Az olvasás állomásai

Hogy menyire hálás tudok lenni olvansóként, azt Győry Attila Kerékkuntya c. regénye jutatta újra eszembe.
Mert Hálás Olvasó vagyok. Hálás, mert mindenki elkápráztat, aki írni tud. Az én szavaim csak akkor szeretnek, ha kimondom őket.

Hogy menyire hálás tudok lenni olvansóként, azt Győry Attila Kerékkuntya c. regénye jutatta újra eszembe.

Mert Hálás Olvasó vagyok. Hálás, mert mindenki elkápráztat, aki írni tud. Az én szavaim csak akkor szeretnek, ha kimondom őket. Van ízük, testük, de abban a pillanatban, mikor a papírra kényszeríteném őket, viaskodni kezdenek velem.

Hálás olvasó vagyok. Hálás, mert betűmolyként függök az írott szövegtől. A mennyországot is óriási könyvtárnak szeretném tudni, ahol egy kényelmes, ősöreg karosszékbe kuporodva (nem tudok tisztességesen ülve olvasni) válogatnék a finomabbnál finomabb szövegek között!

Hálás olvasó vagyok, mert tisztelem az írni tudókat. Azokat, akik élettel (színekkel, illatokkal) töltik meg a sima papírlapot. Boszszankodni kissé csak olykor szoktam, ha az író elől menekülnek a szavak, bár talán inkább ilyenkor is pusztán a csalódás szól belőlem, s nem a harag.

Mert hálás olvasó vagyok. Szeretek örülni a szépen szóló szónak. Szeretem ízlelgetni a szavakat, óvatosan a nyelvem alá (igen!) helyezve elrejteni őket a száj barlangjában. Ilyenkor derül ki, vajon a szó nem emészthetetlen kavics-e csupán.

Minden hiába, hálás olvasó vagyok! Ha bosszankodom is, mentségeket keresek. Dicsérem a szöveg cselekményvezetésének dinamikáját, a reális és irreális közötti határ mintegy magától értődő, természetes (!) hiányát. Örülni tudok a Pozsonyból Dzsakartába tartó zeppelinnek. (Még akkor is, ha: 1. a marihuánát nem szeretem, 2. a pedofíliát elítélem, 3. a szorongástól szorongok.)

A Kerékkutyát olvasva eleinte állandóan felugráltam kedvenc karosszékemből. (Fel-le, mint a jojó nevű játék gumiszalagja végén a nehezék.) Hangosan méltatlankodtam, bár máskor, vén zsugori módjára, az olvasottakat csak magamnak akarom. Nem szerettem a történetet mozgató Simont, a magát írónak képzelő, lecsúszott, érzelmi idióta, pedofil hajlamú, szexőrült dramaturgot.

Simon szerencsés ember, mert amputálták az érzéseit, erkölcsi érzékét. Süketen és vakon ingázik a világban, mindennapi marihuánája és tarotkártyái társaságában. Olgától, az élettársától elvárná, hogy megértse őt és megbocsássa, amiért ösztöneinek engedve elcsábította Nórát, Olga 16 éves lányát. Fantáziál a szomszéd 12 éves kislányáról. Szeretőjét, Barbarát megveti. Barbara férjét, Leót (Rehákot, a fotóst), aki állítólag a legjobb barátja, lenézi, érzéketlen és tehetségtelen fatuskónak tartja.

Simon egy csecsemő infantilitásával rombol. Feltartóztathatatlan. Megállíthatatlan. A történet pár napja alatt tönkreteszi a közelében élők életét. Olgáét, Leóét, a várandós Barbaráét, akit — a tökéletesség megszállottjaként — megöl a férje.

A Kerékkutyát olvasva bosszantott Simon ösztönéletének részletező bemutatása, a történetben tévelygő emberek vaksága. Azután valahol, valahogy, elfogadtam a szöveget. Része lettem. Érteni kezdtem. Olyasformán, ahogy megtanuljuk egy társasjáték szabályait, mondjuk a sakkét. Örömet szerzett a stratégia felismerése. Annak tudatosítása, hogy Simon a katalizátor. Az ő cinizmusa, nihilje kell ahhoz, hogy a többiek a szemünk előtt alakulhassanak papírízű, kétdimenziós figurákból érző, szenvedő emberekké.

A Kerékkutya újra rádöbbentett, hogy hálás olvasó vagyok, aki megbecsüli a történetmondókat. Olvasó, akit a történet győz meg arról, hogy oka volt létrejönni és joga van terjedni.

Győry regénye lendületesen megírt „paralell-sztori”, amelyben szavakat zabáló mrűdök, Központi Léghajó Leszállópálya, szárnyas emberek és Bretsnajder rendőrkopó kíséri Simonékat a XIII-as tarotlapig vezető úton (— A Halál — suttogta.).

„A Kerékkutya mindezek ellenére mégis főként erős gyomrú, jó idegzetű, szilárd erkölcsi érzékkel megáldott Olvasónak ajánlható.” Annak az olvasónak, aki az érdekes szövegért cserébe hajlandó elviselni a fogai alatt meg-megcsikorduló szókavicsokat is. Győry Attila ugyanis különös — néha különleges, néha zavaró — szavakkal tölti meg a papírt írás közben. Az ostromló éteri hullámok, hálózatból kieső vonalak legalább anynyira zavarják a történet lendületét követni kívánó olvasást, mint a feleslegesen használt határozott névelők.

Dusík Anikó

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?