Bárkit lehallgathat a kormány?

Pozsony |

<p>Összesen ötmillió euróért vásárolt az elmúlt években telefonok és internetes kommunikáció figyelésére szolgáló softvert a szlovák kormány &ndash; derült ki a titkos információkat kiszivárogtató WikiLeaks portál legújabb jelentéséből. Az érintett minisztériumok ezt nem kommentálják, szakértők szerint nem kizárt, hogy a portál összekeverte Szlovákiát Csehországgal.</p>

Szlovákia a WikiLeaks szerint az elmúlt években összesen 39 licencet vásárolt a lehallgatásra és megfigyelésre szolgáló szoftverhez. A portálon a licencek ára és a vásárlás dátuma is megtalálható. A WikiLeaks főnöke, Julian Assange a jelentésben közölte, hogy azok az országok, amelyek ilyen szoftvert vettek a FinFisher cégtől, újságírókat, politikusokat, átlagos állampolgárokat is lehallgathattak. „Ezeket az információkat azért tesszük közzé, hogy hozzájáruljunk az illegális lehallgatás elleni harchoz” – írta Assange. A botrányra elsőként a topky.sk hírportál figyelmeztetett.

A lehallgatásról szinte lehetetlen hivatalos tájékoztatást kapni, mivel a rendszerekről szóló információk titkosítottak, a minisztériumok és a titkosszolgálat nem nyilatkozik. A Robert Kaliňák vezette belügyminisztérium azt mondta, nem adnak tájékoztatást a lehallgatási rendszerről, a védelmi tárca szóvivője, Martina Balleková pedig csak annyit mondott, hogy a minisztériumnak nincs ilyen rendszere. A kormányhivatal sajtóosztálya a WikiLeaks információit nem tartja hitelesnek, ezért nem fogják kommentálni ezeket az értesüléseket.

Mind kiderült, a legnagyobb valószínűséggel ez a lehallgatási botrány nem Szlovákiát, hanem a szomszédos Csehországot érinti. A WikiLeaks dokumentumai szerint ugyanis a FinFisherrel egy Rostislav Psota nevű személy kommunikált, az internethez mindig egy prágai számítógépen csatlakozott. Ebben az esetben a szoftverrel kapcsolatos kérdéseket, a rendszer frissítéséhez szükséges kódokat minden alkalommal Csehországból kérték ki, így a WikiLeaks bizonyára rosszul értékelte ki ezeket az információkat, s indokolatlanul keverte a botrányba Szlovákiát.

Mindez természetesen nem jelenti azt, hogy a szlovák hatóságoknak nincs ilyen lehallgatási rendszere. „A dokumentumban található információk többsége kódolt, így csak nagyon alapvető információkat lehet kibogarászni a jelentésből. A WikiLeaks a FinFisher klienseivel folytatott internetes kommunikáció alapján azonosította a megrendelőket, tehát azokat, akik a szoftvert megvették. Ezek az adatok nem voltak kódolva, s a jelentés ezen részében mindenütt, ahol Szlovákia van feltüntetve, látni, hogy valójában Csehországból kommunikáltak, a portál tehát rosszul azonosította az országot” – árulta el lapunknak neve elhallgatását kérve egy informatikai cég szakértője.

Hasonló véleményen vannak az ESET informatikai cég képviselői, akik számítógépes vírusok ellen védelmet nyújtó programokat gyártanak. Zuzana Hošálová, az ESET PR-szakértője az aktualne.sk portálnak elmondta, hogy rendszereik eddig nem jelezték, hogy az országban valaki a FinFisher szoftverét használná, bár ezt csak olyan számítógépekből szerzett információkra alapozzák, amelyeket az ESET programjai védenek.

Azt, hogy valóban Szlovákiát érintik a WikiLeaks dokumentumai, nem lehet bizonyítani. A hatóságok azonban jelenleg is lehallgathatnak vagy megfigyelhetnek bárkit, viszont csak bírói engedéllyel.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?