<p>Andrej Danko házelnök, az SNS elnöke egy tegnapi vitaműsorban elismerte, hogy közvetlen befolyása van az állami Szlovák Vasúttársaságra – holott formálisan parlamenti elnökként nem sok köze lehetne a vasúti, vagy akár a közlekedési szektorhoz. </p>
Danko Érsek háta mögött tárgyal?
Andrej Danko a TA3 hírtelevízió vitaműsorában azt mondta, tárgyal a ZSSK menedzsereivel például arról, hogy az állami cég pénzt kapjon a vonatok modernizálására. „Beszéltem a ZSSK menedzsmentjével egy 60 milliós állami támogatásról” – mondta. Arra is törekszik, hogy a vállalatnak nagyobb befolyása legyen a piacon a magánkézben lévő személyszállító cégek rovására. „Meg akarom állítani az állam jelenlegi szervilitását a magáncégekkel szemben” – jelentette ki. A műsorban a Kassa–Pozsony vonalról távozó RegioJetet is bírálta, elmondása szerint Radim Jančura, a sárga vonatokat üzemeltető cég igazgatója vállalkozásaival nem tiszteli az államot, és csak mazsolázgatni akart.
Házelnökként utasítgat
Danko ugyan házelnök, így formálisan semmi köze sincs a közlekedésügyhöz és a vasúti szektorhoz, ám az utóbbi hetekben mégis ez vált fő témájává – hozzá köthető például az is, hogy az állam újraindította saját IC-járatait a Kassa–Pozsony vonalon, kiszorítva ezzel a RegioJetet. A közlekedésügyért és az állami személyszállító vállalatért ugyanakkor nem Danko, hanem a Híd minisztere, Érsek Árpád a felelős.
A Denník N-nek adott interjújában Radim Jančura – bizonyíték nélkül ugyan – de azzal vádolta Dankót, hogy valóban befolyással bír a ZSSK-ban, és olyan vasúti cégeknek akar állami megrendeléseket átjátszani, mint a ŽOS Vrútky, mely mögött az SNS korábbi politikusa, Víťazoslav Móric áll, illetve a ŽOS Trnava, melyet Vladimír Poór nagyvállalkozó irányít. Jančura a vádakat ugyanakkor csak azzal tudta alátámasztani, hogy „így hallotta”. Az Új Szó információi szerint ugyanakkor a kapocs az SNS és a ZSSK között az állami cég vezérigazgatója, Filip Hlubocký. Az igazgató júniusban, még Roman Brecely (Sieť) idejében került a posztra, Pavol Gábort váltotta, aki 2012 óta irányította a céget. Korábban a ZSSK Cargo állami vasúti teherszállító cég jogi osztályát vezette.
Érsek a főnök?
Bugár Béla, a Híd elnöke elismerte, hogy az SNS Hlubockýval tartja a kapcsolatot, ugyanakkor elutasította, hogy kettős irányítás lenne a közlekedési tárcánál. Lapunknak arra a kérdésre, mennyire szokványos, hogy egy házelnökpártpolitikus ilyen módon avatkozik közlekedési szakpolitikai kérdésekbe, azt mondta: ez esetleg akkor elfogadott, ha az adott koalíciós pártnak fontos célkitűzései vannak a területen. Ezeket azonban a miniszter nélkül az SNS sem teljesítheti, Bugár szerint csak akkor léphet, ha a tárcavezető, Érsek Árpád is egyetért. A pártelnök szerint például a RegioJettel való tárgyaláshoz Dankóéknak nem volt köze, Érsek maga rendezte a dolgot, ő döntött, nem engedett beleszólást, és a felelősség is az övé. Megismételte: a koalícióban a játékszabályok szerint abban az esetben, ha egy javaslat nem része a kormányprogramnak, és a kormánypártok elé kerül, mindenkinek egyet kell értenie vele. Ha valaki vétóz, a javaslat bukottnak tekinthető.
REGIOJET: EGY CENTET SEM KAPUNK AZ ÁLLAMTÓL
Andrej Danko egyébként a vitaműsorban jelezte, a közlekedésügy más területein is vannak elképzelései, például a légi vagy a vízi közlekedés kapcsán. „A szívem szakad meg, ha ránézek a Dunára, és egy szlovák zászlós hajót sem látok” – mondta.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.