<p>A Szlovákiai Magyarok Kerekasztalának (SZMK) képviselői tegnap elsősorban azt szerették volna megtudni a kulturális minisztériumban, hogyan magyarázza a tárca a félreérthető paragrafusokat, és fel akarták hívni a figyelmet a mindennapi életben a törvény kapcsán felmerülő problémákra.</p>
Az orvosok és a hivatalnokok is beszélhetnek magyarul
Az orvossal továbbra is beszélhetünk magyarul, a hivatalnokot sem büntetik meg, ha magyarul szól hozzánk, a családi síremlékek egynyelvűek maradhatnak -így értelmezik a törvényt a kulturális minisztérium szakemberei. „Tisztáztuk például, hogy a jogszabály biztosan nem vonatkozik a családi és magánjellegű síremlékekre, az orvos-beteg kapcsolatra sem, tehát a beteg akkor is beszélhet orvosával magyarul, ha az Pozsonyban vagy Nyitrán rendel - magyarázta lapunknak Petőcz Kálmán, az SZMK képviselője. - A hivatalokban is magyar nyelven folyhat az ügyintézés, a 20 százalékos nyelvhatár felett mindenképpen, de ott is, ahol 20 százalék alatti a magyarok részaránya, ha a hivatalnok ért magyarul.“
Petőcz szerint két hivatalnok is beszélhet egymás közt magyarul, akár még Zsolnán is. „A munkáltató nem tilthatja meg, hogy a munkahelyen magyarul beszéljenek - mondta az egyeztetés alapján Petőcz.
Egy pontban, a fegyveres testületek szolgálati nyelvével kapcsolatban azonban eltért az SZMK és a szaktárca álláspontja. „A minisztérium szerint fegyveres testület a községi és a városi rendőrség is, és azt állítják, hogy a szolgálati érintkezésbe beletartozik mindenféle kommunikáció, például a járőröző városi rendőrök egymás közti kommunikációja is. Szerintünk kissé abszurd, hogy két magyar városi rendőrnek egymás közt államnyelven kellene beszélgetnie“ - ismertette álláspontját Petőcz.
A most készülő törvénymagyarázatot egy kormányhatározat tartalmazza majd, ami kötelező érvényű lesz az egyes minisztériumok számára, és ennek alapján készítik el az egyes tárcák a módszertani útmutatókat. A kulturális minisztérium október 15-ig szeretné elkészíteni a javaslat szövegét, melyet ezután még véleményeztet különböző kormányszervekkel és intézményekkel és az EBESZ-szel is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.