Tegnap Pék Zoltánt, a Szlovák Televízió magyar adásának főszerkesztőjét kérdezhették lapunk internetes változata, az Új Szó Online olvasói. Most az egyórás beszélgetésból adunk ízelítőt. A teljes szöveget a www.ujszo.com címen olvashatják.
Célunk a még érdekesebb műsorok készítése
Pék Zoltánt Bárdos Ágnes is elkísérteJuhász László felvételeTisztelt Főszerkesztő Úr! Ön elégedett az STV magyar adásával? Mi az, amin még javítani kellene, illetve mi az, ami Ön szerint tökéletes a műsorban? (Tünde)
Elégedettek sohasem lehetünk, célunk a még jobb és érdekesebb műsorok készítése. Adásidőnk az elmúlt három évben a háromszorosára növekedett, de a heti 85 percet ma is csupán két szerkesztő készíti. Az idő és a munkatársak száma természetesen hatással van a minőségre is. Büszkék lehetünk arra, hogy sikerül aktuális stúdióbeszélgetéseket készítenünk, ilyen például a szerdai Tükör. A mai adásban Csáky Pál és az illetékes szakemberek az önálló magyar kar létrehozásáról folytatnak vitát. És elégedettek vagyunk új műsorunkkal, melynek címe Tükörben, és melyet januártól a Komáromi VMK-ban közönség részvételével készítünk.Mi alapján válogatják riportereiket, hogyan lehet bekerülni a gárdába? Van-e felvételi, és mit kérnek a jelentkezőktől? Jelenleg hányan dolgoznak a magyar adás szerkesztőségében? (Feledi Dóra)
Jelenleg két állandó szerkesztő és tübb külső munkatárs dolgozik nálunk. Köztudott, hogy a Szlovák Televízió ebben az esztendőben 800 munkatársát bocsátotta el, tehát új állandó státusszal nem számolhatunk mi sem. De külső munkatársként szívesen látjuk mindazokat, akiket érdekel ez a munka, tökéletesen beszélik a magyar és a szlovák nyelvet, leérettségiztek, és idejük engedi, hogy ezt az időigényes tevékenységet el is tudják végezni.Pék úr! Különbség szerkeszteni és kölönbség beszélni. Beszéd az, amit rádiós szinten művelni nagyon nehéz. Engedje meg, hogy nem roszhiszeműen, de kimondjam: ez az, amit Ön és Bárdos Ági nem tud. Ezt kell másra bízni, a többihez sikeres munkát kívánok. (Fegyveres)
Mindketten, tehát Bárdos Ágnes és én is pályafutásunkat a Szlovák Rádió Magyar Adásában kezdtük. Mindenki valamilyen, mindenki beszél valahogyan. Mi igyekszünk betartani a szép magyar beszéd szabályait, s a szakemberek szerint ez sikerül is.Amikor nálunk voltak forgatni egy rendezvényen, egy mikrobuszban négy ember jött. Ez nem pénzpocséklás? A Markíza stábja kéttagú szokott lenni, az operatőr egyben sofőr is, és egy személykocsiba beférnek. (Dóczi Tamás)
A négytagú stáb műszaki munkatársból, operatőrből és két szerkesztőből állt. Ha kiutazunk egy napra, általában négy-öt riportot készítünk, és ezért két szerkesztő utazik, mivel az anyagok vágása és feldolgozása időigényes, ezért a munka nagy része a stúdióban vár ránk. Tehát mi sem vagyunk többen, mint a Markíza stábja, csak ha többet kell dolgoznunk.Egy ideig néztem az STV magyar adását, de – elnézést az őszinteségért – egyszerűen nézhetetlen, unalmas, egysíkú. A szlovákiai magyar közélet sokkal izgalmasabb, színesebb. Mikor lesznek legalább érdekes riportok és nem főzőcske orrvérzésig? (Nagy Zoltán, Nagyszombat megye)
Lehet, hogy elkerülte a figyelmét, hogy a heti 85 percből a Főzőcske csupán 2 percet visz el. Ezt a rovatot azért tartottuk meg, mert nézőink körében – és gondolok itt a szlovák nézőkre is – népszerű és közkedvelt. Hogy mi az érdekes és izgalmas riport, azt mindenki saját maga dönti el. Igaz, hogy tényfeltáró riportok készítésére nincs módunk, és az effajta izgalmakat nézőinknek sajnos nélkülözniük kell.Mi az, hogy „nincs módjuk”? Agilis embereik nincsenek, vagy idejük nincs? (Cartman)
Elsősorban nincsenek olyan újságírók, riporterek, akik ezt a műfajt művelnék. De ha Ön erőt és kedvet érez az ilyen munkához, szívesen teret adunk aktivitásának.
Rövidesen megkezdődik a Magyar Televízió kárpát-medencei műsorszórása. Tudtommal januártól Szlovákiából is naponta több riportot, beszélgetést adnak majd. Ezek után az önök unalmas, több hetes késéssel sugárzott kváziprodukcióit ki nézi majd? Egyáltalán, készült-e mértékadó felmérés arról, hogy jelenleg hány nézőjük van? (Kiss János, Pozsony)
A Szlovák Televízió közvéleménykutató intézete hetente készít felmérést az egyes adások nézettségéről. Ennek alapján híreink nézettsége meghaladja az 1 százalékot, ami több mint 450 ezer nézőt jelent adásonként. Magazinműsoraink nézettsége ennél valamivel alacsonyabb, 350 ezer nézőt jelent alkalmanként. A tetszési index, mely 1-től 10-ig terjedő számskálán mozog, műsorainknál általában 5 és 8 között van. A magyarországi televíziók már évek óta közvetítenek riportokat a Felvidékről is, és ez nincs hatással műsorainkra. Számunkra nem minden esetben az időbeni aktualitás a fontos. Egy-egy téma hosszabb ideig is aktuális lehet.A 450 000 nézőhöz: Ha a szlovákokat leszámítom – mert ugye, miért is néznének magyar híreket? –, akkor ön szerint az 560 ezer magyar 80 százaléka nézi az STV magyar adásának híreit. Úgy vélem, ön fentről, a magasból mindenkit hülyének néz. Már bocsánat... (winnetou)
Akár hiszi, akár nem, a feliratozásnak köszönhetően adásainkat szlovákok is nézik, és ezt nemcsak az említett adatok bizonyítják, hanem a beérkezett levelek, visszajelzések is, melyek például Zsolnáról, Poprádról és Iglóról is érkeznek.Mivel tudja azt a tényt megmagyarázni, hogy Kelet-Szlovákia olyan keveset szerepel műsoraikban? A pénzhiány nem mentség... (Kelet)
Az utóbbi időben ez az arány véleményem szerint megváltozott, az elmúlt három hónapban négyszer járt stábunk Kelet-Szlovákiában, sőt a napokban a szepsi városi televízió félórás műsorát is közvetítettük a falusi színjátszók fesztiváljáról. Arra törekszünk, hogy minél több kelet-szlovákiai anyag kapjon helyet műsorainkban, de az is tény, hogy a fontos események nagy része Pozsonyban, illetve Nyugat-Szlovákiában történik, ezért az itt készült riportok aránya is magasabb.Ezzel nem értek egyet. Ön azon a véleményen van, hogy Kelet-Szlovákiában kevés a rendezvény, és csakis olyan dolgok történnek ott, amelyek szóra sem érdemesek? Nyugat-Szlovákiát nem tekintem feltétlenül a szlovákiai magyarság „fellegvárának”... Kelet Szlovákiában is ugyanúgy történnek szóra érdemes dolgok. Az a tény, hogy kevés ott már a magyar ember, azoknak a kijelentéseknek köszönhető, amit Ön tett az előzőekben. Elég sértőnek tűnt... (Kelet)Állandó nézője vagyok az adásnak. Gratulálok hozzá, és örülök, hogy naponta magyarul jelentkeznek. Lesz e bővítés? (Bognár)
Köszönjük. Három évvel ezelőtt, főszerkesztőségünk megalakulásakor az volt a célunk, hogy a magyar szó naponta ott legyen a köszolgálati televízióban. Ezt sikerült elérnünk, és sokak véleményével ellentétben semmiféle negatív visszhangot nem váltott ki a szlovák nézők körében. Célunk a műsoridő bővítése, reméljük, ha jövőre nem is, de 2003-ban sikerül.Kellemes ünnepeket és további jó munkát a szerkesztőségnek! Szerintem a primitív hozzászólásokkal nem kellene foglalkozni! (Szabó J.)
Köszönjük, és én is mindenkinek kellemes ünnepeket, boldog karácsonyt kívánok. Szeretném figyelmükbe ajánlani következő műsorainkat, december 19-én „beszélgetős műsorunk” a Tükörben jelentkezik, amelyben egy kedves idős hölgy vallomását láthatják a Jókai Színház színpadáról. December 17-én karácsonyi összeállítást láthatnak a megszokott időben, és nem a Pozsonytól 50 km-re lévő asszonykórus, hanem a berzétei éneklőcsoport és Écsi Gyöngyi is helyet kap a műsorban. December 27-i Fórum Extra című műsorunk pedig már szilveszteri hangulatban készült. Sok-sok villámtréfával, amelyeket a kassai Thália Színház művészei adnak elő.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.