Botrány: loptak a katonai titokszolgák

<p>Pozsony. Úgy néz ki, mintha minden másfél évben telepakolnának egy kamiont titkosított dokumentumokkal, amelyeket aztán valaki szétszórna az utcán – így kommentálta Martin Fedor, a katonai titkosszolgálatok munkáját felügyelő bizottság elnöke a legújabb titkosszolgálati botrányt.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

A Sme napilap tegnap tájékoztatott egy jelentésről, mely szerint a titkosszolgálatok korábbi vezetősége lenyúlta a szolgálatok költségvetésének egy részét.

A napilap birtokába került dokumentum szerint a katonai hírszerzés (VSS) és a katonai kémelhárítás (VOS) egykori főnökei, Juraj Šebo és Ľubomír Skuhra állítólag összedolgoztak, s a titkosszolgálatok pénzével úgy bántak, hogy abból nekik vagy harmadik személyeknek legyen hasznuk.

Az iratokban például egy pozsonyi villa vásárlásáról is szó esik. Ezt az állam veszteséggel eladta, s a katonai hírszerzés egyik (ma már volt) tisztségviselője szerezte meg. A katonai titkosszolgálatok akkori vezetői az ügyletről tudtak, a Smer másodszori hatalomra jutása után mindketten pozíciót kaptak – Skuhra ismét a katonai titkosszolgálatot irányítja, Šebo pedig Kínában diplomata.

A Sme újságírói a jelentést azonnal leadták az ügyészségnek, s a Fedor által vezetett parlamenti bizottságának. „Egyrészt hatalmas botrány, ha a dokumentumok hitelesek, s ilyen egyszerűen kikerültek a nyilvánosságra, másrészt még nagyobb probléma, hogy ha beigazolódik, a titkosszolgálatok volt főnökei bűncselekményeket követtek el a szolgálatok ingatlan és ingó tulajdonának kezelésekor” – mondta a bizottság elnöke.

Autentikus jelentés

„Első és második látásra is autentikusnak tűnik a dokumentum” – mondta a bizottság elnöke, aki mára rendkívüli ülésre hívta össze a testület tagjait, hogy az ügyben Martin Glváč védelmi minisztert és Ľubomír Skuhrát, a katonai titkosszolgálat vezetőjét is kihallgassák. Tegnap délután még azt állították, nem látták, mi van a jelentésben, ezért nem nyilatkozhatnak róla. Fedor viszont este mindkettőjüknek megmutatta a jelentést, hogy a bizottság ülése előtt megismerkedjenek vele.

Glváč tavaly októberben egy hasonló titkos jelentés miatt már a hatóságokhoz fordult, azt, hogy ugyanarról a dokumentumról van-e szó, nem tudja. A tavaly előkerült iratok szerinte csupa hazugságot és féligazságot tartalmaztak, Tom Nicholson újságíró vagy Skuhra neve is szerepel a dokumentumokban, de aki írta, nemegyszer még a keresztnevüket is összekeverte. „Feltételezem, hogy ezek az új dokumentumok is megmanipuláltak. Céljuk, hogy lejárassák a titkosszolgálat jelenlegi képviselőit” – fűzte hozzá Skuhra azzal, hogy a szolgálatoknak dolgozó ügynökök életét is veszélyeztetheti, ha ilyen titkosított információk nyilvánosságra kerülnek.

Egy másik Gorilla?

Ľubomír Galko (SaS) volt védelmi miniszter azt állítja, hogy a titkosszolgálat ingó és ingatlan tulajdonával való visszaélésekről még 2011-ben hallott. A lap birtokába került dokumentum Galko miniszterkedése idején készült. Bővebb információkat a titoktartási kötelesség miatt viszont ő sem akart adni.

„Mindez abban az időben történt, amikor a tárca élén a Smer képviselői, František Kašický és Jaroslav Baška álltak – jelentette ki Galko, akit a jelenlegi botrány a Gorilla-ügyre emlékeztet. – A hazaárulás kifejezés illik rá a legjobban. Milyen más kifejezéssel illethetnénk azokat, akik titoktartás és kémelhárítás mögé rejtőzve szétlopják az állam tulajdonát?”

Glváč szerint ha a Sme napilaphoz került dokumentum hiteles, akkor az előző kormány idején szivárgott ki. A miniszter állítólag bizonyítani tudja, hogy Iveta Radičová aláírása szerepel azon az iraton, amellyel elrendelték az eredeti dokumentum megsemmisítését. A dokumentumokat 2012. március 13-án semmisítették meg. „Gondolkozzanak. Március 10-én voltak az előrehozott parlamenti választások, el kellett tüntetni a bizonyítékokat” – mondta a védelmi miniszter.

Radičová viszont azt állítja: ő annak idején parancsot adott a VSS akkori vezetőjének, Roman Mikulecnek, hogy a dokumentumot továbbítsa a belügyi szerveknek. Mikulec viszont csak szóban értesítette Daniel Lipšic akkori belügyért, majd elrendelte az iratok megsemmisítését. Radičová ezért egy nappal később – március 13-án – leváltotta Mikulecet, s elkezdte a volt igazgató elleni fegyelmi eljárást. Az iratok a VOS-nél is megvoltak, ezért tudták eljuttatni őket az ügyészségre. (dem, SITA)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?