<p>Még mindig nem döntött a szociális ügyi minisztérium a galántai Čistý deň reszocializációs központ ügyében, de még a parlament emberi jogi bizottsága sem fejezte be az ügy vizsgálatát.</p>
Bizonytalan a Čistý deň sorsa
Jelenleg közigazgatási eljárás keretében folyik a Čistý deň reszocializációs központ ügyének vizsgálata, ahol az eddigi információk szerint egy neveltet az intézet egyik korábbi alkalmazottja megerőszakolt. Az intézettel kapcsolatban felmerült egy korábbi eset is, amikor egy közös kiránduláson az egyik pszichológus állítólag megerőszakolta az egyik nevelt lányt, az ügyet a rendőrség később a lány vallomása alapján szexuális bántalmazássá minősítette át.
Az intézet ellenőrzését a szociális ügyi tárca akkreditációs bizottsága is ellenőrzi, amely már szeptemberben a Čistý deň akkreditációjának megvonását kezdeményezte, a testület múlt héten ülésezett. „A bizottság legutóbbi ülésén megkapta a legfrissebb információt a közigazgatási eljárásról – tájékoztatta lapunkat tegnap Michal Stuška, a minisztérium szóvivője. – Az eljárás keretében jelenleg folyik a bizonyítás, ezért részletesebb információt nem tudunk nyújtani.” A bizottság titkára, Jana Partlová sem nyújtott bővebb információt, szerinte az ügyben csak a minisztérium sajtóosztálya tájékoztathat.
A közigazgatási eljárást – az akkreditációs bizottság ajánlása alapján – a minisztérium még szeptember 16-án kezdte meg. A döntéssel azonban még nem biztos, hogy lezárul az ügy, mert az elmarasztaló „ítélet” ellen fellebbezhet és feltehetően fellebbezni is fog az intézet. Másodfokon a miniszter – egy általa létrehozott bizottság ajánlása alapján – dönt.
Az ügyet vizsgálja a parlament emberi jogi bizottsága is, kedden az intézetben és az intézetet felügyelő pöstyéni munkaügyi hivatalban tartanak helyszíni vizsgálatot. „A bizottsággal az intézet néhány lakójának a szülei is találkozni szeretnének, ezt a bizottság elnöke teheti lehetővé” – mondta lapunknak Pfundtner Edit (Híd), a testület tagja.
Ugyanekkor látogat majd Galántára a szociális ügyi bizottság is, ők azonban csak az intézetet nézik meg, a felügyeletet ellátó pöstyéni hivatalt kihagyják. A szociális ügyi bizottság egyébként nemcsak ebbe az intézménybe, hanem az ország mind a 19 reszocializációs intézetébe ellátogat majd.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.