Bauer, Mészáros és Šťastný már biztos kieső

<p>Ismert nevek, politikusok kerültek fel az európai parlamenti választási listákra; meglepetésekből és váratlan jelölésekből sincs hiány. A listákat csütörtök éjfélig kellett véglegesíteni; 27 párt vagy mozgalom és két koalíció indulna az EP-választáson, amely Szlovákiában május 24-én lesz.</p>

Az idei EP-választásra mind a hat parlamenti párt leadta jelöltlistáját, a jelöltek többsége viszont parlamenten kívüli mozgalmakat képvisel. A belügyminisztérium egyelőre csak a választásokon induló pártok és koalíciók jegyzékét tette közzé, a jelöltlisták azután válnak hivatalosan is elismertté, miután a Központi Választási Bizottság (ÚVK) bejegyezte őket.

Ezt legkésőbb 45 nappal a választások előtt kell megtennie. Ha egy pártot nem jegyeznek be, akkor azt a döntést három napon belül megfellebbezheti a Legfelsőbb Bíróságon, amelynek ezt követően öt napon belül kell meghoznia a jogerős döntést. Korábban előfordult, hogy az eredetileg induló pártokból néhányat kihúztak, a releváns politikai pártok esetében viszont ez a forgatókönyv nem valószínű. Ha az összes listát jóváhagyják, akkor a választásokon összesen 337 jelölt indul.

Három biztos kieső
Már most tudni, hogy a jelenlegi 13 szlovákiai EP-képviselő közül három biztos nem tér vissza Brüsszelbe. Az MKP két képviselője, Bauer Edit és Mészáros Alajos, illetve az SDKÚ jelölte Peter Šťastný nem indulnak a választáson.

Bauer döntését azzal indokolta, hogy nem érzett kellő támogatást a párt vezetése részéről, s ha indult volna, akkor is csak fél mandátumot fogadott volna el. Mészáros azután mondott le jelöléséről, miután kiderült, hogy nem ő, hanem Csáky Pál lesz a listavezető. Csákyt sokak meglepetésére Farkas Iván követi. Berényi József pártelnök nem lát kivetnivalót azon, hogy a párt eddigi két EP-képviselője nincs a listán, szerinte Csáky személyében az egyik legtapasztaltabb politikussal indulnak, rajta és Farkas Ivánon kívül pedig nagyrészt fiatal, 30 év körüli jelölteket sorakoztattak fel.

A Híd listavezetőjének személye is régen ismert, Simon Zsolt indul az első helyről. A Híd listája egyébként 9:3:1 arányban tartalmaz magyar, szlovák, illetve ruszin nemzetiségű jelölteket. Simon után Nagy József tavalyi nagyszombati megyeelnök-jelölt, František Šebej, a parlament külügyi bizottságának elnöke és Bastrnák Tibor következik.

Ismert arcok
A többi párt listáján viszont meglepő jelölések is vannak. Váratlan fordulat, hogy a Smer összes jelenlegi EP-képviselője is felkerült a listára, holott minimum Boris Zaláról lehetett korábban hallani, hogy Brüsszel helyett inkább Szlovákia valamelyik nagykövetségén folytatná politikai pályafutását. Vladimír Maňka pedig a tavalyi megyei választásokon elszenvedett vereség után semmisült meg politikai értelemben.

Az SNS listáján több az ismert személyiség, mint az ismert politikus. A nacionalisták színeiben indul például Karol Farkašovský, aki a Markíza tévétársaság bemondójaként vált ismertté, majd miután kirúgták, a pozsonyi reptér szóvivőjeként dolgozott, s mellékállásban egy teleshopos műsort is vezetett.

Az ismeretlen Modern Szlovákia Pártja (SMS) ismert neveket jelölt, listavezetője Jozef Golonka egykori jégkorongozó, a jelöltek közt szerepel az STV egykori igazgatója, Jozef Kollár és Ľubomír Luhový focista. Labdarúgóból több is van a listákon, az SNS például Dušan Tittel volt válogatott játékost indítja, aki a jelöltlista bemutatásakor egyetlen, Európai Parlamenttel összefüggő kérdésre sem tudott válaszolni. „Mindent tudok, nyugodt lehet, s majd ha akarok, válaszolok” – mondta a Markíza riporterének azon kérdésére, ki az EP elnöke.

Bohózat a kampányban
Az európai parlamenti választások Szlovákiában május 24-én, szombaton lesznek, reggel hét órától este tízig. Mint az előző választási ciklusban, úgy most is 13 mandátum jut Szlovákiának. Áprilistól kerülnek ki az utcákra a választásokon való részvételre serkentő óriásplakátok, a parlament szlovákiai képviselete több rendezvényt, vitafórumot szervez majd, ahol főként a fiataloknak akarják majd elmagyarázni, miért fontos voksolni.

A pártok és az egyes jelöltek kampányai is elindultak már – olykor szokatlan formában. Az SaS például már több helyütt kiragasztotta óriásplakátjait, melyeken a „Mindenki Brüsszelért, mi önökért” szlogen olvasható. Richard Sulík pártelnök Lucia Nicholsonovával vitaműsorokkal járja az országot, melyeket elején az Európai Unióval összefüggő témájú bohózatot adnak elő. A kampányt Brüsszelben az OĽaNO is megkezdte, Jozef Viskupič, a párt listavezetője röplapokat ragasztott ki a város utcáin, amelyeken Szlovákia 13 EP-képviselőjének a fényképe van Wanted (keresett) felirattal. A párt azt állítja, hogy a képviselők tevékenységéről nemcsak Szlovákiában, de Brüsszelben sem tudnak sokat.

Májusban döntünk
Az országban eddig mindig rendkívül alacsony volt a részvétel az EP-választásokon, bár ez az adat enyhén ugyan, de növekvő tendenciát mutat. 2009-ben a szavazásra jogosult állampolgárok 19,64 százaléka járult az urnákhoz, 2004-ben még csak 16,96 százalékos volt a részvétel.

Mindkét esetben ez volt a legalacsonyabb részvételi arány az Európai Unióban. Az MVK aktuális felmérése sem ad okot különösebb optimizmusra, eszerint a választók 20 százaléka akar részt venni az idei EP-választáson, további 40 százalék fontolgatja, hogy elmegy-e voksolni.

„Remélem, hogy ezúttal nem Szlovákia lesz az az ország, ahol a legkisebb az érdeklődés a választások iránt. Egyrészt, mert beindul egy információs kampány, másrészt pedig sok olyan téma merült fel, ami érdekelheti az embereket” – nyilatkozta érdeklődésünkre Robert Hajšel, az EP szlovákiai információs irodájának vezetője. Szerinte a választás most már másról szól. „Olyan parlamentet választunk, amelynek képviselői választják majd meg az Európai Bizottság elnökét. Már a parlament hagyja jóvá az unió költségvetését, számos uniós jogszabályról is dönt” – fűzte hozzá Hajšel.

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?