Az ügyészség egyezkedne Hedviggel

Nyitra. Az ügyészségi szóvivő szerint a Malina Hedvig ügyvédje által benyújtott panaszok és tiltakozások mind csak az igazságszolgáltatás hátráltatását célozzák. Jaroslav Maček szerint gyorsan le lehetne zárni az ügyet úgy, hogy mindenki elégedett lenne.

„Rég pontot tehettünk volna az ügy végére, és már el is felejthettük volna, ha más lenne a vádlott ügyvédjének hozzáállása. A hamis tanúzás viszonylag egyszerű ügy, amelyet büntetlen előéletű vádlottak esetében könnyen le lehet zárni például az eljárás feltételes megszüntetésével, vagy a vádlott és az ügyész közötti megállapodással.

Erre akkor kerülhet sor, ha a vádlott is akarja, de Malina Hedviget eddig ki sem hallgatták vádlottként, mert ügyvédje tanácsára nem hajlandó vallomást tenni” – mondta lapunknak Maček.

Az ügyész beismerő vallomást szeretne

A Jaroslav Maček által felvázolt lehetőségek lényege, hogy a büntetlen előéletű vádlott beismerő vallomást tesz, tettét megbánja, és az okozott kárt megtéríti. A büntetőeljárás feltételes megszüntetése akkor jöhet szóba, ha a bűncselekményért kiszabható büntetés nem több mint öt év szabadságvesztés.

Ez esetben még a vádemelés előtt a nyomozó javaslatára, vagy akár anélkül is, az ügyész megszüntetheti az eljárást, ha a vádlott beismerő vallomást tesz és vállalja az okozott kár megtérítését.

Fico szerint óriási kárt okozott Szlovákiának

Malina Hedvig esetében a kormányfő és a belügyminiszter a Szlovákiának okozott hatalmas kárról beszélt. Kérdésünkre, hogyan akarná ezt az ügyészség kiszámlázni, Jaroslav Maček nem tudott válaszolni.

Kvasnica: szó sem lehet megállapodásról

Az ügyész és a vádlott közötti megállapodás akkor jöhet létre, ha a nyomozás során minden kétséget kizáróan bizonyítást nyer, hogy a bűncselekményt valóban a vádlott követte el, tehát jogi szempontból nincs szükség bírósági eljárásra. Ilyen esetekben az ügyész egyezséget köthet a vádlottal, s a kiszabható büntetést az egyharmadával csökkentik. Az így született határozat azonnal jogerőre lép, fellebbezni sem lehet ellene, viszont csak azok számára előnyös, akik valóban letöltendő szabadságvesztésre számíthatnak. Hamis tanúzásért azonban büntetlen előéletű személyeket nem szoktak szabadságvesztésre ítélni, inkább pénzbírságot szab ki a bíróság, vagyis fennáll a kérdés, miért lenne jó ez a megoldás Malina Hedvignek – főleg, hogy nem tett beismerő vallomást, és nem is áll szándékában.

Nem foglalkoznak az alkuval

Roman Kvasnica az Új Szónak azt nyilatkozta, az ügyészségi szóvivő által felvetett lehetőségekkel nem kívánnak élni. „Ezek az alternatívák, amelyeket ráadásul a büntetőeljárásban nem kompetens személy javasolt, számunkra szóba sem jöhetnek, nem foglalkozunk velük és nem is fogunk” – szögezte le Kvasnica.

Lesz hivatalos indítvány?

Jaroslav Maček arra a kérdésünkre, hogy az ügyészség hivatalosan indítványozza-e az említett lehetőségek valamelyikét azt válaszolta, erről korai beszélni. „Előbb oda kellene eljutnunk az eljárásban, hogy Malina Hedviget vádlottként hallgathassuk ki, de az ügyvédje épp ezt igyekszik minden lehetséges módon megakadályozni. Eddig minden panaszát és tiltakozását elutasította az ügyészség, azt hiszem, ez a tény magáért beszél” – mondta Maček.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?