Az ő kormányuk: Szlovákia 2008, visszatekintésAz év vége előtt kezdtek gyűlni a kellemetlen, kliensrendszerről árulkodó ügyek. A hab a tortán egy önbizalommal teli állami hivatalnok nyilvános fellépése volt. A Telekommunikációs Hivatal vezetőjéről, Branislav Máčajról volt szó.
Blogszféra
Az ő kormányuk: Szlovákia 2008, visszatekintés
Az év vége előtt kezdtek gyűlni a kellemetlen, kliensrendszerről árulkodó ügyek. A hab a tortán egy önbizalommal teli állami hivatalnok nyilvános fellépése volt. A Telekommunikációs Hivatal vezetőjéről, Branislav Máčajról volt szó. E felettébb érdekes pozícióba már a Fico-kormány helyezte őt, árulása tehát váratlan volt. Máčaj elkezdett nyíltan beszélni a különböző nyomásgyakorlásokról a digitalizációs folyamatra, melyet egy versenytárgyalással idén kellett elindítania az első két multiplexre. Máčaj szerint a már létező magántelevíziók igyekeztek a versenytárgyalást a saját javukra befolyásolni, annak érdekében, hogy a digitalizáció az ő érdekeiknek megfelelően alakuljon. Amikor a Telekommunikációs Hivatal vezetőjén nem sikerült túljutniuk, megpróbáltak egyenesen Fico kormányfőnél lobbizni. Elég volt azt bebeszélniük neki, hogy a digitalizáció a médiapiacon egy újabb erős televízió megjelenését hozhatja magával, mely valószínűleg kritikus lesz Ficóval szemben. Ez pedig a Smernek nem kifejezetten jönne jól a választások előtt (ez az állítás egyébként már csak azért sem igaz teljesen, mivel a választásokig ilyesmire már nincs elég idő).
A teljes bejegyzés a http: //korkep.sk blogban olvasható.
Komárom
újra szétszakítva
Az Észak- és Dél-Komárom közötti buszvonal felszámolása után december 14-ével a vasútközlekedést is megszüntették, mindezt remekül időzítve a város hajdani újraegyesítésének 70. évfordulójára és a schengeni csatlakozás egyéves születésnapjára. Nem mintha nem lenne igény a Duna két partján élők kapcsolatára, a hiba sokkal inkább az útvonalak és menetrendek kialakításában volt. Ennek bizonyítéka a szintén városházák „cselekvőképességének” emlékműveként működő Erzsébet hídi szemafornak köszönhetően felduzzadó kilométeres kocsisor, ami nap mint nap keseríti a hídon átkelni szándékozók életét.
Komárom két városrésze között régebben busz és vonat is közlekedett, az utóbbi az érsekújvári vonal folytatása volt a Barátság vasúti hídon át a dél-komáromi pályaudvarig, a busz pedig a két állomást kötötte össze, néhány megállót iktatva csupán közbe. A vasutat régi formájában (Érsekújvár–Komárom déli) beszüntették, majd Európa talán legrövidebb nemzetközi vonalát indították be, melynek két megállója, a két pályaudvar, egyben a két végállomása is volt... A vonat viszont a busz 25, régebben 35 perces menetidejéhez képest csupán 9 perc alatt teljesítette az utat.
A teljes bejegyzés a http://koma romiblog.com blogban olvasható.
2008 –
szlovákiai magyar napló
Kiújult és új formákat vett fel a szlovák–magyar ellentét. A közhiedelemmel ellentétben én nem gondolom, hogy erről csak a politikusok tehetnek. Tehetnek róla éppúgy az „egyszerű” emberek is. A szlovákok nagy számát szólítja meg a magyarellenességet nemzetépítéssel asszociáló szlovák politikus, Slota, a harmadik legnépszerűbb Fico és Gasparovič után, de a demokratikusabb ellenzékben sem tartják sokan a magyarokat puszipajtásnak. Sokan mély meggyőződésből vagy pragmatizmusból, ami egy politikusnál ésszerű. A magyarokkal kapcsolatos mitologikus félelmet és sztereotípiákat meg elsősorban az iskolákban tanítják.
Magyarországon a kádárista fejmosást követő zavar miatt nézik szlováknak az itteni magyarokat, valamint egy homályos felsőbbrendűségben élve tótozzák és nézik le a szlovákokat. Közben azt, hogy a történelmi Magyarország elsősorban a magyarok hazája volt, szintén az iskolákban tanítják.
A teljes bejegyzés a http://parkanyer.blogspot.com/ blogban olvasható.
Gašparovič elvtárs,
ideje őszintének lenni
Ivan Gašparovič szerint „egy kis idegesség” tapasztalható a szlovák–magyar kapcsolatokban. Hát igen, idegesség, sőt, mi az, hogy idegesség, felháborodás. Ennek a felháborodásnak pedig pont ő a kiváltója, azzal, hogy az MKP „műhelyéből kikerült tankönyvtörvény” egy egyszerű megoldás lett volna az SNS által gerjesztett és körbetáncolt problémára. Másrészről pedig választ is ad döntésére, pofátlanul egyszerű, mert ahogy mondja: „politikai döntés alapján nem léphet érvénybe” a tankönyvtörvény. A politikai döntést ő hozta, éspedig, hogy újra államfő lesz, mert az kényelmes. Tehát a megfelelő lépés, ha csontig benyal az SNS és SMER szavazótáborának, tapsvihar.
Ha valaki ennyire pofátlan, attól semmi értelmes lépést nem lehet várni.
A teljes bejegyzés a http:// felvidek.blog.hu blogban olvasható.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.