Csatornázás lóhalálában

Pozsony |

<p>Szlovákia településeinek jelentős része még nincs rákapcsolva a szennyvíz-csatornahálózatra. Ha 2020-ig nem sikerül javítani a helyzeten, Szlovákia szankciókra számíthat Brüsszeltől.</p>

Az Európai Unióhoz való csatlakozásunkkor Szlovákia kötelezettséget vállalt, hogy a kétezer főnél nagyobb községeket rákapcsolja a csatornarendszerre. Ezekre a projektekre eddig 1,2 milliárd eurót költöttek el, a szóban forgó települések körülbelül 30 százalékában viszont továbbra sincs csatorna. Ráadásul, a környezetvédelemre fordított kiadások felülvizsgálata során kiderült, hogy a jelenleg megépített csatornahálózatra még több mint 280 ezer háztartást lehetne rákapcsolni. Az országban a legutolsó, 2015-ös felmérés szerint a lakosság 65,2 százaléka volt rákapcsolva a csatornarendszerre.

Amiért Szlovákia nem teljesítette kötelezettségét, már elvileg büntetést kellett volna kapnia Brüsszeltől, a környezetvédelmi tárca szerint viszont az unió lehetőséget adott arra, hogy ezen projekteket a 2014–2020-as költségvetési időszakra elkülönített támogatásokból is finanszírozzuk. „Tudatosítani kell, hogy a lakosok csak a projektek teljes befejezése és a próba üzemmód után kapcsolódhatnak rá a csatornarendszerre, s ez a folyamat akár öt évet is igénybe vehet” – mondta lapunknak Tomáš Ferenčák, a környezetvédelmi tárca szóvivője azzal, hogy a következő hónapokban és években ez a statisztika fokozatosan javulni fog. Annak viszont már kicsi az esélye, hogy 2020-ig a hátralevő körülbelül 30 százaléknyi község mindegyikében is elérhető legyen a csatornarendszer.

A környezetvédelmi kiadások felülvizsgálata, amelyet a pénzügyminisztérium dolgozott ki, rámutatott arra is, hogy a csatornarendszerre nyújtott támogatások kihasználása nem igazán hatékony. A községek évről évre ugyanis csak kisebb összegek kérvényezhetnek, ezekből pedig nem képesek finanszírozni a teljes projektet, így gyakran évekig kell várni, míg összegyűjtik a szükséges összeget. A kiadások ellenőrzése során pedig arra is fény derült, a Környezetvédelmi Alapból több mint 18 millió eurót olyan projektekre költöttek el, amelyeknél egyetlen konkrét eredményt sem tudnak felmutatni. Ráadásul legalább 120 olyan község van, ahol ugyan megépítették a szennyvízcsatornát, ám eddig egyetlen lakos sem kapcsolódott rá, a lakosok ugyanis nem akarják fizetni a csatornadíjat. Árván például a háztartások 82%-a számára elérhető a csatornarendszer, viszont csak 48%-uk csatlakozott hozzá. A vízgazdálkodási vállalatok ezért Kapcsolódjunk rá címmel kampányt indítottak, hogy meggyőzzék a kétkedőket a csatlakozás előnyeiről.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?