Az SaS-ben egy, a KDH-ban öt elnökjelölt

Pozsony |

<p>Két ellenzéki párt, az SaS és a KDH is tisztújító közgyűlést tart szombaton. A liberálisoknál aktuálisan szélcsend van, Richard Sulík pártelnöknek nincs kihívója. A KDH elnöki székéért viszont hivatalosan öt, nem hivatalosan pedig akár hét jelölt is ringbe szállhat.</p>

A Szabadság és Szolidaritásban eredetileg csak 2017-ben lett volna esedékes a tisztújítás. Richard Sulík azonban május közepén váratlanul lemondott és júniusra kongresszust hívott össze. Lépését a sajtóban megjelent, a párt belső viszályait firtató téves információkkal indokolta, melyek szerinte ártanak az SaS-nek. Akkor több párttag bírálta Sulík döntését. Martin Poliačik akkor úgy fogalmazott, egy hónap kevés egy tisztességes kampány és párbaj előkészítésére. Jozef Mihál alelnök már áprilisban jelezte, hogy megmérettetné magát az elnöki posztért. Sulík bejelentését követően esetleges elnökjelöltként Ľubomír Galko neve is felmerült.

Csak Sulík maradt

A párt csúcsvezetése körül kialakult vihar hamar elült, négy nappal később ugyanis Jozef Mihál bejelentette, hogy sem a rendkívüli, sem pedig más kongresszuson nem fog indulni a pártelnöki székért. „Mindent megbeszéltünk és tisztáztunk. Mindketten tisztában vagyunk azzal, hogy a Smer az ellenfelünk. Mindketten azt szeretnénk, hogy a következő választások után az SaS kész legyen átvenni az ország irányítását” – mondta akkor Mihál.

Ľubomír Galko sem indul a pártelnöki posztért. Ő egyrészt Mihál visszalépése, illetve Richard Sulík kijelentése miatt gondolta meg magát. A pártelnök leszögezte, hogy irányítása alatt az SaS továbbra is jobboldali liberális párt marad. Úgy tűnik tehát, hogy a szombati rendkívüli kongresszus pusztán sétagalopp lesz Richard Sulík számára. Kihívó nélkül, egyetlen indulóként minden bizonnyal megvédi posztját.

Izgalmasabb KDH

Szombaton a Kereszténydemokrata Mozgalom is tisztújító közgyűlést tart, a rózsahegyi kongresszus 391 küldöttje új pártelnököt, alelnököket és elnökségi tagokat választ, és módosítja a párt alapszabályát is. A KDH teljes vezetése a márciusi fiaskót követően mondott le, a párt ugyanis most először esett ki a parlamentből. Elnökjelöltből nincs hiány, hivatalosan öten erősítették meg indulásukat. A pártelnöki posztért ringbe száll Eleonóra Porubcová, a privigyei járási elnök, Alojz Hlina volt parlamenti képviselő, Miroslav Kráľ, a párt országos tanácsának tagja, Ladislav Štefanec és Ján Morovič elnökségi tag. Pártelnöknek jelölték Renata Ocilkovát is, ő azonban egyelőre nem nyilatkozott jelölésével kapcsolatban. Az elnökjelöltek száma valószínűleg nem végleges, hiszen a küldöttek a kongresszuson is jelölhetnek elnököt. A SITA hírügynökség információi szerint néhány küldött szombaton Marian Faktort, a párt egészségügyi szakértőjét jelöli majd a párt élére. A KDH országos tanácsa három jelölt indulását támogatta. Eleonóra Porubcová indulását Anna Záborská EP-képviselő is támogatja. Porubcová szerint a KDH-nak alapvető változásra, dinamikára, vízióra és új politikai célokra van szüksége. „A pártnak nem hittérítő szerepet kell ellátnia, hanem a polgárok és gondjaik iránt kellene érdeklődnie” – véli Porubcová.

Miroslav Kráľ olyan programot készítene elő, mely megszólítja a párt választóit. „A KDH eddigi politikusainak tanácsadással és a fiatal generáció nevelésével kellene foglalkoznia. Ha segíteni akarnak a pártnak, akkor a jövőben nem lehetnek a KDH arcai” – állítja Kráľ. Alojz Hlina a márciusi parlamenti választásokon a KDH listáján indult. Hlina keresztény alapokon nyugvó modern konzervatív néppártot szeretne építeni a KDH-ból. „A márciusi választások óta nincsenek standard pártok, konzervatívak pedig végképp, úgy vélem, hogy rövid időn belül igény lesz egy ilyen mozgalomra” – magyarázta Hlina.

Ján Baránek azonban borúlátó. A politológus szerint a pártban komoly regionális harc alakult ki a sikertelen parlamenti választások óta. „Korábban a pártelnöki posztért folytatott verseny pontos határok között zajlott, a korrektség és a vélemények versenye jellemezte. Most viszont egy olyan versengésnek, egy hatalmi harcnak vagyunk a tanúi, amilyenre korábban nem volt példa. Botrány, hogy Porubcovát az oligarchák jelöltjének nevezte egy másik jelölt” – magyarázza a politológus. Baránek szerint az új pártelnöknek konzervatív, keresztény értékeket valló személynek kellene lennie, olyannak, aki ismeri a KDH struktúráit, aki megvívta a maga harcait a párton belül, és azonosulni tud annak történelmével. „Ellenkező esetben félő, hogy a KDH szétesik” – zárta Baránek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?