – elsősorban azon szimpatizánsaikat, akiknél alacsony a választási hajlandóság. Ezt a taktikát egy évtizede a republikánusok találták ki, ám most Obama stábja fejlesztette tökélyre. Az elképzelés alapja az a felismerés volt, hogy egyre kevesebb a bizonytalan pártszimpátiával rendelkező szavazó, ám a kevésbé motiváltból egyre több van. Obama hatékonyan mozgósította a hozzá húzó társadalmi csoportokat is. A CNN felmérése szerint a választók 55%-a nő volt, ez neki kedvezett. A 30 év alattiak kétharmada is őt támogatta, habár ez az arány négy éve magasabb volt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?