Bugár: az SNS nélkül nincs kormány

<p><span style="font-size: 12px;">Richard Sulík tegnap informális tárgyalásokat kezdett a jobboldali pártokkal. A Híd képviselőivel is tárgyalt. Bugár Béla pártelnököt kérdeztük.&nbsp;</span></p>

A párt hétfői elnökségi ülésén arról döntöttek, hogy nem tárgyalnak a Smerrel egy kormánykoalíció létrehozásáról, hanem az önök számára egy stabil jobboldali koalíció létrehozása a prioritás. Ez mit jelent pontosan? 

Ez azt jelenti, hogy 76 képviselővel nem lehet stabil kormányt alakítani. Ez az egyik alapfeltétel. A másik a program. Mi a kampányban végig a programunkról beszéltünk, vagyis a további feltétel a programunk prioritásainak a megvalósulása. Itt a kisebbségi témák mellett sok más fontos elemét felsoroltuk a programunknak. A harmadik feltétel, amit a Richard Sulíkkal folytatott tárgyalásainkon is elmondtam, hogy rendkívül fontos rögzíteni a koalíció működési mechanizmusait. Elképzelhetetlen a különböző visszás módszerek alkalmazása, mint például a fényképezés, a lehallgatás, a megbeszélések feljátszása. Ez lehetetlen, ilyen módszerek használata esetén azonnal vége a koalíciónak. Emellett csak olyan javaslat kerülhet nyilvánosságra, legyen az törvény- vagy bármilyen más javaslat, amiben a koalíció megegyezett. Csak olyan javaslatot támogathatunk, még akkor is, ha azt az ellenzék terjesztette be, amivel a koalíció egyetért. 

Sulík hogyan reagált? 

Elég hosszan, majd egy órán át beszéltünk a prioritásainkról. Volt néhány téma, amelyről még sokat kell tárgyalni, például a nyugdíjakról, amiről nekik mások az elképzeléseik. Mi úgy érezzük, hogy ebben nem engedhetünk. Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy idén 1,90 euró volt a nyugdíjak valorizációja, jövőre még alacsonyabb lenne, ezen változtatni kell. 

És a kisebbségi témák? 

Elmondtuk, hogy milyen törvényeket szeretnénk elfogadni, a kisebbségek jogállásáról szóló törvényt, a kisebbségi kultúra finanszírozásáról szóló törvényt, rendezni akarjuk a kisiskolák helyzetét, a kisebbségi nyelvek használatát stb. A reakció az volt, hogy ő ezt érti, ezt majd végig kell tárgyalni másokkal is. Igen, ez az ő dolga lesz. 

Tehát akkor Sulík kapott egy listát? 

Elmondtuk, hogy a programunknak melyek azok az elemei, amelyeket nemcsak a kormányprogramban szeretnénk látni, hanem azt akarjuk, hogy meg is valósuljanak. Elmondtuk, hogy hogyan látjuk az oktatásügyet, az egészségügyet, milyen megoldási lehetőségeket tartunk elfogadhatónak. Valószínűleg ugyanezt kapja majd meg a többi párttól is. 

Önök most tárgyalnak egy lehetséges kormányprogramról, de a kormány nem jöhet létre az SNS támogatása nélkül. A Híd számára elfogadható az SNS-szel való kormányalakítás? 

Ennek biztosítása Sulík dolga. Ha ő kapja a megbízást a kormányalakításról, akkor neki kell egyeztetni többek között a mi programelképzeléseinket is a többi párttal, köztük a Szlovák Nemzeti Párttal is. Ugyanígy történt ez Mikuláš Dzurinda idején is, aki összegyűjtötte az elképzeléseket, ebből kiderült, hol vannak a feszültséget okozó gócpontok, és ezeket oldottuk. Ez a kormányfőjelölt feladata. 

Az SNS-szel tehát egy ideig még nem fognak tárgyalni? 

Kezdetben biztosan nem. Kaptam olyan újságírói kérdést is, hogy Danko tudni szeretné, mi az álláspontunk az autonómia kérdésében vagy más kisebbségi ügyekben. Csak annyit válaszoltam, hogy olvassa el a programunkat, abban megtalálja, de majd mi is tájékoztathatjuk ezekről. A kormányalakításról nem mi tárgyalunk, hanem a kormányfőjelölt. 

De a kormányzati együttműködés az SNS-szel nem vinné padlóra a pártot? 

Ezzel még nem foglalkozunk, mert nem tudjuk, hogy a programunkból mit hajlandók elfogadni, és mit nem. Erről nem tárgyaltunk a pártban, csak azt mondtuk, hogy egy stabil jobboldali kormány része tudunk csak lenni. Egy ilyen kormány összeállítása Sulík feladata lesz. Azt is elmondtuk neki határozottan, hogy nem folytathatja azt, amit eddig csinált, például azt, hogy az ARD televízióban Angela Merkelt bírálja. Nekünk a menekültkérdésben, a görög válság kérdésében, Nagy-Britannia esetleges kilépése kapcsán nem bírálni kell, hanem megoldási javaslatokat kell letenni az asztalra. Elvárjuk azt is, hogy ha netán létrejön egy jobboldali kormány, akkor a kormány képviselője külföldön ne feszültséget gerjesszen, hanem megoldási javaslatokat tegyen. 

Azt mégis mérlegelniük kell, hogy egy esetleges kormányzati együttműködés az SNS-szel hogyan hat majd a Hídra, a Híd választóira. Nem tart attól, hogy ez tönkretenné a pártot? 

Rengeteg e-mailt, Facebooküzenetet kapok. Magyarok is írnak, mert aki ismeri a helyzetet, tudja, hogy az SNS nélkül nem jöhet létre sem jobboldali, sem baloldali kormány. Sulík ma újra kijelentette, hogy nem hajlandó a Smerrel tárgyalni. És ebben az esetben előrehozott választások lesznek, ami nem jó az országnak. 

De még ha az SNS-szel valamilyen csoda folytán sikerülne is megegyezni a programban, Boris Kollár pártja nélkül ez egy törékeny koalíció lenne. 

Ezzel kezdtem, nekünk a stabil jobboldali kormány nem 76 képviselőt jelent. Bárki kórházba kerülhet, és akkor áll a parlament, leblokkolja az ellenzék. A stabil kormány létrehozása Sulík feladata. Ő azt állítja, meg fog egyezni Kollárral is arról, hogy legyen része a koalíciónak. Ez is érdekelheti:
KOMMENTÁRUNK A TÉMÁBAN: Szabad az SNS-szel kormányozni?
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?